Współczesny świat wpływa często destrukcyjnie na samopoczucie i zachowania osób dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. Okazuje się bowiem, że wyrażanie uczuć czy emocji, a nawet zwykła rozmowa może być problemem. Wychodząc naprzeciw trudności dzieci i młodzieży, dzięki środkom finansowym z gminnego programu profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi zaprosiliśmy osoby uprawnione do przeprowadzenia programu profilaktyczno – interwencyjnego w dwóch grupach wiekowych: klasy czwarte i siódme. Zostało również zorganizowane spotkanie z rodzicami.
Zajęcia dla dzieci trwały 4 godziny dydaktyczne i skupiały się wokół tematów komunikacji i zaufaniu. Ich celem było zapobieganie stratom występującym z powodu problemów interpersonalnych. Program składał się z 4 części:
- części wstępnej dla zbudowania dobrego klimatu do pracy,
- części I „Odczuwaj”, która miała na celu tworzenie klimatu przyzwolenia do przeżywania uczuć oraz werbalizację stanów emocjonalnych, zwraca uwagę na wpływ uczuć na zachowanie oraz rolę pozytywnego nastawienia.
- części II „Ufaj”, obejmującej ćwiczenia, które zwracają uwagę na kwestię prawdomówności, dotrzymywania słowa, budowania zaufania, wiary w siebie,
- częścci III „Mów” dotyczącej budowania postawy otwartości, obniżenia poziomu lęku przed mówieniem o sobie, opanowania umiejętności aktywnego słuchania i zasad dobrej komunikacji.
Trzeba zaznaczyć, że program dotyka relacji międzyludzkich oraz pomaga konstruować młodym ludziom sposoby budowania relacji na fundamentach zaufania, szczerej rozmowy i akceptacji dla uczuć własnych, jak i innych ludzi.
Bardzo wartościowe było również spotkanie dla rodziców. Czasami należy zatrzymać się i posłuchać, co na temat problemów dzieci i młodzieży mają do powiedzenia specjaliści. Istotną kwestią było ukazanie świata jako dżungli, w której żyją młodzi ludzie. Została podkreślona rola rodzica, od którego bardzo dużo zależy. To on ma być przewodnikiem w tej dżungli i jak wskazują badania, to on nim jest najczęściej. Mama, tato, dziadkowie, nauczyciele odgrywają istotną rolę w życiu małego dziecka, ale ich zachowanie w stosunku do niego będzie miało odzwierciedlenie w dorosłości. To na dorosłych spoczywa obowiązek dostrzegania dobra w dziecku, chwalenia go, ale również dostrzegania niepokojących zachowań. Na spotkaniu została poruszona kwestia depresji wśród dzieci. Problem, o którym słyszymy coraz częściej i którego nie możemy zbagatelizować.
Uczniowie objęci programem bardzo pozytywnie ocenili zajęcia, w których brali udział. Również głosy rodziców wskazują na wartościowe spędzenie czasu podczas spotkania z trenerami programów profilaktycznych.
Monika Fila