Informacja o rozpoczęciu roku szkolnego 2018-2019
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/20019 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym odbędzie się 3 września 2018r. Na godzinę 9.00 zapraszamy wszystkich uczniów oraz rodziców do Kościoła Parafialnego w Grodzisku Dolnym na Mszę Świętą. Po mszy św. uczniowie przejdą do szkoły na krótką akademię i spotkanie z wychowawcami w klasach.
Dowóz zaplanowano na godzinę 8.00 – Chodaczów i Laszczyny – wyjazd od strony Laszczyn. O godz. 8.30 autobus pojedzie po uczniów z Grodziska Nowego i Chałupek Dębniańskich. Autobus będzie czekał pod kościołem, celem przewozu uczniów z kościoła do szkoły.
Serdecznie zapraszamy
Dyrekcja zespołu szkół
"Wakacje z Bogiem"
Dzięki Szkolnemu Kołu Caritas w Grodzisku Dolnym już po raz drugi został zorganizowany na Ukrainie wypoczynek dla dzieci z parafii Bursztyn. Tym razem podczas letnich wakacji dzieci wraz z opiekunami przebywali w Karpatach Wschodnich (7-9 sierpnia br.). Największą atrakcją była wyprawa w kierunku najwyższego szczytu Ukrainy – góry Howerli (2061 m n.p.m.). Uczestnicy (10 osób) dotarli nad znany wodospad Huk blisko Jaremczy, pomoczyli nogi w górskich potokach, pojedli leśnych owoców i z zachwytem podziwiali piękno Stwórcy w jego stworzeniach. Duchowym szczytem była Msza święta sprawowana na górskim zboczu, gdzie świątynię stanowiła czysta przyroda, a wokół panowała cisza wolna od głosów cywilizacji. Nie obyło się oczywiście bez warsztatów muzycznych, kulinarnych i biwakowych... Pogoda także uśmiechnęła się życzliwie (24-25 °C:).
W imieniu organizatorów tego letniego wypoczynku oraz jego uczestników i rodziców dzieci składam wyrazy ogromnej wdzięczności Dyrekcji Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym, opiekunom Szkolnego Koła Caritas oraz wszystkim ofiarodawcom. W Waszej intencji została odprawiona Msza św. dziękczynna, ale nadal pamiętamy i będziemy pamiętać w naszej modlitwie o tak hojnych i życzliwych Dobroczyńcach. Bóg zapłać!
Z wyrazami szacunku
Ks. Roman, administrator parafii Bursztyn
Dzieci z klas I-III i oddziałów przedszkolnych z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym podczas szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej
Czy ma sens szkolenie z pomocy przedmedycznej dla małego dziecka? Może się nasunąć to pytanie, kiedy słyszymy, że już przedszkolaki biorą udział w takich spotkaniach. Odpowiedź jest jednoznaczna: tak. Właśnie to dziecko może się znaleźć w trudnej sytuacji i powinniśmy go nauczyć właściwego zachowania. W cyklu szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i bezpieczeństwa w szkole i poza nią uczestniczyli najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Jak co roku wybrani uczniowie klas III gimnazjum prowadzili zajęcia w klasach edukacji wczesnoszkolnej i w oddziałach przedszkolnych. Głównym celem tych zajęć było to, by już najmłodsi nabywali praktycznych umiejętności i oswajali się z ideą pomagania innym.
Może maluchy nie są w stanie fachowo ucisnąć fantoma czy zrobić właściwego wdechu, jednak warto oswajać je z tematem pierwszej pomocy, gdyż często właśnie dzieci są jedynymi osobami które mogą wezwać pomoc. Po drugie, ważne jest, by wiedziały, że może być wypadek i trzeba będzie komuś pomóc. Trzeba im uświadomić, że w ogóle istnieje coś takiego jak pierwsza pomoc. Wiadomo, że najlepiej uczyć się praktycznie, a w przypadku najmłodszych najlepszą formą jest nauka poprzez zabawę i właśnie takie metody stosowali nasi gimnazjaliści. Uczyli dzieci, jak wezwać pomoc i w jakiej kolejności przekazywać informację dyspozytorowi. Maluchy w formie zabaw wyrabiały odruch sięgania po telefon i dzwonienia po pogotowie czy powiadomienia jakiejś osoby dorosłej. Uczyły się na fantomie, jak udzielić tej pomocy praktycznej, czyli w którym miejscu i w jaki sposób zastosować uciski, jak wykonać wdechy ratownicze i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej. Oprócz zajęć z pomocy przedmedycznej gimnazjaliści prowadzili szkolenia „bezpieczne wakacje”, na których poruszali tematy bezpieczeństwa nad wodą, przypominali zasady bezpieczeństwa podczas prac polowych i zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.
Uczniowie, którzy brali udział w tych szkoleniach: Anna Rydzik, Aleksandra Rafa, Ewelina Boroń, Kacper Klin, Aneta Burszta, Klaudia Trojnar, Jakub Romanowski, Krzysztof Makówka, Sandra Mazurek, Paweł Liszka, Szymon Gdański, Martyna Klin, Gabriela Kulińska, Dominika Rachfał, Zuzanna Wojtyna, Aleksandra Kisiel, Aneta Bęben, Mateusz Kilian, Dominik Mazurek, Brygida Szałapska, Izabela Chmura.
Wraz z wiekiem i rozwojem dziecka wskazane jest poszerzać jego umiejętności i wiedzę w zakresie pierwszej pomocy. Kto wie, może dzięki takiemu szkoleniu uratujemy komuś życie albo rozpalimy w sercu młodego człowieka pasję, którą będzie chciał realizować w swoim życiu zawodowym.
Krzysztof Wilk
Bądźmy dobrzy jak chleb - wolontariat w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą.
Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
Jan Paweł II
Do niewątpliwie ważnych obszarów działalności naszej szkoły należy zaangażowanie w inicjatywy charytatywne realizowane w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu.
Nasi uczniowie uczą się wrażliwości na drugiego człowieka, odpowiedzialności, poświęcenia na rzecz osób potrzebujących. Te najcenniejsze we współczesnym świecie wartości konsekwentnie wpaja istniejące od wielu lat w naszej placówce Szkolne Koło Caritas, a także samorząd uczniowski i Koło Misyjne.
Wspólny cel, jakim jest pomoc drugiemu człowiekowi, współpraca grupy nauczycieli i coraz liczniejszej grupy uczniów sprawiają, że działania mają moc czynienia dobra oraz dają radość i satysfakcję wszystkim zaangażowanym. Inicjatywy podejmowane w ramach wolontariatu skierowane są przede wszystkim do tych, którzy żyją w naszym najbliższym środowisku i znamy ich często bardzo trudną sytuację materialną czy zdrowotną. Nie jesteśmy obojętni także na los cierpiących niedostatek za granicami naszego kraju: w Europie Wschodniej czy na innych kontynentach.
Wśród wielu akcji warto wymienić świąteczną zbiórkę żywności i środków czystości. Przed świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocą w ramach akcji Tak, pomagam! młodzież zebrała w sklepach kilkaset kilogramów żywności i produktów chemicznych, z których przygotowano i przekazano najuboższym mieszkańcom naszej gminy kilkadziesiąt paczek. W Wielkim Poście oraz pod koniec roku szkolnego odbyła się kwesta wśród nauczycieli na dożywianie uczniów w Togo oraz głodujących w krajach misyjnych. Od października do czerwca trwała zbiórka pieniędzy na plac zabaw dla dzieci na misjach. W ciągu kilku miesięcy zebrano kilkadziesiąt kilogramów drobnych monet. Dzięki zaangażowaniu dzieci, młodzieży i całych rodzin maluchy w krajach misyjnych będą mogły bawić się na placu zabaw. Po raz piąty zorganizowano piknik rodzinny, z którego część pieniędzy przeznaczona została na letni wypoczynek dzieci z parafii w Bursztynie na Ukrainie. Od wielu lat uczniowie młodszych klas oraz nauczyciele, adoptując dzieci w ramach misyjnej adopcji serca, przyczyniają się do poprawy jakości życia młodych ludzi w najuboższych krajach świata. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się zbiórki makulatury na studnie w Afryce. W roku szkolnym 2017/2018 udało się przeznaczyć na ten cel kilka ton tego surowca wtórnego. Chociaż dzięki ludziom dobrej woli przybywa nowych ujęć wody, to potrzeby są nadal ogromne, dlatego akcję zamierzamy kontynuować. Od wielu lat zbieramy również plastikowe nakrętki z przeznaczeniem na chore dziecko. Włącza się w tę akcję nie tylko szkoła, ale także inni mieszkańcy gminy.
W października ubiegłego roku w przeddzień Święta Patrona naszej szkoły oraz XVIII Dnia Papieskiego inicjujące swoją działalność Szkolne Koło Wolontariatu podczas przerw rozprowadzało papieskie kremówki, które tak lubił nasz Patron -Jan Paweł II. Jak się okazało, uczniowie i nauczyciele również chętnie przyłączyli się do tej akcji, gdyż w czasie tylko jednej przerwy sprzedano 110 kremówek, a dochód z ich sprzedaży przeznaczono na pomoc w leczeniu chorej na nowotwór dziewczynki z naszego powiatu.
Od dwóch lat samorząd uczniowski organizuje akcję charytatywną Pierniczek od serca. Ta przedświąteczna pierniczkowa inicjatywa z każdym rokiem coraz mocniej angażuje uczniów, nauczycieli i rodziców, porusza ich serca, wrażliwość na drugiego człowieka będącego w trudnej sytuacji życiowej. Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, a ilość przepięknych, pachnących, kolorowych pierniczków zaskoczyła wszystkich. Świąteczne pierniczki to prawdziwe rękodzieła uzdolnionych uczniów i ich rodziców, a także nauczycieli. Zebrane pieniądze przekazujemy na misje.
Tłusty czwartek jest dniem, w którym każdy chce spróbować słodkich wypieków. W naszej szkole pamiętano o tej tradycji, ale również o potrzebujących dzieciach w krajach, w których pracują misjonarze. Dlatego właśnie w tłusty czwartek samorząd uczniowski gimnazjum i szkoły podstawowej przygotował smaczne słodkości: pączki, faworki, oponki w ramach akcji Pączki dla misji w Madagaskarze.
Inna akcja charytatywna samorządu uczniowskiego to Babeczki wielkanocne. W tym roku po raz kolejny samorząd zaprosił uczniów, ich rodziców i nauczycieli do włączenia się w świąteczną akcję pieczenia babeczek wielkanocnych, które zachwycały smakiem, zapachem i wyglądem. Dochód z ich sprzedaży był przeznaczony na pomoc chorym dzieciom z naszego powiatu.
W tym roku szkolnym włączyliśmy się w projekt Marzycielska poczta. Chętni uczniowie wysyłali kartki pocztowe i listy do chorych dzieci. Pomysł spodobał się uczniom naszej szkoły i mamy nadzieję, że nadal będzie cieszył się ich zainteresowaniem.
Od dawna nasza szkoła współpracuje z Fundacją Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie”. W dzień Wszystkich Świętych uczniowie kwestują na cmentarzu w Grodzisku Dolnym. Zebrane pieniądze przekazywane są na pomoc materialną dzieciom i młodzieży znajdującym się w szczególnie trudnych warunkach egzystencjalnych.
Z funduszy zgromadzonych w czasie różnych akcji wspomagamy uczniów naszej szkoły na przykład poprzez zakup przyborów szkolnych lub dofinansowanie wycieczek, które są często jedyną okazją, by mogli spędzić przyjemnie czas wraz ze swoimi rówieśnikami i zobaczyć ciekawe miejsca.
Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób, których często nie znamy osobiście, ale wiemy, że potrzebują pomocy ze względu na trudną sytuację materialno - bytową, chorobę, trudne warunki życiowe. Poprzez nasze akcje charytatywne pokazujemy młodym ludziom, że nie wszystko, co robimy, musi przynosić nam korzyści materialne. Możemy pomagać innym i mieć z tego ogromną satysfakcję. Akcje charytatywne bardzo dobrze wpływają na charakter młodego człowieka. Przeprowadzanie takich akcji uwrażliwia uczniów na ludzkie krzywdy, na cierpienie człowieka, uczą miłości i dzielenia się z innymi, dostrzegania, że wśród nas są ludzie potrzebujący.
Wszystkim uczestnikom akacje dostarczyły wiele satysfakcji i wpłynęły pozytywnie na relacje interpersonalne między uczniami, nauczycielami i rodzicami. Pamiętając o tym że jesteśmy zobowiązani do miłości miłosiernej wobec bliźnich, staramy się być dobrzy jak chleb.
Szkolne Koło Wolontariatu
Sukcesy sportowe uczniów Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym
Sezon sportowy 2017/2018 dobiegł końca. Był to bardzo udany rok szkolny dla sportowców Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym, którzy z dużym zaangażowaniem brali udział w licznych zawodach sportowych, zajmując wysokie lokaty.
Do większych osiągnięć należy zaliczyć zajęcie przez drużynę dziewcząt 8 miejsca w województwie w piłce ręcznej, 9 miejsca w finale wojewódzkim w drużynowych biegach przełajowych oraz 13 miejsca w wojewódzkim finale ligi lekkoatletycznej. Również nasze piłkarki nożne zdobyły kolejny tytuł mistrza powiatu leżajskiego, a ich młodsze koleżanki zajęły 2 miejsce w powiecie w mini piłce nożnej. Drużyna dziewcząt klas młodszych zakończyła rywalizację na 11 miejscu w województwie w mini piłce ręcznej. W konkursie „Baw się z nami” drużyna naszej szkoły zdobyła 1 miejsce w powiecie, a w kolejnych zawodach rejonowych wywalczyła 3 miejsce.
Podkarpacki Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy podsumował sportową rywalizację szkół. Nasza szkoła zajęła następujące miejsca:
- szkoła podstawowa (klasy I-III i IV-VI ) zdobyła 136pkt. zajmując 3 miejsce w powiecie i 83 miejsce w województwie na ogółem 606 szkół podstawowych startujących w rozgrywkach,
- gimnazjum i klasa VII - zdobyła 219 pkt. Zajmując 1 miejsce w powiecie i 39 miejsce w województwie podkarpackim. W rozgrywkach sportowych wystartowało 580 szkół z Podkarpacia.
Wyróżniający się sportowcy naszej szkoły w tym sezonie sportowym:
Klasa VII i klasy gimnazjalne:
Ewelina Boroń, Zuzanna Wojtyna, Anna Rydzik, Aneta Burszta, Brygida Szałapska, Martyna Chamik, Klaudia Trojnar, Aleksandra Kisiel, Barbara Grabowiec, Julia Stępień, Wiktoria Gdańska, Regina Boroń, Andżelika Mazur, Gabriela Rączka, Iwona Rynasiewicz, Rydzik Aleksandra, Dominik Mazurek, Piotr Tołpa, Szymon Gdański, Paweł Liszka Bielecki Łukasz, Seweryn Gdański, Grzywna Dawid, Czerwonka Bartosz, Krajewski Przemysław, Lizak Łukasz, Romanowski Jakub, Urban Marcin, Konrad Moroszczyk , Tomasz Pytel, Jan Bartnik, Krzysztof, Danak Arkadiusz Krajewski, Bartosz Matuszek, Michał Mazur, Dawid Ołowiecki, Igor Sawicki, Bartłomiej Szozda .
Klasy III- VI szkoły podstawowej:
Patrycja Szałapska, Moszkowicz Martyna, Patrycja Wojnarska, Karolina Stopyra, Martyna Czerwonka Amelia Boroń , Kamila Duda, Ada Wawrzaszek, Julia Świąder, Monika Jużyniec, Klaudia Szozda, Zuzanna Bechta, Aleksandra Krupa, Mateusz Gdański , Aleksander Giedlarowiec, Karol Ołowiecki , Szymon Ryfa , Piotr Zych, Rachfał Hubert, Czerwonka Hubert Mścisz Michał, Mazurek Krystian, Kulpa Jakub, Joniec Kacper, Piotr Rączka, Mariusz Spólnik, Bartosz Czerwonka, Szymon Kojder, Dominik Krzeszowski, Karol Leja , Patryk Mazur, Fabian Żak, Radosław Szałapski , Katarzyna Strug, Weronika Smędra, Agnieszka Przeszło, Martyna Grzywna Albert Leniart, Paulina Jużyniec .
Gratulujemy zwycięzcom. Zachęcamy wszystkie dzieci do aktywności sportowej, tak ważnej dla właściwego rozwoju dziecka
Krzysztof Wilk
Projekt "Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej"
Od października w naszej szkole realizowany był program „APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ”. Do udziału zaproszono grupę uczniów klasy 3 oraz uczniów klasy 4b szkoły podstawowej.
Celem programu APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E.P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.
Realizacja programu powinna przyczynić się do rozwijania w dzieciach umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i zrozumienia dla innych.
Uczniowie na pierwszych zajęciach zastanawiali skąd taka nazwa programu. Wyjaśniono im, że gdy ktoś się zrani lub skaleczy sięga do apteczki pierwszej pomocy medycznej, by szybko opatrywać rany, zaklejać plastrem zadrapania lub podać leki uśmierzające ból. A co się dzieje, jeśli mamy do czynienia ze zranieniem emocjonalnym?
Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale by również odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną.
Zajęcia odbywały się raz w tygodniu, po 2 godziny. Pierwsza godzina była poświęcona na realizację programu, druga to czas, w którym uczniowie tworzyli wspólnie parce plastyczne, projekty, mapy myśli nawiązujące do omawianego tematu. Uczniowie mogli wykazać się kreatywnością, odkrywali swoje zdolności, dzielili się pomysłami, a jednocześnie uczyli się współpracy, negocjowania i sztuki kompromisu. Po zakończeniu wyrazili chęć zaprezentowania młodszym kolegom Apteczki, tego czego nauczyli się i wypracowali na zajęciach, odważnie zadawali pytania, pokazywali swoje prace, zdjęcia, przekazali to, co najważniejsze i najciekawsze z realizowanego programu
W programie APTECZKA omawiane były z uczniami następujące zagadnienia:
- Apteczka skarbów - jak leczyć rany duszy?
- Optymizm - myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
- Przyjaźń - okazuj miłość i przyjaźń!
- Kreatywność - ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
- Wytrwałość - nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
- Zdrowie fizyczne - dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
- Szczerość - nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia!
- Życzliwość - próbuj zrozumieć i wspierać innych!
- Wdzięczność - okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
- Marzenia - wyznaczaj sobie cele i snuj marzenia!
Był to czas twórczej i aktywnej pracy, spędzony w atmosferze życzliwości i dobrej zabawy, za co dziękuję uczniom.
Izabela Grzywna- pedagog szkolny
Podziękowanie z Bursztyna
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ W BURSZTYNIE
YKpaîHa, IBaHO-OpaHKiBCbKa 0651.
77111 Ma SypułTMH, Byn- C. Bał-łnepn 64
parafia.bursztyn@ukr.net
Bursztyn, 21.06.2018 r.
Sz. P. Dyrektor
Zespołu Szkół im. Jana Pawła II
oraz Szkolne Koło Caritas Grodzisko Dolne
Kolejny raz Boża Opatrzność posłużyła się hojnymi sercami dzieci i rodziców Waszego szkolnego środowiska, aby sprawić radość dzieciom na Ukrainie, grupującym się przy naszej parafii w Bursztynie, leżącej na terenie dawnego województwa stanisławowskiego.
W ich też imieniu oraz na prośbę wzruszonych rodziców składam wyrazy ogromnej wdzięczności za udzieloną pomoc (1700 zł) na zorganizowanie letniego wypoczynku, połączonego z elementami edukacyjnymi i wychowawczymi. Pobyt w Karpatach został zaplanowany na termin 23-27 lipca br. i obecnie trwają do niego ostatnie niezbędne przygotowania. Z radością podzielimy się owocami tej wyprawy z naszymi Dobroczyńcami, gdy tylko szczęśliwie wrócimy do domu:)
Z naszej strony już teraz obiecujemy prostą dzieciącą modlitwę w intencjach członków Szkolnego Koła Caritas. Natomiast o specjalne Boże błogosławieństwo dla całej szkoły za wstawiennictwem Świętego jej Patrona będziemy prosić na Mszy św. w niedzielę 29 lipca br. Niech życzliwość Nieba ogarnia wszystkich zaangażowanych w budowanie więzi jedności poprzez solidarne wsparcie i okazywane zrozumienie!
Z szacunkiem i życzeniami wszelkiego dobra
administrator parafii
Wycieczka klas czwartych nad Solinę.
14. czerwca czwarte klasy wzięły udział w wycieczce edukacyjno-krajoznawczej nad Solinę. W programie był m.in. przejazd kolejką bieszczadzką, wejście do wnętrza zapory oraz rejs statkiem po zalewie. Mimo nie do końca sprzyjającej aurze wszystkim dopisywał świetny humor. Uczniowie wrócili do domów z uśmiechami na twarzach, zasobem nowej wiedzy i plecakami pełnymi pamiątek.
Konkurs matematyczny ,,Procent''
Dnia 16 maja uczeń klasy IIB Gimnazjum odebrał nagrodę III stopnia za udział w XVI Powiatowym Konkursie Matematycznym ,,Procent'' dla klas III Gimnazjum. W konkursie brało udział 35 uczniów z 10 gimnazjów gminy Łańcut-Leżajsk.
Gratulijemy i liczymy w przyszłym roku na więcej.
konkurs przyrodniczy
Dnia 7 czerwca 2018r. w naszej szkole odbył się II etap Gminnego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej. Brali w nim udział uczniowie klas II i III Gimnazjum im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II
w Grodzisku Dolnym, którzy zakwalifikowali się, przechodząc przez etap szkolny.Zwycięzcami konkursu zostali:
Krystian Kinach - IIIB
Gabriela Kulpa - IIB
Anna Rydzik - IIIA
Nauczycielom przygotowującym i przeprowadzającym konkurs z obydwu szkół serdecznie dziękujemy.
Zwycięzcom gratulujemy, a podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników, którzy wykazali się wysokim poziomem wiedzy.
Wycieczka do Wrocławia
W dniach 11-13 czerwca 2018r. uczniowie klas III gimnazjum wraz z opiekunami odwiedzili Wrocław. Wrocław jest to miasto 12 wysp, 112 mostów i wielu katedr. W ciągu 3 dni odwiedziliśmy: Panoramę Racławicką, Sky Tower, Ogród Zoologiczny, Muzeum Narodowe. Ponadto spacerowaliśmy bulwarami położonymi nad Odrą oraz zobaczyliśmy most słynący z zawieszonych kłódek tzw. Ostrów Tumski.
Spotkanie z podróżnikiem
W dniu 7 czerwca 2018 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z podróżnikiem z grupy Trzask, Panem Grzegorzem Chachurą, który prezentował opowieść podróżniczą, zdjęcia i fakty geograficzno-historyczne o odległym azjatyckim kraju -Tajlandii. W spotkaniu, które podzielone było na dwie części, brali udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.
Podróżnik w niezwykle ciekawy i barwny sposób zapoznał uczniów z ciekawostkami tajlandzkimi. A to niektóre z nich:- Tajlandczycy uważają, że kształt ich kraju przypomina głowę słonia
- Uważa się , że nazwa stolicy Bangkok jest najdłuższą nazwą miasta na świecie
- Tajowie zaliczani są do najbardziej uśmiechniętych ludzi na świecie
- Niezwykłe jest życie, szczególnie kobiet o "długich szyjach"
- Tajlandczycy w niezwykły sposób traktują swego króla
- Okazuje się, że małpki są niezwykle inteligentnymi , bardzo sprytnymi zwierzątkami i mają nawet swoją świątynię
Prowadzący spotkanie swoje opowieści uzupełniał zdjęciami i rekwizytami przywiezionymi z podróży. Podczas prezentacji można było zobaczyć przepiękne fotografie wodospadów w Parku Narodowym Erawan, jezioro zakwitające kwiatami lotosu, tygrysy w rezerwacie przyrody, nietoperze oraz małpy, które są oswojone i nie boją się ludzi, wioskę tajską, Bangkok, potrawy serwowane w Tajlandii.
Na zakończenie wszyscy uczniowie podziękowali prowadzącemu brawami .
Spotkania z grupą Trzask to ciekawa forma przybliżania dzieciom różnych miejsc na całym świecie. Są one lekcją geografii, przyrody, a także mogą być inspiracją do rozwijania swoich zainteresowań i marzeń.
Wycieczka do Pstrągowej
13 czerwca nasi uczniowie z klasy Ia, Ib i II uczestniczyli w wycieczce do miejscowości Pstrągowa.
Siedlisko „Janczar”, które odwiedziliśmy zaoferowało naszym wychowankom ciekawą formę zajęć w postaci: warsztatów pieczenia chleba, przejazdów bryczkami, indywidualnych przejażdżek konnych na maneżu. Dodatkowo dzieci mogły korzystać z urządzeń sportowych i bogato wyposażonego placu zabaw. Na każdego uczestnika wycieczki czekała także kiełbasa z grilla, która po tak aktywnie spędzonym czasie smakowała wyjątkowo .
Pobyt w tak niezwykle urokliwym miejscu minął bardzo szybko, a uczestnicy wycieczki wrócili do domów pełni wrażeń z kolejnymi pozytywnymi doświadczeniami.
Wychowawczynie
W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
W dniu 12 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I - III z przedstawicielem policji - dzielnicowym Stanisławem Półćwiartkiem. Wiodącym tematem było bezpieczeństwo dzieci w czasie wakacji. Prelegent apelował o rozsądek w czasie zabaw nad wodą, w ruchu drogowym i innych sytuacjach niosących zagrożenie dla zdrowia i życia.
Piknik rodzinny – piknikiem dobra
„Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.
Nieważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi.” Papież Jan Paweł II10.06.2018r. przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym odbył się piknik rodzinny zorganizowany przez Szkolne Koło Caritas. Przybyli na nie wszyscy, którzy mieli ochotę spotkać się z drugim człowiekiem i włączyć się w pomoc potrzebującym w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego, a przy okazji spędzić czas w miłej atmosferze wśród rodziny, przyjaciół i znajomych. Głównym celem tegorocznego przedsięwzięcia była pomoc w zorganizowaniu wakacji z Bogiem dla dzieci z Ukrainy.
Jan Paweł II, patron szkoły, wielokrotnie mówił, że w młodych ludziach jest ogromny potencjał dobra i twórczych możliwości. Papież zawsze zachęcał młodzież, aby wyrażała siebie. „I zawsze im to uświadamiam. Nie jest wcale najważniejsze, co ja wam powiem – ważne jest to, co wy mi powiecie. Powiecie niekoniecznie słowami, powiecie waszą obecnością, waszym śpiewem, może nawet waszym tańcem, waszymi inscenizacjami.” Zatem widzowie podziwiali mistrzowski taniec tych mniejszych i większych: przedszkolaków, uczniów kl. IV i kl. V. Zobaczyliśmy widowiskowy taniec z kolorowymi chustami kl. III gimnazjum oraz występ solowy Amelii Wojtyny i Jakuba Fili z zespołu Maraton Boogie z Giedlarowej. Podziwialiśmy występ grupy gimastycznej „Igraszka”, w której ćwiczą dziewczęta z naszej gminy. Trenerem i opiekunem grupy jest pan Krzysztof Wilk. Widzowie zostali też przeniesieni na deski teatru. Klasa II i VII szkoły podstawowej zaprezentowała pantomimę przedstawiająca życie Jana Pawła II od narodzin, przez pontyfikat, do śmierci. Można zobaczyć w niej mnóstwo scen i symboli. Widowisko, które wyzwala różne uczucia: od radości po smutek czy wzruszenie. Był taniec, gra aktorska, akrobatyka, ale nie zabrakło też akcentu muzycznego. Występowali: Maja Groch i Szymon Gdański, a także koncertowała grupa wokalna z Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym w składzie: Zosia Kulpa, Patrycja Wojnarska, Brygida Bartnik, Anna Potaczała oraz Magdalena Mach. Widzowie zostali też zaproszeni na niezwykłe spotkanie muzyczne z Panem Bogiem za sprawą koncertu Kleryckiego Zespołu SPES z Wyższego Seminarium Duchownego z Przemyśla. Warto zaznaczyć, że „spes” – to znaczy nadzieja. Duże zainteresowanie wywołał swoim pokazem Przemysław Wilk - artysta estradowy, iluzjonista. Sprawił, że nic nie było tak oczywiste, jak nam się wydawało, prezentując zadziwiające sztuczki. Przez cały czas trwania pikniku młodzież Ruchu Światło - Życie pod kierunkiem ks. Marcina Klina zapraszała wszystkich do tańców integracyjnych na scenie, jak i przed sceną. Oprócz tego, co się działo na scenie, było wiele innych atrakcji: różnorodne zabawy dla dzieci z pięcioma klaunami, wesołe miasteczko, loteria fantowa, pyszny poczęstunek w postaci ciasta, kiełbasy, lodów.
„Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością." Tak o czynieniu dobra wypowiadał się papież Jan Paweł II. Dlatego bardzo serdecznie dziękujemy za pozytywną odpowiedź i obecność wszystkich, którzy byli z nami tego dnia. Dziękujemy wielu instytucjom, sponsorom, osobom chcącym pomóc, dzięki którym mogliśmy zaprosić na to rodzinne spotkanie. To oni przygotowali na dzisiejszy dzień nagrody do loterii fantowej, przekazali pieniądze, podarowali nam lody, napoje, słodycze, wypożyczyli sprzęt, służyli pomocą. Wszyscy przyczynili się do czynienia dobra, czyli też są obdarowani. Do tych obdarowanych należą: pan Jacek Chmura – wójt Gminy Grodzisko Dolne, ks. Jan Kuca – proboszcz Parafii Grodzisko Dolne, pan Marek Śliż – starosta Powiatu Leżajskiego, pani Katarzyna Mach-Wawrzaszek- dyrektor Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym, pan Marek Krauz – Ośrodek Kultury w Giedlarowej, pan Jerzy Gdański- przewodniczący Rady Gminy Grodzisko Dolne, pan Andrzej Gdański- radny, pan Tadeusz Krajewski – sołtys wsi Grodzisko Dolne, pan Tadeusz Mazurek – sołtys wsi Grodzisko Dolne Miasto, pan Sławomir Żak – prezes OSP Grodzisko Dolne „Miasto”, pan Andrzej Baj – prezes OSP w Grodzisku Dolnym, państwo Irena i Andrzej Adamczyk – właściciele Igloo Clubu w Grodzisku Dolnym, pani Aldona Bocek Telka – właścicielka Apteki Berberis, pani Anna Karaś – właścicielka salonu fryzjerskiego, pani Agnieszka Stępień – właścicielka Studia Kosmetycznego Lejdis, pan Stanisław Bielecki – właściciel Galerii Grodzisko, pan Waldemar Burek – właściciel Delikatesów Centrum, pan Eugeniusz Miś- prezesowi GSSCH Grodzisko Dolne, pan Paweł Grzywna- właściciel Gabinetu Stomatologicznego, pan Krzysztof Zalepa – właściciel firmy Comp Service, pani Renata Domin – usługi krawieckie REMAR, pan Adam Czerwonka – właściciel firmy Arcus Soft, Stanisław Stopyra – właściciel Kowalstwa Artystycznego, pan Krzysztof Wilk – firma V-Sport, pan Zenon Borowiec – właściciel Kebaba na rozdrożu, pan Markowi Sroczyk – właścicielowi Pizzerii u Mareckiego, pan Łukasz Filip, pan Adrian Gdański- Fpuh Prodmal, rodzice zaangażowanym w rozkładanie i składanie sprzętu, pieczenie ciasta, pracownicy i nauczyciele: Agnieszka Krauz, Renata Kula, ks. Marcin Klin, Izabela Grzywna, Renata Kula, Alicja Zalepa, Agnieszka Witwer, Tomasz Sołek, Aleksandra Majkut, Alicja Dubiel, Renata Wnęk, Ewa Heleniak, Barbara Jagustyn, Elżbieta Horoszko – Krasny, Krzysztof Wilk. Szczególne podziękowania należą się pani dyrektor Halinie Gdańskiej i panu Waldemarowi Decowi wraz z wolontariuszami z Szkolnego Koła Caritas.
Monika Fila
08.06.2018r. w naszej szkole odbył się III Gminny Konkurs Języka Angielskiego, w którym udział wzięło 29 uczniów klas 5 i 6 szkoły podstawowej.
Wyniki przestawiają się następująco:
I miejsce – Oliwia Możdżeń (ZS w Grodzisku Górnym)
II miejsce – Oliwia Stopyra (ZS w Grodzisku Dolnym)
III miejsce – Szymon Ryfa (ZS w Grodzisku Dolnym)
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!Elżbieta Horoszko – Krasny
Piękne opowieści o wolności i niepodległości
Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.
Marcin Wolski „Niepodległość”30.05.2018r. odbył się Powiatowy Konkurs Krasomówczy „Patroni naszych szkół”, który został zorganizowany już po raz dziesiąty. Współorganizują go dwie szkoły: Zespół Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym i Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym. W tym roku gospodarzem konkursu była szkoła w Grodzisku Górnym.
Przywitał gości i otworzył konkurs pan Roman Matuszek – dyrektor Zespołu Szkół
im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym, a zamknęła popisy oratorskie pani Halina Gdańska – dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym. Gościliśmy: pana Stanisława Bartnika - radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, panią Krystynę Zagrodzką – dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodzisku Dolnym. Zaszczyciła nas swoją obecnością pani Maria Majkut – emerytowany dyrektor Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym, inicjatorka konkursu krasomówczego. Oracji wysłuchiwali nauczyciele i oczywiście uczniowie.Fragment wiersza Marcina Wolskiego, który był mottem tegorocznego konkursu wskazuje, czego dotyczyły wystąpienia. Nawiązuje on do listopada 1918r., kiedy to po 123 Polska odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzimy 100 letnią rocznicę odzyskania niepodległości. Jest to rok, w którym częściej dyskutujemy o Polskiej niepodległości i drodze dochodzenia do niej. Jednak nie skupiamy się tylko na momencie odzyskania wolności w 1918 r., ale często odwołujemy się też do tego, co działo się od 1918 roku do czasów współczesnych. Dzisiaj przecież też walczymy o niepodległość, ale w inny sposób - naszą pracą i swoim staraniem o to, by być razem i budować naszą Ojczyznę. 17 mówców ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu leżajskiego: Grodziska Górnego, Grodziska Dolnego, Woli Zarczyckiej, Nowej Sarzyny, Brzózy Królewskiej opowiadało o niepodległości, patriotyzmie, osobach kochających ojczyznę oraz miejscach pamięci narodowej. Oratorów oceniała komisja w składzie: Andrzej Piecuch – aktor Teatru Maska w Rzeszowie, Kacper Burda – absolwent szkoły teatralnej w Warszawie, Małgorzata Halasa – redaktor „Gazety z Grodziska i okolic”, Katarzyna Wikiera – nauczycielka ucząca w Zespole Szkół w Żołyni, Lucyna Słoniec – nauczycielka z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku.
Podczas obrad jury widzowie byli świadkami widowiska tanecznego i muzycznego, w którym brali udział uczniowie z dwóch szkół organizujących konkurs. Podziwialiśmy mistrzowski taniec zespołu Maraton Boogie z Giedlarowej, w którym tańczy Amelia Wojtyna z Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym i Jakub Fila z Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym. Zespół skupia dzieci i młodzież tańczącą do muzyki z lat 30-40 i 50 - 60 boogie woogie, rock and roll, lindy hop. Swoje umiejętności prezentują podczas zawodów tanecznych Pucharu i Mistrzostw Polski w Boogie Woogie, osiągając wysokie wyniki w rywalizacji z parami z terenu całej Polski. Zespół prowadzą Jolanta i Andrzej Ciryt. Tańce przeplatane były pięknym śpiewem uczennic ze szkoły w Grodzisku Dolnym: Brygidy Bartnik, Patrycji Wojnarskiej i Weroniki Joniec. Muzycznie zaprezentowała się też szkoła, która była gospodarzem konkursu. Widzowie wysłuchali koncertu w wykonaniu: Agaty Matuszek – saksofon, Wiktorii Tysz-śpiew, Natalia Skiby, Zuzanny Cebuli – gitara.
Niezależna i profesjonalna komisja za najlepszych oratorów uznała:
W kategorii klas I-III szkoły podstawowej:
I miejsce: Wiktoria Sołek z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
II miejsce: Jakub Klin z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym
III miejsce: Anna Koń z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym
Wyróżnienie: Marcel Pytel z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym
W kategorii klas IV-VI:
I miejsce: Mateusz Szczęch z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzózie Królewskiej
II miejsce: Jakub Fila z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym
III miejsce: Julia Majkut z Zespoł Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
Wyróżnienie: Zuzanna Kusiak ze Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej
W kategorii kl.VII i gimnazjum:
I miejsce: Wiktoria Gdańska z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
II miejsce: Marta Zagaja ze Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej
III miejsce: Szymon Gdański z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
Gratulacje kierujemy do wszystkich uczestników konkursu, ponieważ konkurs krasomówczy uważane są za jedne z trudniejszych. Nie wystarczy napisać tekst, ale trzeba go jeszcze umieć sugestywnie powiedzieć. Ucząc posługiwania się poprawnym językiem polskim, kształtujemy szacunek do ziemi ojczystej i jej kultury, czyli uczymy patriotyzmu. Na podsumowanie tegorocznego konkursu warto przytoczyć wiersz Czesława Janczarskiego „Co to jest Polska?”
- Co to jest Polska? -
Spytał Jaś w przedszkolu.
Polska - to wieś
i las,i zboże w polu,
i szosa, którą pędzi
do miasta autobus,
i samolot, co leci
wysoko, na tobą.
Polska- to miasto,
strumień i rzeka,
i …ten grodziski Dąb Wolności, Krzyż Grunwaldu, historie życia znanych i nieznanych postaci, którzy ukochali Ojczyznę, czyli bohaterowie wysłuchanych opowieści.
Ten konkurs nie mógłby się odbyć, gdyby nie przyjazne osoby, instytucje i firmy, które ufundowały nagrody i przyczyniły się do profesjonalnej organizacji tej inicjatywy. Zaliczmy do nich:
Urząd Gminy Grodzisko Dolne,
Starostwo Powiatowe w Leżajsku,
GS „SCH” w Grodzisku Dolnym
Monika Fila
Archiwum Aktualności