- Sposób przekazania informacji o trybie realizacji zdalnego nauczania w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania: kontakt poprzez dziennik elektroniczny, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między nauczycielem, uczniem lub rodzicem i w szczególnych przypadkach kontakt telefoniczny.
- Forma zdalnego nauczania: zdalne zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, z wykorzystaniem w szczególności:
- materiałów i funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania pod adresem www.epodreczniki.pl,
- materiałów dostępnych na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stronach internetowych jednostek podległych temu ministrowi lub przez niego nadzorowanych, w tym na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych,
- materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji i radiofonii,
- innych niż wymienione w lit. a–c materiałów wskazanych przez nauczyciela;
- przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny pracy ucznia;
- z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między nauczycielem, uczniem lub rodzicem;
- przez informowanie rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez dziecko lub ucznia w domu - w przypadku z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
- Formy zajęć: zajęcia lekcyjne, zajęcia w ramach nauczania indywidualnego, zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zajęcia rozwijające zdolności i zainteresowania uczniów z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Harmonogram zajęć: oparty jest na dotychczasowym podziale godzin poszczególnych klas.
Ci nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć za pomocą bezpośredniego kontaktu z uczniami on-line, będą wysyłać instrukcje dzień wcześniej, aby dziecko od rana miało do nich dostęp.
- Zasady planowania zajęć:
- równomierne obciążenia uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
- zróżnicowanie zajęć w każdym dniu,
- uwzględnienie możliwości psychofizycznych uczniów do podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
- łączenia przemiennie kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
- z ograniczeń wynikających ze specyfiki zajęć,
- nauczyciele kształcenia zintegrowanego oraz przedmiotów ogólnokształcących, przygotowując materiały edukacyjne do kształcenia na odległość dokonują weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.
- Ocenianie: nauczyciele monitorują i sprawdzają wiedzę uczniów i ich postępy w nauce według następujących wytycznych:
- w klasach IV – VIII ocenianiu podlegają zadania wskazane przez nauczyciela
i przesłane do niego w określonym terminie z wykorzystaniem różnych środków komunikacji. - w klasach I – III formy oceniania i sprawdzania wiedzy ustalają nauczyciele.
- Bezpieczeństwo: podczas nauczania zdalnego należy zwracać uwagę na zachowanie bezpieczeństwa wszystkich stron, przy czym nie chodzi tylko o bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne, w tym związane ze stanem zagrożenia epidemicznego, ale także o zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem.
- Godziny dostępności nauczycieli dla uczniów i rodziców oraz formy kontaktu: uczniowie lub rodzice mogą odbywać konsultacje z nauczycielami w formach
i terminach publikowanych w ogłoszeniach w dzienniku elektronicznym.
- Wychowanie przedszkolne i zajęcia świetlicowe: nauczyciele wychowania przedszkolnego oraz prowadzący zajęcia świetlicowe zamieszczają na stronie www.zsgd.edupage.org zestawy zabaw, ćwiczeń, karty pracy, które uatrakcyjnią uczniom i dzieciom czas spędzany w domu.
- Pedagog i logopeda: szkolny pedagog i logopeda pełnią dyżur dla uczniów i rodziców telefoniczny lub on-line w godzinach podanych do wiadomości na stronie www.zsgd.edupage.org