Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.
Marcin Wolski „Niepodległość”
30.05.2018r. odbył się Powiatowy Konkurs Krasomówczy „Patroni naszych szkół”, który został zorganizowany już po raz dziesiąty. Współorganizują go dwie szkoły: Zespół Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym i Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym. W tym roku gospodarzem konkursu była szkoła w Grodzisku Górnym.
Przywitał gości i otworzył konkurs pan Roman Matuszek – dyrektor Zespołu Szkół
im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym, a zamknęła popisy oratorskie pani Halina Gdańska – dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym. Gościliśmy: pana Stanisława Bartnika - radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, panią Krystynę Zagrodzką – dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodzisku Dolnym. Zaszczyciła nas swoją obecnością pani Maria Majkut – emerytowany dyrektor Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym, inicjatorka konkursu krasomówczego. Oracji wysłuchiwali nauczyciele i oczywiście uczniowie.
Fragment wiersza Marcina Wolskiego, który był mottem tegorocznego konkursu wskazuje, czego dotyczyły wystąpienia. Nawiązuje on do listopada 1918r., kiedy to po 123 Polska odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzimy 100 letnią rocznicę odzyskania niepodległości. Jest to rok, w którym częściej dyskutujemy o Polskiej niepodległości i drodze dochodzenia do niej. Jednak nie skupiamy się tylko na momencie odzyskania wolności w 1918 r., ale często odwołujemy się też do tego, co działo się od 1918 roku do czasów współczesnych. Dzisiaj przecież też walczymy o niepodległość, ale w inny sposób - naszą pracą i swoim staraniem o to, by być razem i budować naszą Ojczyznę. 17 mówców ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu leżajskiego: Grodziska Górnego, Grodziska Dolnego, Woli Zarczyckiej, Nowej Sarzyny, Brzózy Królewskiej opowiadało o niepodległości, patriotyzmie, osobach kochających ojczyznę oraz miejscach pamięci narodowej. Oratorów oceniała komisja w składzie: Andrzej Piecuch – aktor Teatru Maska w Rzeszowie, Kacper Burda – absolwent szkoły teatralnej w Warszawie, Małgorzata Halasa – redaktor „Gazety z Grodziska i okolic”, Katarzyna Wikiera – nauczycielka ucząca w Zespole Szkół w Żołyni, Lucyna Słoniec – nauczycielka z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku.
Podczas obrad jury widzowie byli świadkami widowiska tanecznego i muzycznego, w którym brali udział uczniowie z dwóch szkół organizujących konkurs. Podziwialiśmy mistrzowski taniec zespołu Maraton Boogie z Giedlarowej, w którym tańczy Amelia Wojtyna z Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym i Jakub Fila z Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym. Zespół skupia dzieci i młodzież tańczącą do muzyki z lat 30-40 i 50 - 60 boogie woogie, rock and roll, lindy hop. Swoje umiejętności prezentują podczas zawodów tanecznych Pucharu i Mistrzostw Polski w Boogie Woogie, osiągając wysokie wyniki w rywalizacji z parami z terenu całej Polski. Zespół prowadzą Jolanta i Andrzej Ciryt. Tańce przeplatane były pięknym śpiewem uczennic ze szkoły w Grodzisku Dolnym: Brygidy Bartnik, Patrycji Wojnarskiej i Weroniki Joniec. Muzycznie zaprezentowała się też szkoła, która była gospodarzem konkursu. Widzowie wysłuchali koncertu w wykonaniu: Agaty Matuszek – saksofon, Wiktorii Tysz-śpiew, Natalia Skiby, Zuzanny Cebuli – gitara.
Niezależna i profesjonalna komisja za najlepszych oratorów uznała:
W kategorii klas I-III szkoły podstawowej:
I miejsce: Wiktoria Sołek z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
II miejsce: Jakub Klin z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym
III miejsce: Anna Koń z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym
Wyróżnienie: Marcel Pytel z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym
W kategorii klas IV-VI:
I miejsce: Mateusz Szczęch z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzózie Królewskiej
II miejsce: Jakub Fila z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym
III miejsce: Julia Majkut z Zespoł Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
Wyróżnienie: Zuzanna Kusiak ze Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej
W kategorii kl.VII i gimnazjum:
I miejsce: Wiktoria Gdańska z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
II miejsce: Marta Zagaja ze Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej
III miejsce: Szymon Gdański z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
Gratulacje kierujemy do wszystkich uczestników konkursu, ponieważ konkurs krasomówczy uważane są za jedne z trudniejszych. Nie wystarczy napisać tekst, ale trzeba go jeszcze umieć sugestywnie powiedzieć. Ucząc posługiwania się poprawnym językiem polskim, kształtujemy szacunek do ziemi ojczystej i jej kultury, czyli uczymy patriotyzmu. Na podsumowanie tegorocznego konkursu warto przytoczyć wiersz Czesława Janczarskiego „Co to jest Polska?”
- Co to jest Polska? -
Spytał Jaś w przedszkolu.
Polska - to wieś
i las,
i zboże w polu,
i szosa, którą pędzi
do miasta autobus,
i samolot, co leci
wysoko, na tobą.
Polska- to miasto,
strumień i rzeka,
i …
ten grodziski Dąb Wolności, Krzyż Grunwaldu, historie życia znanych i nieznanych postaci, którzy ukochali Ojczyznę, czyli bohaterowie wysłuchanych opowieści.
Ten konkurs nie mógłby się odbyć, gdyby nie przyjazne osoby, instytucje i firmy, które ufundowały nagrody i przyczyniły się do profesjonalnej organizacji tej inicjatywy. Zaliczmy do nich:
Urząd Gminy Grodzisko Dolne,
Starostwo Powiatowe w Leżajsku,
GS „SCH” w Grodzisku Dolnym
Monika Fila