„Żył raz pewien wielki konstruktor-wynalazca, który nie ustając, wymyślał urządzenia niezwykłe i najdziwniejsze stwarzał aparaty. Zbudował był sobie maszynkę-okruszynkę, która pięknie śpiewała, i nazwał ją ptaszyło. Zbudował wiele pożytecznych maszyn, wielkich i małych, aż nadszedł go pomysł dziwaczny , aby śmierć z życiem w jedno złączyć i tak dopiąć niemożliwości.”
S.Lem „Bajki robotów”
Wykonujące zadania roboty zaprogramowane przez młodych konstruktorów, niczym z bajek Stanisława Lema, zapełniły przestrzeń Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 i Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku w dniach 18-19.05.2018r. w związku z odbywająca się tam Konferencją Robotyki Edukacyjnej, w ramach której miał miejsce Wojewódzki Konkurs GG Robot 2018. Wyniki turnieju pokazują, że do najlepszych konstruktorów i programistów zaliczają się uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym i Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym, co udowodnili zajmując czołowe miejsca i zdobywając miano laureatów i finalistów w konkursie kuratoryjnym. Przedsięwzięcie to jedno z działań w projekcie „Regionalne Centrum Robotyki Edukacyjnej” współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
W działania, które odbywały się na trzech płaszczyznach, szczególnie zaangażowane były instytucje: Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Zespół Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym, Zespół Szkolno –Przedszkolny nr 2 w Leżajsku oraz Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku. Swoją obecnością podkreślili wagę wydarzenia zaproszeni goście: Małgorzata Rauch- Podkarpacki Kurator Oświaty, Justyna Pałys- wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Ireneusz Stefański- burmistrz Leżajska, Grzegorz Potaczała- sekretarz Gminy Grodzisko Dolne.
Najpierw warto wspomnieć o samym Wojewódzkim Konkursie Budowy i Programowania Autonomicznych Robotów Mobilnych GG Robot 2018 „Kosmiczna gorączka złota”. Zadania podzielone były na 4 kategorie: kategoria Smyk, kl. IV-VI SP, kl. VIISP-II-IIIGIM, kategoria Open. W sumie 61 drużyn (240 uczniów) rywalizowało ze sobą. W klasyfikacji generalnej była brana pod uwagę punktacja z prezentacji, rund eliminacyjnych i pojedynków robotów. Uczniowie, którzy uplasowali się na miejscach 1-3 są laureatami, a na miejscach 4-8 finalistami konkursu kuratoryjnego. Klasyfikacja najlepszych z naszej gminy przedstawia się następująco:
GG Robot Smyk:
II miejsce: Aw4ria –Junior z ZS w Grodzisku Dolnym (Zofia Kulpa, Wojciech Wnęk, Karol Stopyra)
GG Robot SP:
I miejsce: Aw4ria z ZS w Grodzisku Dolnym (Jakub Kulpa Jakub Kulpa, Hubert Czerwonka, Katarzyna Strug, Martyna Stopyra, Aleksandra Krupa)
II miejsce: FIRE TeAm z ZS w Grodzisku Dolnym (Mateusz Gdański, Marcin Wlazło, Piotr Rączka, Sebastian Stelmachowski, Szymon Ryfa)
III miejsce: FULL POWER z ZS Grodzisko Górne (Jakub Fila, Dominik Duda, Kacper Chmura,Paweł Skiba, Justyna Kuras)
IV miejsce: Robo-Maniax z ZS Grodzisko Dolne (Kacper Joniec, Karol Sigda, Wiktoria Kordas, Hubert Rachfał, Kacper Kordas)
Nagrodę sędziów w kategorii SPRINT OF THE GG ROBOT otrzymała drużyna AGENT-07 z ZS Grodzisko Dolne (Paweł Czerwonka, Dariusz Danak, Szymon Krupa, Aneta Danak)
GG Robot GIM:
I miejsce: Bez Nazwy z ZS Grodzisko Górne (Krzysztof Danak, Paweł Danak)
III miejsce: -Western Stripes z ZS Grodzisko Górne (Karol Pytel, Hubert Heleniak)
VI miejsce: GG2 z ZS Grodzisko Górne (Łukasz Rydzik, Dominik Rydzik, Piotr Chmura, Martyna Szklanny)
VIII miejsce: GGirls z ZS Grodzisko Górne (Agnieszka Pytel, Katarzyna Sander, Katarzyna Dyjak, Wiktoria Tysz, Martyna Czerwonka)
GG Robot Open:
I miejsce: Fantastic z ZS Grodzisko Górne (Sebastian Król, Kamil Szczęch, Magdalena Kryla, Magdalena Tokarz)
Równolegle odbywała się Konferencja Robotyki Edukacyjnej dla nauczycieli „Robotyka edukacyjna w nauce programowania”. Prelegentami byli: pan Roman Matuszek – dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym „Robotyka – od czego zacząć”, pana Wojciech Syrocki - właściciel marki RoboCamp „Pracownia robotyki w Twojej szkole krok po kroku”, pan Marcin Paks - dyrektor ds. rozwoju sektora edukacji BeCREO Technologies „Nauka poprzez doświadczenie, czyli edukacja opartą o STEAM”. Warsztaty dla nauczycieli prowadzili pan Wojciech Syrocki, pan Marcin Paks, ale też pan Clemens Koza - pracownik Practical Robotic Institut.
W tym samym czasie w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku odbywały się warsztaty dla dzieci. Uczestnicy warsztatów pod okiem nauczycieli i z pomocą uczniów klas 1-3 ze szkoły w Grodzisku Dolnym, mieli okazję zbudować, zaprogramować, a następnie uruchomić wybrane modele robotów, wykorzystując zestawy klocków Lego WeDo.
Konferencja Robotyki Edukacyjnej to duże przedsięwzięcie, które dla jednych była początkiem, a dla innych kontynuacją działań w dziedzinie robotyki. Stanisław Lem dowodził, ze jesteśmy zdolni nie tylko do odwzorowania rzeczywistości, co do kreowania nowej. U Lema nie ma cudów, granicą jego teorii jest nauka. To, o czym pisał Lem, stało się rzeczywistością za sprawą młodych konstruktorów biorących udział w turnieju. Gratuluję uczniom naszych szkół świetnego udziału w zawodach.
Monika Fila