Wręczenie nagród w konkursie "Odważnik"
Dzień Matki
Tradycyjnie 26 maja obchodzony był w naszej szkole Dzień Matki. Z tej okazji na uroczystą akademię zostały zaproszone wszystkie mamy. Od dłuższego czasu trwały przygotowania do tego święta.
Występy rozpoczęli uczniowie klasy II b szkoły podstawowej krótkim programem artystycznym, recytując wiersze i śpiewając piosenki o mamie. Następnie zaprezentowali się uczniowie klasy III a i III b w przedstawieniu teatralnym „Calineczka”. Ich występ uświetniły piękne stroje. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wykazali się niezwykłymi zdolnościami artystycznymi i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
W drugiej części uroczystości wystąpili uczniowie gimnazjum. W wykonaniu dziewcząt z klasy II a i IIb obejrzeliśmy tańce. Nasze tancerki zaprezentowały się wspaniale w ciekawych układach tanecznych i wykazując się niezwykłym poczuciem rytmu. Mogliśmy podziwiać również zdolności aktorskie uczniów występujących w krótkich scenkach kabaretowych. Natomiast występy wokalne dostarczyły wszystkim niesamowitych wrażeń artystycznych. Uczniowie pokazali, że nie tylko potrafią pięknie śpiewać, ale mają również ogromny talent muzyczny. Ich wspaniałe wykonania stały się powodem wielu wzruszeń i dumy dla niejednej mamy.
Niezwykłym zainteresowaniem cieszyło się także „brawurowe” wykonanie cza- czy przez grupę chłopców. Zachwycali nie tylko tańcem, ale i nienagannym wyglądem. Słusznie więc zostali nagrodzeni owacją na stojąco.
Akademię zakończyły życzenia dla mam i wręczenie im kwiatów .
R.G.
Kolejne sukcesy naszych recytatorów
Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym odnieśli kolejne sukcesy recytatorskie. Tym razem zajęli czołowe miejsca podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego ph. „Barwny Świat Poezji Juliana Tuwima” o Laur Wójta Gminy Grodzisko Dolne. Odbył się on 24 maja 2017r. w Ośrodku Kultury w Grodzisku Dolnym. Wielkie gratulacje należą się nagrodzonym, ponieważ rywalizowało ze sobą aż 34 recytatorów w grupie młodszej i 13 w grupie starszej.
Nasi zwycięzcy:
Grupa młodsza – kl. I – III szkoły podstawowej
I miejsce: Milena Baj „O panu Tralalińskim” (opiekun: Bożena Krajewska)
II miejsce: Weronika Smędra „Spóźniony słowik” (opiekun: Elżbieta Matula)
III miejsce: Anna Stępień „Okulary” (opiekun: Elżbieta Matula)
Wyróżnienia: Zuzanna Bechta „Abecadło"(opiekun: Elżbieta Matula)
Julita Kulpa „Spóźniony słowik” (opiekun: Bożena Krajewska)
Grupa starsza – kl. IV – VI szkoły podstawowej
I miejsce: Ada Wawrzaszek „Okulary” (opiekun: Monika Fila)
Karolina Dzierga „Dwa wiatry” (opiekun: Teresa Majkut)
II miejsce – Wiktoria Gdańska „Rwanie bzu” (opiekun: Agnieszka Krauz)
Monika Fila
Konkurs "Baw się z nami"
25 maja na hali sportowej w Grodzisku Dolnym odbył się sportowy konkurs „Baw się z nami”, w którym uczestniczyły dzieci z klas I-III z naszej gminy. Młodzi lekkoatleci rywalizowali w siedmiu konkurencjach. W tym roku szkolnym zwyciężyła drużyna ze szkoły podstawowej z Laszczyn, która zdobyła 27 punktów we wszystkich konkurencjach. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Wólki Grodziskiej z 24 punktami. Na podium znalazły się również dzieci ze szkoły w Grodzisku Górnym, nieznacznie ustępując drugiej drużynie. Czwarte miejsce wywalczyła drużyna z Grodziska Dolnego, a piąte drużyna z Chodaczowa.
Wszystkim dzieciom dziękujemy za sportową rywalizację i wspaniałe emocje jakie dostarczyły nam podczas tych zawodów, a drużynie z Laszczyn życzymy powodzenia na etapie powiatowym.
Liga lekkoatletyczna
Zakończył się sezon dla lekkoatletów z naszego Zespołu Szkół. Drużyny dziewcząt i chłopców biorące udział w trójboju, czwórboju i lidze lekkoatletycznej po zwycięstwie w zawodach gminnych miały możliwość sprawdzenia swych umiejętności sportowych na zawodach powiatowych, które odbywały się na stadionie w Kuryłówce. Chłopcy z klas 4-6 zakończyli rywalizację na miejscu czwartym, natomiast ich koleżanki zajęły miejsce drugie, nieznacznie ustępując drużynie z Łętowni. Drużyna dziewcząt z naszego gimnazjum, tak jak ich młodsze koleżanki, uplasowała się na miejscu drugim. Najlepsze miejsce zajęli gimnazjaliści, wygrywając zawody powiatowe. Dzięki temu zwycięstwu awansowali do finału wojewódzkiego w Rzeszowie, gdzie ostatecznie zajęli 15 miejsce na Podkarpaciu.
Gratulujemy!!!!!
Sukcesy uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Wojewódzkim Konkursie Budowy i Programowania Robotów GG Robot 2017 „Sekrety ciemnej strony Księżyca”
19-20.05.2017r. w Miejskim Centrum Kultury odbył się Wojewódzki Konkurs Budowy i Programowania Robotów GG Robot 2017 "Sekrety ciemnej strony Księżyca". Przedsięwzięcie było realizowane przez Gminę Grodzisko Dolne w związku z projektem „Regionalne Centrum Robotyki Edukacyjnej” współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Nasi uczniowie odnieśli duży sukces.
Do turnieju zgłosiło się aż 43 drużyny z terenu całej Polski i 2 grupy węgierskie.
W kategorii szkół podstawowych było 16 drużyn. Nasi młodzi konstruktorzy, którzy poznają tajniki budowy i programowania robotów dopiero od marca 2017r., zdominowali czołowe miejsca. W klasyfikacji ogólnopolskiej zajęli I, III, V miejsce:I miejsce: drużyna Eva: Izabela Majkut, Aneta Przeszło
III miejsce: drużyna GagBot: Piotr Potaczała, Mateusz Trojnar, Anna Rydzik, Wiktoria Gdańska, Julia Stępień
V miejsce: drużyna Agent07: Paweł Czerwonka, Jakub Trojnar, Szymon Krupa
Uczniowie podczas tego turnieju wykazali się wiedzą i umiejętnościami z zakresu robotyki i programowania. Gratulujemy zwycięzcom oraz trenerom. Uczniów do zawodów przygotowywał pan Maciej Polański, a także wspierał oraz udzielał pomocy i wskazówek pan Tomasz Sołek.
Monika Fila
Wojewódzki Konkursu Budowy i Programowania Robotów GG Robot 2017 „Sekrety ciemnej strony Księżyca”
Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku w dniach 19-20.05.2017r. mogłoby stanowić scenerię do filmu fantastycznonaukowego. Na pewno Stanisław Lem też zachwycony byłby ilością konstruktorów i robotów. Powodem tak naukowego spotkania była Konferencja Robotyki Edukacyjnej, w ramach której odbył się Wojewódzki Konkurs Budowy i Programowania Robotów GG Robot 2017 "Sekrety ciemnej strony Księżyca". Przedsięwzięcie było realizowane przez Gminę Grodzisko Dolne w związku z projektem „Regionalne Centrum Robotyki Edukacyjnej” współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. W działania szczególnie zaangażowane były instytucje: Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Zespół Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym, Gimnazjum Miejskie im. Władysława Jagiełły w Leżajsku, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym. Swoją obecnością podkreślili wagę wydarzenia zaproszeni goście: Małgorzata Rauch- Podkarpacki Kurator Oświaty, Marek Kondziołka- kierownik Oddziału Strategii i Monitorowania Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Justyna Pałys- wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Ireneusz Stefański- burmistrz Leżajska, Arkadiusz Telka- wicewójt Gminy Grodzisko Dolne, Halina Gdańska- dyrektor ZS w Grodzisku Dolnym. Kosmos, Księżyc i opracowane przez młodych ludzi roboty, które zapełniają przestrzeń Miejskiego Centrum Kultury. Do turnieju zgłosiło się aż 43 drużyny z terenu całej Polski i 2 grupy węgierskie (16 SP, 23 GIM, 4 OPEN). Młodzi konstruktorzy budowali stację na Księżycu, na której kosmonauci z Ziemi będą mogli uzupełnić paliwo rakiet kosmicznych. Łącznie 141 młodych i twórczych umysłów budowało i programowało własnego robota do określonych zadań:
1. Poszukanie czystej energii – dotarcie do położonych na wzgórzu złóż pierwiastka.
2.Poszukanie rudy tytanu.
3.Porozumienie się z robotem transportowym.
4.Dotarcie na szczyt wzgórza po minerał i przekazanie go do badań.
5.Przetransportowanie pozyskanych zasobów za pomocą modułu transportowego do miejsc, gdzie zostaną przetworzone.
Zawodnicy i widzowie przez 2 dni czuli się jak w cyberprzestrzeni. 19 maja to był czas na sesje treningowe dla wszystkich kategorii wiekowych oraz prezentacje uczniów. Natomiast 20 maja odbyły się eliminacje i rozgrywki finałowe. Uczestnicy byli oceniani w 3 kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja i open. Uczniowie ze szkół z Gminy Grodzisko Dolne okazali się najlepsi. W kategorii szkół podstawowych wygrała drużyna „Eva” w składzie Izabela Majkut, Aneta Przeszło (Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym). W kategorii gimnazjum I miejsce zdobyła drużyna „TëämMästërRäce”, czyli Sebastian Król, Kamil Szczęch, Magdalena Kryla oraz Magdalena Tokarz (Zespół Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym). Natomiast w kategorii open zwyciężyła drużyna „3maj się” w składzie Paweł Danak, Krzysztof Danak.
Podczas tych 2 dni uczestnicy turnieju mogli pochwalić się wiedzą z zakresu robotyki i programowania, która jest coraz bardziej doceniana we współczesnym świecie. Finaliści i laureaci otrzymają zaświadczenia z Kuratorium Oświaty. Gratulujemy zwycięzcom.
Dzień Matki w przedszkolu
Dnia 25.05.2017r. w oddziale przedszkolnym odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Matki. Wychowankowie przedszkola swój występ rozpoczęli przywitaniem gości. Następnie dzieci prezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne, taneczne oraz aktorskie. Zaproszeni goście mieli również okazję podziwiać spektakl teatralny pt. „BEZPIECZNY INTERNET” w wykonaniu naszych małych aktorów, za który dzieci otrzymały II miejsce podczas VIII Powiatowej Przedszkolady. Po wspaniałych występach przedszkolaki wręczyły swoim mamom własnoręcznie wykonane laurki oraz pierniczki, które same przygotowały w trakcie warsztatów kulinarnych. Podczas akademii mamy ze wzruszeniem podziwiały występy swoich dzieci, nagradzając je gromkimi brawami.
Renata Wnęk
III Powiatowy Konkurs „Wielcy klasycy” rozstrzygnięty
W czwartek 25. maja w Starym Mieście odbył się finał III Powiatowego Konkursu „Wielcy klasycy”. Tegoroczna edycja poświęcona była życiu i twórczości pisarzy i poetów okresu pozytywizmu: H. Sienkiewicza, B. Prusa, A. Asnyka, E. Orzeszkowej. Uczestnicy musieli wykazać się również wiedzą historyczną w zakresie sytuacji na ziemiach polskich w latach 1864 – 1914. Najpierw rozwiązywali test, a następnie odpowiadali na wylosowane pytania. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Faustyna Goch (3b) i Katarzyna Chmura (3c). Dziewczęta wypadły bardzo dobrze, zajmując IV miejsce. Gratulujemy! W przyszłym roku kolejna edycja konkursu, do którego już dzisiaj zachęcamy. A. K.
PRZENOŚNE PLANETARIUM W SZKOLE
W dniu 25 kwietnia 2017 r. naszą szkołę odwiedziło mobilne planetarium. W potężnym nadmuchiwanym balonie uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści przenieśli się w niezwykłą wirtualną podróż do najdalszych zakątków kosmosu. Podczas tej wędrówki uczestnicy podziwiali Wszechświat z bliska. Zobaczyli m.in. planety Układu Słonecznego, start wahadłowca oraz wizualizację ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi.
Pokazy w planetarium dostarczyły wszystkim oglądającym niezapomnianych wrażeń. Była to także niecodzienna i atrakcyjna forma rozrywki, która okazała się ciekawym urozmaiceniem lekcji geografii, przyrody i fizyki.
B. K.
Statuetka srebrnego Franka oraz Skrzydła Teatralne za najlepszą kreację żeńską i męską dla uczniów z Grodziska Dolnego
Już kolejny raz młodzi aktorzy z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym otrzymali statuetkę srebrnego Franka w Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych Drama Profilaktyczna 2017 oraz Skrzydła Teatralne za rolę męską. W tym roku zdobyliśmy jeszcze Skrzydła Teatralne za rolę żeńską. Hasłem tegorocznej dramy były „Lajki i hejty- nie zaburzaj rzeczywistości! Profilaktyka uzależnień XXI wieku”.
W przygotowanie tegorocznej dramy zaangażowali się najbardziej wytrwali i doświadczeni młodzi aktorzy, czyli Izabela Dzierga, Arkadiusz Czop, Daria Lizak, Rafał Krajewski, Mateusz Matuszek, Gabriela Grabowiec i Małgorzata Buniowska. Godziny spędzone na próbach zaowocowały nie tylko bardzo dobrą grą aktorów, ale widoczną pewnością siebie i swobodą podczas występu. Doceniło to jury i uhonorowało Arka Czopa i Izę Dziergę statuetką Skrzydła Teatralne dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora. Praca całego zespołu również została doceniona nie tylko poprzez przyznanie nagrody, ale też bardzo miłymi słowami i gratulacjami. Warto nadmienić, że uczniowie również uczestniczyli w przygotowaniu scenariusza, gdyż ich wiedza z zakresu nowoczesnych technologii multimedialnych pozwoliła na uatrakcyjnienie przedstawienia i pomogła przenieść nas w świat wirtualny. To również zostało zauważone przez jury. Młodzi ludzie też najlepiej orientują się w zjawiskach zachodzących w cyberprzestrzeni, a poprzez odgrywane role mogli wyrazić swój stosunek wobec zjawisk bardzo negatywnych, takich jak hejt, cyberprzemoc. Celem przedstawienia było pokazanie problemu, który dotyczy wielu internatów korzystających każdego dnia z portali społecznościowych, służących im do wyrażenia swojej złości, nienawiści wobec innych za pomocą hejtu. Hejt niszczy, odbiera radość życia i chęć do działania, blokuje młodych ludzi. Sposobem na hejt może być budowanie własnego pozytywnego wizerunku poprzez realne i satysfakcjonujące kontakty z rówieśnikami, odkrywanie i rozwijanie swoich zainteresowań, umiejętności i pasji.
Tak właśnie widzieli problem cybrprzemocy i hejtu młodzi aktorzy, a co ciekawe ten poważny temat momentami ukazali w sposób bardzo humorystyczny, kpiąc zarazem z hejterów, ale to już trzeba zobaczyć…
Na obejrzenie spektaklu zapraszają uczniowie oraz instruktorzy grupy: Izabela Grzywna, Monika Fila, Alicja Dubiel.
Izabela Grzywna
Wyróżnienie dla grupy teatralnej „Kurtyna” podczas XXV Przeglądu Szkolnych Form Teatralnych „Jarosławski Kacperek 2017”
Grupa teatralna „Kurtyna” z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym otrzymała wyróżnienie podczas XXV Przeglądu Szkolnych Form Teatralnych „Jarosławski Kacperek 2017” w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu. Spektakl „Shrek” był jednym z 17 przedstawień wystawianych w dniach 16-17.05.2017r. przez zespoły reprezentujące szkoły podstawowe, gimnazja, ośrodki szkolno-wychowawcze oraz ośrodki kultury województwa podkarpackiego.
Grupa teatralna otrzymała wiele pochwał od profesjonalnego jury. Komisja zwróciła uwagę na to, że młodzi aktorzy dobrze bawią się na scenie i potrafią grać głosem. Słowa uznania zostały skierowane do Roberta Stęchłego- Osła oraz Huberta Rachwała – Shreka.
Najważniejsza jest zabawa w teatr. To udało nam się osiągnąć.
Uczniowie występujący w spektaklu:
Hubert Rachwał – Shrek
Robert Stęchły- Osioł
Ada Wawrzaszek – Fiona
Mateusz Gdański - Lord Farquaad
Postacie bajkowe, rycerze: Martyna Czerwonka, Jakub Kulpa, Martyna Popowicz, Sebastian Stelmachowski, Patrycja Szałapska, Paweł Tołpa, Marcin Wlazło,
Przygotowanie spektaklu: Monika Fila, Alicja Dubiel
Monika Fila
Wycieczka wychowanków przedszkola do „Kresowej Osady” w Baszni Dolnej
Dnia 11 maja 2017r. wychowankowie przedszkola uczestniczyli w wycieczce do Baszni Dolnej. Przedszkolaki podczas pobytu w „Kresowej Osadzie” mieli zapewnioną moc atrakcji m.in.:
- warsztaty rzemieślnicze w pracowni garncarskiej i kowalskiej,
– żywa lekcja historii (lekcja muzealna i warsztaty związane z epoką króla Jana III Sobieskiego),
– warsztaty kulinarne (wypiek pierników).
Po zakończeniu warsztatów rzemieślniczych dzieci zjadły pyszny obiad w restauracji. Następnie przedszkolaki udały się na warsztaty kulinarne i same przygotowały na deser wyśmienite pierniczki.
Był to dzień pełen niezapomnianych przeżyć. Przedszkolaki zadowolone i pełne wrażeń późnym popołudniem wróciły do Grodziska Dolnego.
Renata Wnęk
Mistrzowskie potyczki o tytuł „Mistrza Ortografii”
Już po raz piąty w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii”. Kandydaci z terenu gminy Grodzisko Dolne pretendujący do tego zaszczytnego miana zgromadzili się w dniu 12.05.2017r. w naszej szkole, aby kolejny raz zmierzyć się z ortograficznymi pułapkami.
W tym miejscu warto przypomnieć zasady uczestnictwa w tym konkursie, które od początku pozostają takie same i niektórym uczestnikom są już dobrze znane.
Aby obiektywnie ocenić poziom umiejętności ortograficznych uczniów, zmagania konkursowe przeprowadzono w różnych kategoriach wiekowych: pierwsza grupa to uczniowie klas I-III, druga - uczniowie klas IV-VI. Konkurs odbył się w dwóch etapach. Etap szkolny przeprowadzony został w macierzystych szkołach, które zgłosiły chęć uczestnictwa w rywalizacji. W obydwu kategoriach wiekowych uczniowie pisali dyktando ortograficzne, którego wyniki wyłoniły do etapu gminnego po trzech najlepszych uczniów. Dyktanda oceniane były przez nauczycieli języka polskiego i edukacji wczesnoszkolnej. Na poziomie gminnym zasady pracy i oceny pozostały takie same, zmienił się natomiast poziom trudności dyktanda, które z racji swej rangi musiało być trudniejsze.
Tym razem uczniowie musieli zdecydować, „Co ma Krzyżak do krzyżaka?” oraz znać pisownię takich wyrazów jak: bieżnia, hulajnoga, wyżeł, rozpierzchnąć się, wysłużona.
Najmniejsze trudności z tym zadaniem miały uczennice Julita Kulpa ze Szkoły Podstawowej w Grodzisku Dolnym oraz Oliwia Możdżeń ze Szkoły Podstawowej im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym, które we właściwych sobie wiekowo kategoriach zdobyły tytuł „Mistrza Ortografii”, Julita Kulpa w kategorii klas 1-3, Oliwia Możdżeń wśród uczniów klas 4-6.
Kolejne punktowane i nagradzane miejsca zajęli:
w kategorii klas 1-3
II miejsce - Michał Piątek ze Szkoły Podstawowej w Chodaczowie
III miejsce - Łukasz Leja ze Szkoły Podstawowej im. gen. Witołda Nowiny- Sawickiego w Opaleniskach
w kategorii klas 4-6
II miejsce - Amelia Rząsa ze Szkoły Podstawowej w Grodzisku Dolnym
III miejsce - Klaudia Majkut ze Szkoły Podstawowej w Grodzisku Dolnym
wyróżnienie - Mateusz Buszta ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Wólce Grodziskiej
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Liczny udział uczniów ze wszystkich szkół naszej gminy potwierdza potrzebę zmierzenia się z własnymi i innych umiejętnościami ortograficznymi oraz zachęca do kontynuowania tego projektu w kolejnych latach.
T.M.
„Pamiętnik narkomanki” grany dla gimnazjalistów
Grupa teatralna „Improwizacja” z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym zaprezentowała spektakl profilaktyczny „Pamiętnik narkomanki” gimnazjalistom
z okolicznych szkół. Młodzież w ten sposób przestrzegała przed narkotykami uczniów ze swojej szkoły, z Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym i z Zespołu Szkół w Giedlarowej.Skład grupy teatralnej: Izabela Dzierga, Arkadiusz Czop, Rafał Krajewski, Jarosław Krupa Karolina Romanowska, Kamila Salwach, Daria Lizak, Maciej Sowa i Seweryn Horoszko Tomasz Rynasiewicz, Jakub Kubis, Arkadiusz Mazurek, Gabriela Giedlarowiec, Gabriela Grabowiec, Michał Leja, Kinga Nowak, Małgorzata Buniowska, Mateusz Majkut.
Skład grupy wokalno - muzycznej: Faustyna Goch, Alicja Grabowiec, Katarzyna Klin, Arkadiusz Pucia, Rafał Tołpa, Magdalena Słabiak, Joanna Czupich, Aneta Burszta.
Instruktorzy grup: Monika Fila, Izabela Grzywna, Alicji Dubiel, ksiądz Piotr Stefański.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym i Ośrodka Kultury w Giedlarowej.
Bardziej być niż więcej mieć! Finał XVI Powiatowego Konkursu Z Janem Pawłem II w Trzecie Tysiąclecie
W dniu 10 maja 2017r. Zespół Szkół im. Jana Pawła II gościł gimnazjalistów Powiatu Leżajskiego, którzy zakwalifikowali się do finału kolejnej edycji konkursu n.t. myśli polskiego papieża. Oprócz gospodarzy, stawili się reprezentanci: Brzózy Królewskiej, Dębna, Giedlarowej, Piskorowic, Grodziska Górnego i Wierzawic, łącznie 17 osób.
W tym roku materiał źródłowy stanowiły homilie z trzeciej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, którą odbył w 1987r. To właśnie wtedy, zwracając się do młodych, papież wypowiedział słowa przywołane w tytule.
A oto wyniki finałowe testu pisemnego:
1 miejsce: Eliza Dąbek z Gimnazjum w Giedlarowej
2 miejsce: Natalia Kogut z Gimnazjum w Piskorowicach
3 miejsce: Magdalena Krzywonos z Gimnazjum w Giedlarowej
Wyróżnienia otrzymali, kolejno:
- Justyna Jonik z Gimnazjum w Giedlarowej
- Łukasz Lizak z Gimnazjum w Grodzisku Dolnym
- Dominika Skiba z Gimnazjum w Piskorowicach
Zwycięzcom gratulujemy!!!
Opiekunom dziękujemy za przygotowanie i towarzyszenie uczestnikom.
Starostwu Powiatowego w Leżajsku oraz Urzędowi Gminy Grodzisko Dolne dziękujemy za ufundowanie nagród dla uczestników.
Zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu!
„Regionalne Centrum Robotyki Edukacyjnej”
Od marca 2017r. do czerwca 2018r. w Gminie Grodzisko Dolne realizowany jest projekt „Regionalne Centrum Robotyki Edukacyjnej” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Jest to projekt partnerski. Współpracujemy z Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. W ramach tego projektu wsparciem zostali objęci uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym i Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym. Na wszystkie działania zostanie przeznaczone 784 238,75 zł, w tym wkład własny wynosi 48 936 zł.
Celem głównym projektu jest podniesienie zakresu wiedzy i umiejętności u wszystkich uczniów kl. I-VI Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym i gimnazjalistów Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym poprzez kształtowanie i doskonalenie kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględniłem nauki programowania, robotyki oraz innowacyjności, kreatywności i pracy zespołowej. Działania skierowane też są do wszystkich nauczycieli obu szkół. Zakładamy u nich wzrost kompetencji w zakresie wykorzystania TIK w codziennej pracy dydaktycznej w ramach wszystkich przedmiotów. Powstało Centrum Robotyki Uczniów, w ramach którego dla uczniów Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym zorganizowaliśmy zajęcia „Robotyka podstawowa” wprowadzające zagadnienia z zakresu programowania i robotyki, a dla uczniów z Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym „Robotyka zaawansowana” rozwijające ich w tym zakresie. Składają się one z 2 modułów: nauki programowania poprzez budowę konstrukcji robotów i nauki języka programowania, czyli języka angielskiego - powszechnie stosowanego języka do pisania kodów. Młodzi programiści szczególnie zainteresowani robotyką doskonalą kompetencje na „Robotyce rozszerzonej”. Podczas tych zajęć realizują międzynarodowe programy edukacyjne dotyczące programowania robotów. Warto wymienić efekty kształcenia, które zakładamy osiągnąć w stosunku do uczniów:
-posługiwanie się językiem programów,
-przygotowanie do nauki programowania poprzez robotykę,
-doskonalenie umiejętności z zakresu nauk przyrodniczych,
-rozwój umiejętności praktycznych z matematyki,
-zrozumienie istoty problemu oraz nabycie umiejętności rozwiązywania ich,
-rozwój rozumowania abstrakcyjnego i konkretnego,
-nabycie umiejętności precyzyjnego formułowania danych,
-poszukiwanie i tworzenie struktur,
-poszukiwanie i wyrażanie prawidłowości powtarzanych wielokrotnie,
-nabycie wiadomości i umiejętności z za kresu nowoczesnych technologii,
-wykorzystanie narzędzi i technik komputerowych do projektowania i pisania programów,
-współpraca w projekcie komputerowym,
-współpraca w grupie podczas rozwiązywania problemów metodami programistycznymi.
Nauczyciele biorą udział w szkoleniach samokształceniowych dotyczących programowania i robotyki oraz warsztatach z wykorzystania TIK w edukacji. Powstaną scenariusze zajęć z robotyki i programowania oraz do zajęć z wykorzystaniem TIK.
Efekty kształcenia nauczycieli:
-nabycie wiedzy z zakresu rodzajów tablic interaktywnych, zasad ich użytkowania oraz oprogramowania,
-nabycie umiejętności połączeń zestawu laptop+ rzutnik + tablica interaktywna oraz prawidłowej kalibracji tablicy,
-nabycie wiedzy i umiejętności korzystania z zasobów internetowych oraz multibooków z wykorzystaniem tablicy interaktywnej,
-posiadanie wiedzy dotyczącej tworzenia własnych materiałów dydaktycznych na tablicę interaktywną,
-nabycie umiejętności wykorzystania tablicy do wprowadzania treści z zakresu programowania,
-nabycie umiejętności do pracy z programem dedykowanym do tablicy interaktywnej na lekcji,
-nabycie umiejętności tworzenia własnych scenariuszy lekcji z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.
Odbędą się też 2 konferencje robotyki edukacyjnej, które pozwolą wszystkim chętnym uczniom zaprezentować swoje prace związane z programowaniem i robotyką. W ramach tych konferencji odbędzie się konkurs budowy i programowania.
W obu szkołach powstanie baza narzędzi TIK. Planujemy zakupić 2 mobilne pracownie komputerowe (łącznie 44 laptopy)- po 1 dla szkół, moduły do nauki programowania i robotyki na poziomie podstawowym i zaawansowanym oraz oprogramowanie. Zostaną również zakupione po 2 zestawy do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem TIK (tablice interaktywne, projektory krótkoogniskowe, laptopy). Szkoła w Grodzisku Dolnym zostanie doposażona o schodołaz, aby zapewnić dostęp do projektu ucznia z niepełnosprawnością ruchową.
Szkoły w Grodzisku Dolnym i Grodzisku Górnym staną się nowoczesnymi ośrodkami bogatymi w zaawansowane technologicznie pomoce. Absolwenci tych szkół będą mogli poszczycić się wiedzą z zakresu robotyki i programowania, która jest coraz bardziej doceniana we współczesnym świecie.
Monika Fila
Piękne opowieści o Janie Pawle II uczennic Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym podczas I Diecezjalnego Konkursu Krasomówczego
9.05.2017r. Wiktoria Gdańska i Ada Wawrzaszek pięknymi oracjami zachwyciły jury podczas I Diecezjalnego Konkursu Krasomówczego „ŚLADAMI KAROLA WOJTYŁY- WADOWICE JANA PAWŁA II”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Rakszawie.
Szkoła w Rakszawie organizowała już wcześniej ten konkurs, ale w tym roku zasięgiem została objęta cała diecezja, dlatego pierwszy raz zostaliśmy zaproszeni do jego udziału. Debiut okazał się udany, ponieważ Wiktoria Gdańska (opiekun: Agnieszka Krauz) zajęła zaszczytne II miejsce, a Ada Wawrzaszek (opiekun: Monika Fila) otrzymała wyróżnienie. Warto wspomnieć, że różnica punktowa 5 osób, które zostały nagrodzone, była minimalna.
Gratuluję nagrodzonym uczennicom i życzę dalszych sukcesów.
Monika Fila
Niezłe wyniki naszych uczniów w OTBwRD
08.05.2017 r. w Leżajsku odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Drużyna gimnazjum w składzie: Wojciech Kulpa, Konrad Karaba, Tomasz Chmielecki zajęła II miejsce, a drużyna szkoły podstawowej w składzie: Wiktoria Gdańska, Weronika Joniec, Patryk Dzierga, Kacper Stopyra zajęła III miejsce.
Również w klasyfikacji indywidualnej szkół podstawowych nasz uczeń Patryk Dzierga zajął wysokie II miejsce.
PROJEKT "CZAS NA ZDROWIE"
Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego projektu „Czas na zdrowie”, którego celem jest upowszechnienie wiedzy nt. : rolnictwa ekologicznego, żywności ekologicznej, regionalnej, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej oraz promowanie postaw prozdrowotnych.
Projekt składa się z dwóch etapów:
- pierwszy –przygotowawczy, polega na powołaniu 10 -osobowego zespołu, zdobyciu wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego i wypromowaniu jej wśród społeczności szkolnej i lokalnej.
- drugi etap to organizacja ogólnoszkolnego Festynu Zdrowia z udziałem zaproszonych gości.
Kluczowym elementem Konkursu będzie Festyn Zdrowia, który obędzie się dnia 18 czerwca 2017 r. w naszej szkole.
Koordynatorem projektu jest: Pani Renata Kula. Do współpracy zostali zaproszeni wszyscy nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.
ZADANIA DO WYKONANIA :
I ETAP
ZADANIE 1.1
- BUDUJEMY ZESPÓŁ
-ZADANIE 1.2
- ZAPOZNANIE SIĘ Z TEMATYKĄ ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO
· PRZYGOTOWANIE PREZENTACJI
ZADANIE 1.3
- PRZYGOTOWANIE SCENARIUSZA FESTYNU ZDROWIA
- ZORGANIZOWANIE SZKOLNEGO POKAZU FILMOWEGO PT. „ŚMIETNIK W MOJEJ GŁOWIE”
- ORGANIZACJA ZDROWEGO POCZĘSTUNKU
- ORGANIZACJA ZABAW GRUPOWYCH
- WYZNACZENIE OSÓB KOORDYNUJĄCYCH, WSPOMAGAJĄCYCH, WOLONTARIUSZY, ZAPROSZENIE GOŚCI
ZADANIE 1.4
- PLANUJEMY PROMOCJĘ!
WAŻNE TERMINY: 14 maja 2017 -termin na złożenie raportu Rozgrzewka
II ETAP
FESTYN ZDROWIA
-polega na organizacji ogólnoszkolnego Festynu Zdrowia z udziałem zaproszonych gości z całego regionu.
Zadania do realizacji:
ZADANIE 2.1 POKAZ FILMÓW „ŚMIETNIK W MOJEJ GŁOWIE”
ZADANIE 2.2 ORGANIZACJA ZDROWEGO POCZĘSTUNKU
ZADANIE 2.3 ORGANIZACJA GIER I ZABAW RUCHOWYCH
ZADANIE 2.4 OBECNOŚĆ GOŚCI HONOROWYCH
WAŻNE TERMINY:
-przeprowadzenie Festynu Zdrowia -18czerwca 2017
-termin na złożenie raportu Festyn Zdrowia -30 czerwiec
NASZA DRUŻYNA
Zgodnie z regulaminem projektu zarejestrowana została drużyna, która będzie reprezentowała naszą szkołę.
W skład zespołu weszli uczniowie:
- Wiktoria Gdańska
- Julia Stępień
- Aneta Przeszło
- Izabela Majkut
- Barbara Grabowiec
- Piotr Potaczała
- Seweryn Gdański
- Dawid Grzywna
- Luca Danak
- Michał Majkut
Udział w konkursie bierze cała szkoła ,więc pracy nie zabraknie dla nikogo.
Archiwum Aktualności