Andrzejki - tak się bawiło gimnazjum!
Wychowankowie przedszkola z wizytą u Świętego Mikołaja
Dnia 05.12.2017 r. przedszkolaki wyjechały do Muzeum Ziemi Leżajskiej na spotkanie ze św. Mikołajem. W trakcie wizyty dzieci doskonale bawiły się podczas wspólnych tańców, zabaw sprawnościowych oraz odpowiadając na pytania Mikołaja i wykonując jego polecenia. Po wspólnie spędzonym czasie św. Mikołaj wręczył dzieciom długo wyczekiwane prezenty. Niewątpliwie największą radość sprawił dzieciom pokaz magii w wykonaniu profesjonalnego iluzjonisty. Po spotkaniu z Mikołajem dzieci udały się na zwiedzanie ekspozycji etnograficzno – zabawkarskiej w Muzeum Ziemi Leżajskiej, gdzie poznały historię zabawkarstwa na świecie i w naszym regionie. Dla przedszkolaków był to dzień pełen emocji i pozytywnych wrażeń, ponieważ podczas pożegnania św. Mikołaj obiecał, że następnego dnia odwiedzi dzieci w przedszkolu.
Renata Wnęk
Sukcesy recytatorów, wokalistek i młodych aktorów z naszej szkoły
Uczniowie naszej szkoły kolejny raz zachwycili jury podczas eliminacji gminnych
i rejonowych Podkarpackiego Konkursu „Literatura i dzieci” organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Tym razem w artystyczny sposób przekonywali swoich kolegów i koleżanki do spędzania dnia bez komputera.20 listopada 2017r. aż 21 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych prezentowało swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i teatralne. Wszyscy godnie reprezentowali szkołę i uzyskali pochwałę członków komisji. Wielu z nich zostało nagrodzonych dyplomem laureata i wyróżnieniem.
W eliminacjach gminnych wyniki naszych uczniów przedstawiają się następująco:
RECYTACJA
Grupa młodsza
Laureaci:
Wiktoria Sołek (opiekun: Agnieszka Witwer)
Maciej Zalepa (opiekun: Elżbieta Matula)
Zuzanna Adamczyk (opiekun: Agnieszka Witwer)
Grupa starsza
Laureaci:
Milena Baj (opiekun: Renata Gąsiorek)
Ada Wawrzaszek (opiekun: Monika Fila)
Mateusz Gdański (opiekun: Monika Fila)
Martyna Grzywna (opiekun: Agnieszka Krauz)
Weronika Smędra (opiekun: Agnieszka Krauz)
Wyróżnienia:
Amelia Wojtyna (opiekun: Agnieszka Krauz)
Wiktoria Gdańska (opiekun: Agnieszka Krauz)
Na pochwałę zasługuje też występ Patryka Dziergi.
PIOSENKA
Grupa starsza
Laureaci:
Brygida Bartnik (opiekun: Alicja Dubiel)
Patrycja Wojnarska (opiekun: Alicja Dubiel)
INSCENIZACJA
Grupa starsza
Laureat:
Grupa Teatralna „Improwizacja” pod opieką Moniki Fili i Alicji Dubiel w składzie: Ada
Wawrzaszek, Martyna Czerwonka, Patrycja Szałapska, Mateusz Gdański, Paweł Tołpa,
Hubert Rachfał, Marcin Wlazło, Robert Stęchły, Sebastian Stelmachowski, Jakub Kulpa
W eliminacjach rejonowych udział wzięli uczniowie reprezentujący szkoły podstawowe i ośrodki kultury Powiatu Leżajskiego i Powiatu Łańcuckiego. Nasi uczniowie zdominowali czołowe miejsca.
Wyniki eliminacji rejonowych:
RECYTACJA
Laureaci:
Wiktoria Sołek
Milena Baj
Ada Wawrzaszek
Mateusz Gdański
Wyróżnienie:
Weronika Smędra
PIOSENKA
Wyróżnienia:
Brygida Bartnik
Patrycja Wojnarska
INSCENIZACJA
Laureat:
Grupa teatralna „Improwizacja”
Laureaci eliminacji rejonowych wystąpią w eliminacjach finałowych 5 i 6 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Trzymamy kciuki za laureatów, którzy będą reprezentować naszą szkołę w Rzeszowie.
Monika Fila
Nasi młodzi konstruktorzy i programiści na wojewódzkiej konferencji z robotyki
23.11.2017r. w Leżajsku odbyła się wojewódzka konferencja „Programowanie z robotyką w szkole – przykłady dobrej praktyki” zorganizowana przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Zostali na nią zaproszeni nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły, którzy uczestniczą w przygodzie z robotyki dzięki udziałowi w projekcie „Regionalne Centrum Robotyki Edukacyjnej” współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Konferencja została otwarta przez Izabelę Pyrę – dyrektora PCEN w Rzeszowie. Na początku w imieniu Małgorzaty Rauch- Podkarpackiego Kuratora Oświaty przemówił kierownik Marek Kondziołka - wojewódzki koordynator ds. innowacji w edukacji Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, a potem Ireneusz Wołek - Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku. Konferencja składała się z 2 części: teoretycznej i praktycznej. W części wykładowej usłyszeliśmy pana Macieja Polańskiego, który prowadzi zajęcia z robotyki z naszymi uczniami. Tytuł jego wykładu brzmiał „Robotyka edukacyjna – praca z uczniem zdolnym”. Natomiast przy stoiskach robotycznych swoją pracę prezentowali nasi starsi i młodsi uczniowie z opiekunami. Pani Elżbieta Matula i pani Agnieszka Witwer wraz z Wojciechem Wnękiem, Zofią Kulpą i Wiktorią Sołek reklamowali zestawy konstrukcyjne WeDo, które pozwalają uczniom na budowę i programowanie prostych modeli LEGO, które są podłączone do komputera. Natomiast pan Tomasz Sołek z Szymonem Krupą, Hubertem Czerwonką, Pawłem Czerwonką i Jakubem Kulpą pokazywali, jak korzystać z możliwości oprogramowania EV3. Zwiedzających stoiska było bardzo dużo. Nauczyciele, jak i uczniowie odpowiadali na liczne pytania dotyczące ich doświadczeń z robotyką. Dzieci umiejętnie nie tylko prezentowały wytwory swojej pracy, ale w trakcie konferencji konstruowały i programowały nowe roboty. Z klocków lego VeDo najbardziej efektowny był wóz strażacki, który właśnie Wojtek zbudował w trakcie tego spotkanie. Starsi programiści chwalili się robotami zbudowanymi i zaprogramowanymi na potrzeby Międzynarodowego Konkursu Budowy i Programowania Autonomicznych Robotów Mobilnych FIRST LEGO League, w którym wezmą udział w styczniu w Warszawie.
Udział uczniów naszej szkoły w takim wydarzeniu to wyróżnienie, ale także docenienie pracy nauczycieli zajmujących się tą dziedziną w szkole. Swoją postawą nauczyciele zainteresowali robotyką podopiecznych i mogą być z tego dumni.
Monika Fila
15 listopada 2017 r. w grupie dzieci 3, 4, 5 – letnich pojawili się niespotykani goście. Dzieci przyniosły swoje zwierzątka hodowane w domu. I tak pojawiły się: papugi, rybki i chomiki. Dzieci kolejno opowiadały o obowiązkach i przyjemnościach wynikających z hodowania zwierząt w domu, mówiły co jest ulubionym pokarmem pupila, jak zachowują się zwierzątka i co lubią robić. Była również możliwość trzymania w rękach i głaskania, ale zrobili to najbardziej odważni. Spotkanie ze zwierzętami było elementem tygodniowej tematyki zajęć.
Wychowawcy
Sukcesy w powiatowym konkursie recytatorskim
Pod koniec października odbył się powiatowy konkurs recytatorski „Sarzyńska Jesień”. Naszą szkołę reprezentowały w nim trzy uczennice wyłonione w eliminacjach szkolnych: Weronika Smędra, Karolina Dzierga i Wiktoria Gdańska. Wszystkim dziewczętom konkurs przyniósł sukces. Wiktoria Gdańska zajęła I miejsce, Weronika Smędra – II miejsce, a Karolina Dzierga otrzymała wyróżnienie. W czasie koncertu laureatów dziewczętom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.
Wyróżnienie dla Weroniki Joniec w konkursie literackim
W związku z obchodami XVII Dnia Papieskiego odbył się konkurs literacki ph. „Jan Paweł II – Idźmy naprzód z nadzieją” zorganizowany przez Akcję Katolicką. Z naszej szkoły wzięło w nim udział sześć dziewcząt: Wiktoria Gdańska, Anna Rydzik, Julia Stępień, Weronika Joniec, Gabriela Kulpa i Zuzanna Szałaj. Wyróżnienie na etapie diecezjalnym przyznano Weronice Joniec. Wszystkie uczestniczki konkursu otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
Akcja charytatywna "Plac zabaw za grosze"
Siostra Barbara Skóra ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek , pracująca w Republice Południowej Afryki, zwróciła się do naszej szkoły z prośbą o zorganizowanie akcji mającej na celu pomoc misjom. Akcja ta polega na zbiórce grosików ( 1 gr, 2 gr lub 5 gr) , które pod koniec roku zasilą budżet przedszkola w którym zakonnica pracuje. Zbierając „żółte” pieniądze, będziemy mieli jako społeczność szkolna, wkład w pomoc maluchom w odległych zakątkach świata. Nasze drobne ofiary będą cegiełką dołożoną do zakupu urządzeń i zorganizowania placu zabaw.
Grosiki wrzucamy do specjalnie oznaczonych puszek znajdujących się w klasach lub na terenie szkoły. Akcja potrwa od listopada 2017r. do czerwca 2018r. Po tym czasie zgromadzone pieniądze zostaną przekazane do banku, gdzie zostaną przeliczone i przekazane na potrzeby misji. O zebranej kwocie poinformujemy na stronie szkoły
Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych uczniów i pracowników szkoły
o przyłączenie się do akcji !!!
Szkolne Koło Wolontariatu
Akademia z okazji Święta Niepodległości
10 listopada 2017r. w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z tej okazji. Uczniowie klas 5a, 5b oraz 7a pod opieką pani Anny Kosior, pani Elżbiety Horoszko – Krasny oraz pani Alicji Dubiel zaprezentowali ciekawy montaż słowno – muzyczny, z którego dowiedzieliśmy się o czasach zaborów, Józefie Piłsudskim i o tym czym jest niepodległość. W nastrój zadumy wprowadziły nas wiersze o charakterze patriotycznym deklamowane przez uczniów klas piątych. Natomiast uczniowie klasy 7a przygotowali lekcję historii pod tytułem: Droga do wolności. Opowiedzieli w niej po krótce najważniejsze wydarzenia dotyczące okresu rozbiorów, prób odzyskania przez Polaków niepodległości oraz I wojny światowej i listopada 1918 roku, kiedy po 123 latach niewoli rosyjskiej, pruskiej i austriackiej, Polska stała się wolnym państwem. Było to nie tylko doskonałe przypomnienie wiadomości z historii, ale również okazja do zadumy i refleksji nad losem Polaków żyjących kilkadziesiąt lat temu i ukazanie ich dążeń niepodległościowych. Chór szkolny urozmaicił akademię dobrze nam znanymi pieśniami patriotycznymi.
Elżbieta Horoszko - Krasny
11 listopada obchodzić będziemy 99 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
W imieniu Wójta Gminy Grodzisko Dolne serdecznie zapraszamy społeczność szkolną tj. nauczycieli, pracowników, rodziców i uczniów do wzięcia udziału w gminnych obchodach uroczystości w dniu 12 listopada wg. programu zamieszczonego na zaproszeniu.
Nagrodzeni w konkursie Goethe-Institut
Ucznowie klas 2a, 2b i 3b gimnazjum wzięli udział w konkursie "Z niemieckim w drogę" organizowanym przez Goethe-Institut w Warszawie. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie kartki pocztowej nawiązującej do tematyki wakacji. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Za swoją pracę zostali nagrodzeni przez Goethe - Institut. Zapraszamy do obejrzenia kartek klikając na zdjęcie główne.
Listopadowa kwesta na cmentarzu
1 listopada uczniowie z naszej szkoły działający w Szkolnym Kole Caritas prowadzili kwestę przy cmentarzu parafialnym w Grodzisku Dolnym. Wzorem lat ubiegłych datki zasiliły konta Szkolnego Koła Caritas oraz Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "WZRASTANIE". Fundacja powstała w roku 1991, aby nieść pomoc dzieciom i młodzieży znajdującym się w szczególnie trudnych warunkach egzystencjalnych. W 2002 roku poszerzyła swoją działalność na rzecz ludzi bezdomnych, organizując i prowadząc dla nich schronisko.
W tym roku zebrano datki w wysokości 1428 zł 98 gr- Szkolne Koło Caritas oraz 1513 zł 4 gr -Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "WZRASTANIE".
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, których otwarte serca i chęć czynienia dobra są nieocenione w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi.
Uczennice Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym najlepszymi recytatorkami podczas Powiatowych Prezentacji Kulturalnych Dzieci i Młodzieży "Sarzyńska jesień 2017”
27 października 2017r. uczennice naszej szkoły zostały nagrodzone w kategorii recytacji podczas Koncertu Galowego w Nowej Sarzynie.
Dziewczyny, które reprezentowały szkołę podstawową i gimnazjum, otrzymały zaproszenie na Koncert Galowy, ponieważ wzięły udział w Powiatowych Prezentacjach Kulturalnych Dzieci i Młodzieży „Sarzyńska Jesień 2017”. Trzy uczennice zaprezentowały wiersz oraz fragment prozy i każda została zauważona i doceniona przez jury. Warto wspomnieć, że recytatorki w tamtym roku szkolnym podczas tego konkursu też otrzymały nagrody. Powtórzony sukces nie może być przypadkowy, ale do tego potrzebny jest talent, odpowiednia motywacja i gotowość do ciężkiej pracy.
Tak przedstawiają się ostateczne wyniki:
I miejsce: Wiktoria Gdańska (opiekun: Agnieszka Krauz)
II miejsce: Weronika Smędra (opiekun: Agnieszka Krauz)
wyróżnienie: Karolina Dzierga (opiekun: Teresa Majkut)
Słowa pochwały należą się też Szymonowi Gdańskiemu (opiekun: Alicja Dubiel), który reprezentował szkołę w kategorii piosenki, śpiewając utwór Zbigniewa Wodeckiego „Zacznij od Bacha”.
Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy.
Monika Fila
Przedszkolaki na urodzinach Kubusia Puchatka.
Dnia 26.10.2017r. wychowankowie przedszkola wyjechali do Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodzisku Górnym na przyjęcie zorganizowane z okazji urodzin Kubusia Puchatka. Dzieci z uwagą wysłuchały fragmentu opowiadania o przygodach Kubusia Puchatka, następnie wzięły udział w zabawach związanych z postacią solenizanta. Przedszkolaki wręczyły jubilatowi przygotowane przez siebie prezenty, po czym miały okazję delektować się wyśmienitym tortem i oczywiście przysmakiem Kubusia Puchatka, czyli miodem. Po przyjęciu urodzinowym dzieci pełne wrażeń powróciły do przedszkola.
Renata Wnęk
FINAŁ WOJEWÓDZKI
Aż 72 drużyny wzięły udział w Mistrzostwach Województwa w sztafetowych biegach przełajowych rozgrywanych na terenie obiektów sportowych PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie.
Przy słonecznej pogodzie przeprowadzono 6 biegów na dystansie 10 x 800m, a w każdym w nich rywalizowało po 12 najlepszych zespołów wyłonionych w eliminacjach powiatowych i rejonowych. Na podium w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w kategorii dziewcząt stanęły dziewczęta z Gimnazjum Nr 4 w Krośnie, ze Szkoły Podstawowej Nr 2 - NSS w Ustrzykach Dolnych i z Gimnazjum w Radomyślu Wielkim. Nasza drużyna z Grodziska Dolnego w końcowej klasyfikacji zajęła 8 miejsce.
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a po 3 najlepsze także puchary i medale.
Gratulujemy!!!
Jesień - konkurs Inscenizacje dla klas I-III
Jesień to pora roku, która dostarcza bardzo wielu inspiracji i pomysłów do zaangażowania dzieci w różne przedsięwzięcia. Jedno z nich było udziałem naszych uczniów z klas 1-3. Z myślą o nich został zorganizowany i 26 października przeprowadzony Konkurs Inscenizacje pod hasłem "Jesień". Była to okazją do pokazania swoich umiejętności recytatorsko- aktorskich, a także do zaprezentowania się w pięknych strojach, nawiązujących do tematyki konkursu.
Występy naszych małych artystów bardzo podobały się komisji oceniającej , a także całej zgromadzonej publiczności. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni brawami i słodkim upominkiem. Jak w każdym konkursie przyznane zostały miejsca i wręczone nagrody książkowe. Uczniowie oceniani byli w dwóch kategoriach: klas pierwszych, a także klas drugi i trzecich.
Laureatami w kategorii klas pierwszych zostali: Natalia Moskal, Maciej Zalepa, Krzysztof Wnęk, Paweł Bielecki i Bartosz Krajewski.
Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Sęk, Milena Czech, Maja Majkut, Paulina Sigda, Ala Zalot
W kategorii klas drugich i trzecich odpowiednio przyznano:
I miejsce – Wiktorii Sołek
II miejsce- Zosi Kulpie
III miejsce – Karolince Moskal i Michałowi Krajewskiemu
Wyróżnienia trafiły do Wojciecha Wnęka I Kacpra Pelca.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za chwile, w czasie których mieliśmy okazję przekonać się po raz kolejny, że jesień to jedna z najpiękniejszych, a z pewnością najbarwniejszych pór roku.
Elżbieta Matula
Wiersze mojego dzieciństwa
Dnia 18 października odbył się konkurs recytatorski organizowany przez Bibliotekę szkolną. Uczestnicy prezentowali utwory zgodne z hasłem przewodnim: "Wiersze mojego dzieciństwa." Laureaci: Wiktoria Gdańska (7a), Karolina Dzierga (6a) oraz Weronika Smędra (4b) oprócz dyplomów i nagród rzeczowych awansowali do powiatowego konkursu recytatorskiego "Sarzyńska jesień."
Dzień papieski
W Niedziele 8 października w Przemyślu miała miejsce coroczna Pielgrzymka Młodzieży połączona z Dniem Papieskim, w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły wraz z Ks. Marcinem Klin i panem Waldemarem Decem.
Uroczystość rozpoczęła się w Auli Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie w części artystycznej została przybliżona postać św. Jana Pawła II, jak również postać rodziny Ulmów z Markowej, którzy ratując Żydów oddali swoje życie. Po części artystycznej wszyscy uczestnicy w uroczystej procesji przeszli do Bazyliki Archikatedralnej, by wspólnie sprawować Eucharystie, której przewodniczył ks. bp Stanisław Jamrozek. W czasie Mszy Świętej miał miejsce szczególny obrzęd przekazania światła. Młodzież z poszczególnych miejscowości odpalała swoje świece od Paschału symbolizującego zmartwychwstałego Jezusa, którego mają nieść do swoich rodzinnych miejscowości.
Dalsza część uroczystości odbyła się przy pomniku Św. Jana Pawła II, gdzie młodzież zawierzyła swoje życie opiece Świętego Papieża, odśpiewała Barkę i dzieliła się radością ze spotkania podczas wspólnego posiłku.
Ks. M. Klin
Archiwum Aktualności