Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym zaprosili 9.12.2016r. wszystkich chętnych na wieczornicę, której bohaterem był Henryk Sienkiewicz. Najważniejsze wydarzenia z życia i fragmenty utworów pisarza zostały zaprezentowane w Ośrodku Kultury w Grodzisku Dolnym.
W tym roku obchodzimy stulecie śmierci pisarza i rok jego pamięci, zatem piątkowy wieczór wpisał się w ten jubileusz. Grupa teatralna „Improwizacja”, w skład której wchodzą uczniowie klas III gimnazjum, i dzieci z klasy V szkoły podstawowej przygotowali barwne widowisko. Widzowie zostali przeniesieni do teatru, ale byli świadkami próby teatralnej. Na scenę wbiega spóźniony reżyser, na którego nikt nie czeka. Później pojawiają się jednak aktorzy i rozpoczyna się próba. Reżyser buduje przedstawienie. Jesteśmy świadkami jego działań.
Myślę, że nie było czasu na nudę. Publiczność ma możliwość wysłuchania przemyśleń Sienkiewicza przed uroczystością wręczenia Nagrody Nobla, a potem zostaje zaprezentowana scena z wręczenia tej nagrody. Reżyser stwierdza, że za dużo słów, a za mało działania, zatem aktorzy prezentują sceny z utworów Sienkiewicza. Pojawia się król w otoczeniu rycerzy. Widać uzbrojenie średniowieczne. Publiczność uczestniczy w bitwie pod Grunwaldem. Później fragment „Latarnika” i szybkie przejście do książki „Pan Wołodyjowski”. W końcu na scenę zostają zaproszone dzieci z kl. V. Dzięki nim widzimy trzy sceny z książki „W pustyni i w puszczy”: Staś u Mahdiego, spotkanie ze słoniem i rozmowy przy baobabie. Próba teatralna dobiega końca, a wtedy jest czas na krótkie podsumowanie. Gimnazjalistki słowami poetów kończą rozważania o Sienkiewiczu. Trzeba jeszcze wspomnieć, że wieczór ubogacała muzyka często grana na żywo. Usłyszeliśmy w transkrypcji na skrzypce wykonaną „Bogurodzicę”, „W stepie szerokim” i „Marsz tryumfalny”. Piękne stroje i projekcje fragmentów filmów dopełniały całość spektaklu.
Gromkie brawa oraz przychylne słowa widzów są wystarczającą oceną spektaklu. Bardzo wymownie zakończył ten wieczór ksiądz Antoni Pawul, który pochwalił tę inicjatywę.
Dziękuję paniom: Alicji Dubiel, Teresie Majkut i Lidii Pikule za współtworzenie tego widowiska. Słowa podziękowania za współpracę kieruję także w stronę pani Katarzyny Mach -Wawrzaszek - dyrektor Ośrodka Kultury. Dziękuję także pani dyrektor Halinie Gdańskiej, która była pomysłodawczynią tego literackiego spotkania i chętnie służyła pomocą. Wszystkim uczniom zaangażowanym w przygotowanie tego wieczoru gratuluję umiejętności aktorskich.
Monika Fila