• Przedłużona edukacja w środowisku międzynarodowym

• “Możesz zmarnować swoje życie, rysując linie. Albo możesz przeżyć swoje życie, przekraczając je”

Shonda Rhimes

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym to szkoła, w której nauczyciele, pracownicy i uczniowie stawiają na rozwój osobisty. W ten sposób osiągają cele, realizują swój niezwykły potencjał, a także mają wpływ na kreatywność szkoły. Aby jednak nabywać umiejętności, zdobywać wiedzę, trzeba często wyjść ze sfery komfortu i przekroczyć linię, za którą może będzie trudniej, ale na pewno też ciekawiej. Taką możliwość daje udział w działaniach w ramach przyznanej Akredytacji przez Agencję Programu Erasmus+ realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzieci uczestniczyły w spotkaniach międzynarodowych w trakcie roku szkolnego, a dorośli chcący się rozwijać, wzięli udział w kursie na Malcie w dniach 25.06-8.07.2023r. Spędzili 2 tygodnie, ucząc się w szkole Easy School of Languages Valletta.

Nasza szkoła od kilku lat stara się być postrzegana jako placówka nowoczesna, w której pracują osoby szukające nowych rozwiązań i wskazujące młodym ludziom drogę do sukcesu. Taką możliwość daje nam udział w projektach w ramach programu Erasmus+. Współpraca z innymi krajami i chęć dalszego rozwoju wymaga znajomości języka angielskiego, a także poznawania nowych trendów w edukacji, dlatego 10 osób uczestniczyło w kursie „English Language Development course for Teachers and Staff Working in Education”, a nauczycielka języka angielskiego i nauczycielka języka niemieckiego w kursie „Creativity and Motivation in the Classroom with Teacher Language Development”. Ten wyjazd na pewno wpłynął na poszerzenie znajomości ogólnego języka angielskiego. Kursanci rozwinęli świadomość językową: odkrywanie i budowanie obszarów gramatycznych i leksykalnych oraz cztery umiejętności językowe: słuchanie, mówienie, czytanie i pisanie. Zdecydowanie poprawili umiejętności komunikacyjne: zdobywanie pewności siebie i płynności wypowiedzi. Duże znaczenie miało odświeżenie i przećwiczenie  angielskiego w anglojęzycznym i interaktywnym środowisku. Były też tematy kulturowe, dotyczące tradycji, historii i geografii. Na szkoleniu zostało wprowadzone słownictwo specjalistyczne ważne w pracy nauczyciela, co na pewno ułatwi nauczycielom dostęp do nowych trendów. Podczas kursu metodycznego nauczycielki języków obcych rozwinęły umiejętności nauczania gramatyki, słownictwa i innych umiejętności w kreatywny, angażujący i motywujący sposób. Poznały gry językowe, ciekawe sposoby wykorzystywania muzyki i piosenek na lekcjach oraz opowiadania historii. Nową wiedzę na temat metod pracy z uczniami wykorzystają na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych w szkole. Wszyscy uczestnicy mobilności poszerzyli znajomość wspólnoty cywilizacyjnej krajów europejskich. Pobyt w innym kraju wpłynął też pozytywnie na postawę tolerancji i akceptacji dla odmiennych zwyczajów, zachowań i religii. Wyjazd na kurs do innego kraju to także inspirujące spotkania międzykulturowe i we własnym gronie, a także zwiedzanie ciekawych miejsc w celu poznania historii, kultury i obyczajów. Ucznia może zachwycić nauczyciel, który opowie o swoich przeżyciach związanych z wizytą w muzeum, galerii czy spotkaniu z interesująca osobą. A ten zachwyt często jest kluczem do zmotywowania młodego człowiek do pracy. Taką możliwość rozwoju nauczycielom dał wyjazd i spotkania międzynarodowe na Malcie.

Dwutygodniowe szkolenie i pobyt wśród społeczności międzynarodowej na pewno zaowocuje nowymi pomysłami w szkole i umożliwi lepsze kontakty z partnerami zagranicznymi. Wszyscy uczestnicy mobilności przekroczyli pewną linię, a teraz będą rozwijać skrzydła w swojej szkole i podczas współpracy międzynarodowej.

koordynator projektu