„Mam 18 lat. Cztery lata temu pierwszy raz zrobiono mi zastrzyk... I wszystko się zaczęło. Dwa lata temu zawieziono mnie na pierwszy odwyk, później na drugi. (...) Rodzice sądzą, że koszmar minął...” B. Rosiek „Pamiętnik narkomanki"
Tak zaczyna się spektakl, który zaprezentowała grupa teatralna „Improwizacja” 21.03.2017r. w Ośrodku Kultury w Grodzisku Dolnym. Dlaczego w pierwszy dzień wiosny? Właśnie narkotyki odbierają autorce pamiętnika kilkanaście najpiękniejszych lat młodości. Spektakl jest opowieścią o jej dramatycznej walce z uzależnieniem, o życiu w cieniu śmierci, ale także o odwadze, sile i nadziei. Wydarzenia, momentami wręcz drastyczne, których świadkami są widzowie, rozegrały się w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Autorka w pamiętniku zarysowuje dość bogate tło historyczne (zloty hipów, protesty, stan wojenny) i w wierny sposób przedstawia realia życia w Polsce w tym okresie. W spektaklu spróbowaliśmy oddać tamtą atmosferę.
Podstawowym celem spektaklu jest przestroga. Pokazując życie narkomanów, a szczególnie jednej z nich, chcemy chronić młodych widzów przed zagrożeniami związanymi z uzależnieniem. Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę, że narkotyki były, ale przecież nadal są, może tylko w innym opakowaniu, ale skutki uzależnienia się nie zmieniają.
Izabela Dzierga, która wcieliła się w główną bohaterkę, w sposób bardzo sugestywny pokazała, czym jest uzależnienie od narkotyków. Jej gra aktorska zachwyciła widzów. Nie można jeszcze nie wymienić innych młodych aktorów, którzy również sprostali temu trudnemu przedsięwzięciu. Byli nimi: Arkadiusz Czop – Filip, Rafał Krajewski – Alfa, Jarosław Krupa – tata, Karolina Romanowska – mama, Kamila Salwach – nauczycielka i chora psychicznie, Daria Lizak – Iga, Maciej Sowa i Seweryn Horoszko – milicjanci, Tomasz Rynasiewicz – lekarz, Jakub Kubis i Arkadiusz Mazurek – sanitariusze, Gabriela Giedlarowiec – psycholog, Gabriela Grabowiec, Michał Leja, Kinga Nowak – hipisi. Bardzo ważną rolę pełniła muzyka. Tutaj należy wymienić uczniów grających na gitarach i śpiewających: Faustyna Goch, Alicja Grabowiec, Katarzyna Klin, Arkadiusz Pucia, Rafał Tołpa, Magdalena Słabiak, Joanna Czupich, Aneta Burszta.
Dziękuję za współpracę paniom: Izabeli Grzywnie i Alicji Dubiel oraz księdzu Piotrowi Stefańskiemu.
Zachęcam do obejrzenia spektaklu. Tematyka nie jest łatwa, ale na pewno uczula na zagrożenia współczesnego świata.
Pełna fotorelacja zostanie umieszczona na stronie w najbliższym czasie.
Monika Fila