Nasza szkoła od kilku lat realizuje projekty w ramach programu Erasmus+. Wysyła nauczycieli i uczniów w świat, a tym samym otwiera się na nowe doświadczenia, umiejętności i wiedzę. W ostatnim roku szkolnym było to aż 3 projekty: „Szkoła przyszłości”, „Robotyczna szkoła huministów”, a także projekt w ramach akredytacji programu Erasmus+. Każdy projekt i każde spotkanie międzynarodowe to określone rezultaty, które udało się osiągnąć i wypracować. Włączenie się szkoły w świętowanie #ErasmusDays dało możliwość pochwalenia się na arenie ogólnoświatowej osiągnięciami, a także zrealizowanymi inicjatywami. 9.10.2023r. zostało zorganizowane wydarzenie „Techniczny i humanistyczny wymiar Europy – gry i zabawy, pokazy”.
Nauczyciele zaangażowani w projekty zaproponowali różne aktywności pokazujące korzyści płynące z programu Erasmus+, aby zachęcić młodzież do nauki języka angielskiego, zdobywania wiedzy na temat krajów europejskich, rozwoju w zakresie robotyki, programowania, TIK, działań artystycznych, a przede wszystkim przełamania barier ograniczających spełnienie swoich marzeń. Działania podzielone zostały na 3 bloki tematyczne. Pierwszy blok to zespołowa rywalizacja klas 5-8 dotycząca wiedzy o krajach europejskich, a szczególnie naszych partnerów zagranicznych, czyli Hiszpanii, Włoch. Bułgarii i Litwy. Pytania i zadania to było nie lada wyzwanie. Uczniowie rozpoznawali flagi, język, w jakim są wykonywane piosenki, symbole, a największą frajdę sprawiły im ciekawostki, a także konkurencja prawda –fałsz i quiz. Emocje towarzyszyły wszystkim do końca. Gratulacje dla szóstoklasistów za zajęcia I miejsca. Drugi blok odbywał się pod hasłem: „Europejski wymiar robotyki”. Zostały zorganizowane robotyczne grupy interaktywne, czyli pokazy i stanowiska robotyczne aktywizujące dzieci opierające się na wiedzy zdobytej podczas kontaktów międzynarodowych. Moderatorami byli uczniowie klas starszych, a uczestnikami wszystkie dzieci z klas I-III. Młodzi robotycy przygotowali mnóstwo atrakcji i ciekawych zadań z zakresu robotyki i programowania. Uczestnicy tej części wydarzenia zostali podzieleni na grupy, dzięki czemu mieli możliwość nie tylko podejścia do każdego stanowiska, ale przede wszystkim działania, a naprawdę było co robić. Przygotowane stanowiska: mBot grający w piłkę nożną sterowany z laptopa za pomocą kodu; labirynt z myszką, którą trzeba tak zaprogramować, aby pokonała trasę w celu zdobycia sera; nauka programowania z robotem Botley, a także robotem śledzącym linię; pokaz robota spychającego surowiec o ograniczonej przestrzeni, a także robota wykorzystującego czujnik ultrasoniczny w celu omijania przeszkód; zaprezentowanie sposobu produkowania prądu - wiatrak imitujący turbinę powietrzną. Odbyła się też krótka lekcja wprowadzająca w świat robotyki. W tym dniu nasza szkoła stała się europejskim centrum robotyki, w którym nasi uczniowie mieli możliwość być ekspertami i studentami. Trzeci element tego dnia to prezentacja efektów projektu matematycznego, czyli wystawa plakatów dotyczących międzynarodowego postrzegania matematyki. Nie zabrakło czworokątów, trójkątów, kół, czytania równań, zbiorów liczbowych, działań matematycznych, potęg i pierwiastków po angielsku.
#ErasmusDays 2023 w naszej szkole to celebrowanie za pomocą gier, zabaw, pokazów Europejskiego Roku Umiejętności i pokazanie korzyści płynących z programu Erasmus+. Zainteresowanie i zachwyt dzieci jest wizytówką tego programu. Wystarczy tylko spojrzeć na zdjęcia z tego wydarzenia.
Dziękuję nauczycielom, którzy są nieocenieni podczas realizacji projektów i również tym razem zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia w naszej szkole. Pani Alicja Zalepa i pani Anna Zygmunt, które nie tylko wspierają nas językowo podczas kontaktów międzynarodowych, ale włączają się bardzo aktywnie w każde działanie. Tym razem były odpowiedzialne za część sprawdzającą w atrakcyjny sposób wiedzę na temat różnorodności językowo-kulturowej oraz dziedzictwa krajów partnerskich. Pan Tomasz Sołek – nasz ekspert z programowania i robotyki nie tylko w naszej szkole, ale też podczas spotkań międzynarodowych. To on zorganizował część robotyczną i przygotował uczniów do przeprowadzenia pokazów i warsztatów z dziećmi. Natomiast pani Małgorzata Smędra wymyśliła i zorganizowała część matematyczną. Również dziękuję wszystkim innym nauczycielom, którzy nam pomagają i wspierają takie inicjatywy.
Monika Fila
koordynator projektów