Leżący ok. 100 km od naszej szkoły Sandomierz stał się idealnym pomysłem na wycieczkę dla uczniów klasy 4b. Dlatego też 13 czerwca 2019 r. uczniowie uczestniczyli w wyjeździe do tego pięknego polskiego miasta. Zwiedzanie rozpoczęli od Podziemnej Trasy Turystycznej, w trakcie przejścia której wszyscy słuchali legend i opowieści dotyczących historii miasta. Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie panoramy miasta z Bramy Opatowskiej. Następnie grupa udała się na spacer po Starym Mieście podziwiając renesansowy ratusz i piękną zabudowę Rynku. Mieli okazję również zobaczyć słynne lessowe wąwozy sandomierskie. Wiele emocji dostarczył uczniom rejs statkiem po Wiśle. Po gorącym posiłku i zakupieniu pamiątek pełni wrażeń uczniowie wrócili do domu. Wycieczkę należy uznać za bardzo udaną, szczególnie że pogoda dopisała.
Nauczyciele Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym w Regent Brighton
W czerwcu 2019r. odbył się kolejny 12 - dniowy wyjazd siedmiorga nauczycieli z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym na kursy metodyczne i kursy GE z elementami ICT (nacisk na słownictwo związane z robotyką) do Regent Brighton w Wielkiej Brytanii. Szkolenia odbywały w ramach projektu. „Język robotów-rozwijanie kompetencji językowych i TIK od najmłodszych lat” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”.
Szkoła Regent Brighton, w której odbywały się kursy, ma ponad 50-letnie doświadczenie w nauczaniu i ogólnoświatową reputację w dziedzinie doskonałości i osiągnięć akademickich. Podstawowym jej celem jest wniesienie znaczącego wkładu w karierę swoich studentów i pomoc w zdobyciu nie tylko umiejętności językowych, ale także pewności siebie i świadomości kulturowej. Szkoła Regent Brighton stwarza doskonałe warunki do nauki. Są tam mało liczne grupy oraz sale wyposażone w nowoczesny sprzęt i pomoce. W poszczególnych grupach byli studenci z Francji, Szwajcarii, Korei, Włoch i Hiszpanii.
Bardzo ważnym elementem tego projektu są kursy metodyczne. Szkolenie nauczycieli języka angielskiego składało się z dwóch części. Od godz. 9.00 do 12.30 był to kurs językowy, na którym doskonalono umiejętności czytania ze zrozumieniem, pisania tekstów, mówienia i słuchania ze zrozumieniem. W godzinach popołudniowych, od 13.30 do 15.45, nauczyciele języka angielskiego brali udział w kursie metodycznym, którego celem było poznanie nowych, innowacyjnych metod w nauce języka angielskiego. Trzeba podkreślić, że w kursie metodycznym uczestniczyły tylko dwie nauczycielki języka angielskiego z Polski, więc prawie indywidualny kontakt z prowadzącym przez 2 tygodnie umożliwił omówienie i porównanie różnorodnych metod stosowanych w szkołach polskich i angielskich. Dyskusje dotyczyły również znaczenia nauki poprawnej wymowy, pisowni i akcentu. Korzystając z tekstów napisanych przez uczniów, nauczycielki doskonaliły ocenianie prac pod kątem poznanego przez uczniów materiału, zagadnień gramatycznych i umiejętności, jakie dany tekst sprawdzał. Prowadzący zwracał też uwagę na źródła, z których uczniowie mogą korzystać, ucząc się języka obcego. Jest ich obecnie wiele, ponieważ każdy młody człowiek ma dostęp do telewizji z kanałami anglojęzycznymi, radia ze stacjami przekazującymi wiadomości w języku angielskim, internetu, gdzie każdy może znaleźć tematy związane ze swoimi zainteresowaniami. Mnóstwo osób doskonali swoje umiejętności językowe, słuchając obcojęzycznych utworów muzycznych, korzystając z utworów literackich przystosowanych do poziomu opanowania języka obcego przez czytelnika. Dużym problemem naszych uczniów jest brak motywacji do nauki języka angielskiego. Na zajęciach wywnioskowano, że ciągle jeszcze Polacy nie mają możliwości częstych podróży za granicę w porównaniu z mieszkańcami krajów zachodniej Europy. Jest to oczywiście spowodowane względami finansowymi. Gdyby nasi uczniowie mieli możliwość wyjazdów za granicę, zrozumieliby, ile radości i satysfakcji daje możliwość porozumiewania się z obywatelami innych krajów. Co więcej, w porównaniu z uczniami innych krajów niewielu młodych Polaków, szczególnie mieszkających na wsi i w małych miasteczkach, uczestniczy w dodatkowych zajęciach językowych, które stanowią nieocenione wsparcie w nauce języka obcego.
Szkolenia za granicą były doskonałą okazją do poszerzenie horyzontów oraz nabycia wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy z dziećmi. Na pewno udział w tym programie wpłynie na lepszą jakość pracy kadry, co przełoży się na zwiększenie możliwości rozwoju w zakresie stosowania innowacyjnych metod kształcenia. Nauczycielki języka angielskiego dzięki zajęciom z zakresu metodyki mogły odświeżyć swoje wiadomości oraz zdobyć nowe doświadczenia. Każde zajęcia były źródłem wielu cennych wskazówek i pomysłów. Dzięki temu wyjazdowi lekcje staną się ciekawsze i będą przynosiły coraz lepsze efekty. Pozostali nauczyciele zdobyli umiejętności językowe i doświadczenia potrzebne do pracy z dziećmi. Udział w tym projekcie umożliwia dalszy rozwój, ponieważ dzięki znajomości języka można nabywać nową wiedzę potrzebą w szkole, poszukując innowacyjnych rozwiązań. Widać tego efekty. Nauczyciele w następnym roku wezmą udział w kolejnym projekcie pod kątem uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Już otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach akcji KA1 „Mobilność kadry edukacji szkolnej” w obszarze edukacji szkolnej .
Celem nadrzędnym tych działań jest uczeń. Dzięki większej świadomości rodziców oraz realizacji projektów unijnych, w których nasza szkoła bierze udział, coraz więcej uczniów będzie uczestniczyć w różnych formach nauki języka angielskiego.
Anna Czerwonka
Monika Fila
O Janie Pawle II wiedzą prawie wszystko
„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.
Przed czterdziestu laty słowa te wypowiedział na polskiej ziemi Jan Paweł II – papież Polak. W rocznicę tego wydarzenia - 4 czerwca - w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym odbył się XVIII Powiatowy Konkurs „Z Janem Pawłem II w Trzecie Tysiąclecie”. Najważniejsze cele konkursu to poszerzanie wiedzy na temat życia i nauczania św. Jana Pawła II i jego I pielgrzymki do Polski oraz zainteresowanie postacią Ojca Świętego, jego umiłowaniem Boga, bliźniego i Ojczyzny. Tegoroczna edycja konkursu spotkała się z zainteresowaniem 10 szkół z powiatu leżajskiego, które zgłosiły 27 uczestników. Wyłonieni w drodze eliminacji szkolnych reprezentanci klas siódmych, ósmych oraz trzecich gimnazjum rozwiązywali test składający się z 28 zadań, zarówno zamkniętych jak i otwartych. Wykazali się dużą wiedzą dotyczącą pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce oraz znajomością jego homilii. Zwyciężczynią konkursu została Dominika Ćwiek z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Leżajsku, drugie miejsce zajęli Julia Czubat z tej samej szkoły i Dominik Rydzik z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Dolnym, a na trzeciej pozycji uplasowała się Dominika Skwara z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Leżajsku. Dwie uczennice – Zuzanna Majkut z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. bł. Edmunda Bojanowskiego oraz Oliwia Ożóg z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Leżajsku - otrzymały wyróżnienia.
Dzień później uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych uczestniczyli zaś w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Patronie. Klasy były reprezentowane przez trzyosobowe zespoły, które walczyły o wygraną w trzech rundach. Najlepiej z pytaniami na temat wiedzy o życiu, twórczości i pontyfikacie Jana Pawła II poradziły sobie dziewczynki z klas szóstych. Rangę szkolnego konkursu podniosła obecność gościa – ks. Tadeusza Białego z Kurii przemyskiej. Wyraził on podziw dla naszych uczniów, którzy wiedzą naprawdę dużo o swoim Patronie. Zachęcił szkolną społeczność, by Jan Paweł II stał się dla nas wzorem do naśladowania.
Dzięki hojności sponsorów – Wójta Gminy Grodzisko Dolne i Starostwa Powiatowego w Leżajsku – organizatorzy mogli wręczyć uczestnikom konkursów atrakcyjne nagrody.
„Konkursowy tydzień” zakończył udział naszych uczniów w międzyszkolnym konkursie wiedzy o św. Janie Pawle II dla szkół podstawowych, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Przemyślu. Z naszej szkoły wzięło w nim udział trzy uczennice: Martyna Czerwonka, Ada Wawrzaszek i Aleksandra Krupa.
Współczesne młode pokolenie nie zna osobiście Jana Pawła II i dlatego ważne jest, by przypominać tego świętego Polaka, który wezwawszy przed laty Ducha Świętego, przyczynił się do przemian nie tylko w swojej umiłowanej Ojczyźnie. Dzięki motywacji ze strony nauczycieli i katechetów nie brakuje wielu młodych ludzi poznających z pasją wciąż aktualne nauczanie św. Jana Pawła II, który powiedział, że: „Prawdziwie wielki jest ten człowiek, które chce się czegoś nauczyć”.
Mimo że wakacje tuż-tuż, serdecznie zapraszamy już dziś młodzież i jej opiekunów do udziału w kolejnych konkursach przybliżających nauczanie św. Jana Pawła II.
ak
6
Wycieczka do Zakopanego
W dniach 23-24 maja 2019r. uczniowie klas 4a, 5a i 5b szkoły podstawowej i opiekunowie brali udział w wycieczce do Zakopanego. Podczas wyprawy towarzyszyła nam deszczowa pogoda, zatem program musiał ulec zmianie. Wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, zatrzymaliśmy się w Kościele Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach i spacerowaliśmy po Krupówkach. Alternatywnym rozwiązaniem na niepogodę było obejrzenie w kinie filmu „Alladyn”.
Pomimo niesprzyjającej pogody, wszystkim dopisywał dobry humor, dlatego wyjazd na długo zapadnie w naszej pamieci.
Morze, nasze morze
W dniach 26-31. 05. 2019 r. uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce nad Morze Bałtyckie.
Głównym celem podróży było zwiedzanie Trójmiasta. Wiele wrażeń dostarczył pobyt w Sopocie. Uczestnicy wycieczki spędzili kilka nocy na campingu, oddalonym jedynie 200 m od morza. Uczniowie mieli okazję odbyć rejs katamaranem na Hel. Tam główną atrakcją było fokarium, w którym odbył się pokaz tresury, karmienia i zabiegów pielęgnacyjnych foki szarej. W gdyńskim oceanarium natomiast można było obejrzeć ciekawe formy podwodnego życia, z różnych akwenów świata. Wiele radości podróżnym sprawiły odwiedziny w zoo w Oliwie, oraz spacer ul. Długą w Gdańsku nieopodal słynnego Żurawia.
Wycieczce towarzyszyła piękna pogoda, a wspólne przechadzki brzegiem morza i molo w Sopocie będą mile wspominane przez uczniów.Paulina Chmura
2
Wycieczka przedszkolaków do zagrody edukacyjnej w Przychojcu
Dnia 30 maja 2019r. odbyła się wycieczka wychowanków przedszkola do zagrody edukacyjnej „Pod lipą” w Przychojcu. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach kulinarnych, zostali oprowadzeni po skansenie oraz odwiedzili zagrodę dla zwierząt gospodarskich. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć dawne sprzęty wiejskie oraz wystrój izb mieszkalnych. Ponadto przedszkolaki uczestniczyły w lekcji edukacyjnej "Od ziarenka do bochenka", podczas której własnoręcznie przygotowały ciasto na proziaki. Dodatkową atrakcją była możliwość bezpośredniego spotkania ze zwierzętami wiejskimi: kozą, owcą, królikami oraz kaczkami i gęsiami. To były bardzo ciekawe zajęcia, poprzez które nasi wychowankowie mieli okazję poznać tradycje z naszego regionu. Dzieci zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do przedszkola.
10
Dzień Matki w naszej szkole
- 23
Jedno słowo - mama, ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. Każdy z nas chowa w sercu wdzięczność za to, że dała nam największy skarb – życie. W tym dniu wszystkie mamy obdarzone są szczególnymi dowodami wdzięczności. Przedszkolak przynosi swojej mamie laurkę, a uczeń własnoręcznie wykonany upominek, dorośli żyjący z dala od matek ślą im najcieplejsze myśli i życzenia.
Z okazji Dnia Matki uczniowie naszej szkoły zaprosili wszystkie mamy i przedstawili przygotowany montaż słowno – muzyczny, wręczyli własnoręcznie wykonane laurki oraz kwiaty w podzięce za trud wychowania oraz miłość, którą od nich otrzymują. Uczniowie stworzyli serdeczną, miłą i odświętną atmosferę. Wszystkie mamy były zachwycone występami swoich dzieci. Były dumne ze swoich pociech. Uśmiech na ich twarzach oraz gromkie brawa świadczyły o radości.
Życzymy naszym drogim mamom dużo szczęścia, zdrowia oraz zadowolenia ze swoich pociech.
Dzień Matki w przedszkolu
Dnia 24 maja nasi wychowankowie bardzo uroczyście obchodzili święto swoich mam. Przedszkolaki wspaniale zaprezentowały się podczas krótkich inscenizacji, recytując wiersze, śpiewając piosenki oraz tańcząc. Na twarzach dumnych mam dało się zauważyć uśmiech, a czasem nawet łzy wzruszenia. Po występie były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Przy poczęstunku mamy wraz z dziećmi spędziły miłe chwile na rozmowach z wychowawcami.
7
Gminny Konkurs Wiedzy Przyrodniczej
W dniach 8 i 15 maja 2019r. odbyły się dwa etapy Gminnego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej, organizowanego przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych naszej szkoły. W turnieju wzięli udział uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych i 3 gimnazjum Zespołów Szkół w Grodzisku Górnym i Grodzisku Dolnym. Do drugiego etapu zakwalifikowało się po 4 osoby z każdej placówki. Uczniowie rozwiązywali test złożony z 24 pytań zamkniętych i 4 zadań otwartych z zakresu geografii, fizyki, chemii i biologii. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Gminy i pana Adama Czerwonkę właściciela firmy Arcus Soft. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Gabriela Kulpa, ZS im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym,
II miejsce – Szymon Przeszło, ZS im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym,
III miejsce – Paulina Stopyra, ZS im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym,
wyróżnienie – Sylwia Żak, ZS im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.Organizatorzy
3
Moja mała Ojczyzna w opowieściach młodych oratorów
Powiatowy Konkurs Krasomówczy, który się odbył 20.05.2019r, organizowany był już po raz jedenasty. W ciągu tych kilkunastu lat ulegał pewnym zmianom. Od 4 lat zaangażowane są w jego organizację dwie szkoły: Zespół Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym i Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym. W tym roku gospodarzem była szkoła w Grodzisku Dolnym. Przez 10 lat wszyscy znali ten konkurs pod hasłem „Patroni naszych szkół”. W wyniku głosów, które pojawiały się już w latach poprzednich, od 2019r. konkurs rozszerza swój zakres tematyczny o historię lokalną.
Przywitała gości i otworzyła konkurs pani Halina Gdańska – dyrektor Zespołu Szkół
im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym. Podczas konkursu oczywiście obecny był pan Roman Matuszek – dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym. Gościliśmy również: pana Adama Chmurę – sekretarza Gminy Grodzisko Dolne, panią Katarzynę Ćwikłę- naczelnika Wydziału Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Leżajsku, ks. kanonika Stanisława Pawula,. Zaszczyciła nas swoją obecnością pani Maria Majkut – emerytowany dyrektor Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym, inicjatorka konkursu krasomówczego. Oracji wysłuchiwali nauczyciele i oczywiście uczniowie.Co to jest mała Ojczyzna? Jest to świat, w którym żyjemy na co dzień, czyli przyroda, ludzie i wydarzenia z nimi związane oraz stworzona przez nie kultura. Oczywiście ta ojczyzna jest wrośnięta w przeszłość. A jak widzieli swoje małe Ojczyzny uczestnicy dzisiejszego konkursu? O tym przekonali się widzowie, którzy wysłuchali 21 młodych oratorów z różnych szkół z naszego regionu: z Grodziska Dolnego, Grodziska Górnego, Leżajska, Łętowni, Woli Zarczyckiej, Brzózy Królewskiej i Żołyni. Uczniowie podzieleni byli na 3 kategorie wiekowe. Wszyscy obecni uczestniczyli w niezwykłych lekcjach historii, patriotyzmu oraz mieli możliwość poznania życia ciekawych i zasłużonych dla regionu ludzi. Te piękne i sugestywne, a czasem wzruszające i tragiczne opowieści oceniała komisja w składzie: Andrzej Piecuch – aktor Teatru Maska w Rzeszowie, Katarzyna Ćwikła- naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Leżajsku, Katarzyna Mach-Wawrzaszek – dyrektor Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym, Katarzyna Wikiera – nauczycielka ucząca w Zespole Szkół w Żołyni, Lucyna Słoniec – nauczycielka z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, Jacek Sało- nauczyciel z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu.
Czas oczekiwania na wyniki obrad jury umilali gościom i widzom uczniowie. Przed publicznością pięknie zaśpiewali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu: Jowita Rybicka, Karolina Kłak, uczennica Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym: Julia Majkut oraz chór szkolny. Natomiast Natalia Skiba z Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym zagrała na saksofonie.
Niezależna i profesjonalna komisja za najlepszych oratorów uznała:
W kategorii klas I-III szkoły podstawowej:
I miejsce: Wiktoria Sołek z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
II miejsce: Zuzanna Adamczyk z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
III miejsce: Martyna Chmura z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym
Wyróżnienie: Julia Obajtek z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym
Kornelia Kwaterczak ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Łętowni
W kategorii klas IV-VI:
I miejsce: Zuzanna Kusiak ze Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej
II miejsce: Konrad Baran ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Łętowni
III miejsce: Weronika Smędra z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
Mateusz Szczęch z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzózie Królewskiej
Wyróżnienie: Julia Świąder z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
W kategorii kl.VII i gimnazjum:
I miejsce: Natalia Skiba z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym
II miejsce: Wiktoria Gdańska z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
III miejsce: Marta Zagaja ze Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej
Wyróżnienie: Karolina Dudek z Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. J. Kantego w Żołyni
Amelia Grabarz z Szkoły Podstaowej nr 1 w Leżajsku
Gratulacje kierujemy do nagrodzonych, ale także do pozostałych uczestników konkursu. Wszystkie wystąpienia były na wysokim poziomie.
Ten konkurs nie mógłby się odbyć, gdyby nie przyjazne osoby, instytucje i firmy, które ufundowały nagrody i przyczyniły się do profesjonalnej organizacji tej inicjatywy. Zaliczmy do nich:
Urząd Gminy Grodzisko Dolne,
Starostwo Powiatowe w Leżajsku,
GS „SCH” w Grodzisku Dolnym
Monika Fila
7
Konkursowe potyczki z ortografią w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
Pisanie w naszym ojczystym języku nie jest łatwe. Dlatego od najmłodszych lat Polacy poznają zasady ortograficzne i toczą potyczki z polską ortografią.
W Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym po raz kolejny dzieci z klas I – III oraz IV – VI przystąpiły do Gminnego Konkursu Ortograficznego. Niestraszne im były zawiłości polskiej ortografii i interpunkcji! Dzielnie stawiły czoło dyktandom. Najlepiej z niełatwym tekstem w kategorii klas młodszych poradził sobie Filip Świątoniowski ze Szkoły Podstawowej w Opaleniskach i został Mistrzem Ortografii. Drugie miejsce wywalczyła Lena Kochan ze Szkoły Podstawowej w Wólce Grodziskiej, a na trzecim miejscu uplasowały: się Julia Obajtek ze Szkoły Podstawowej w Grodzisku Górnym i Weronika Bagienko ze Szkoły Podstawowej w Opaleniskach.
W kategorii klas starszych tytuł Mistrza Ortografii otrzymał Hubert Witek z Grodziska Górnego. Drugie miejsce zajął Michał Piątek, trzecie wywalczyła Monika Jużyniec, a wyróżnienie komisja konkursowa przyznała Kamilowi Małkowi. Uczniowie ci reprezentowali Szkołę Podstawową w Grodzisku Dolnym.
Mimo iż ortografia nie jest łatwym działem polskiej gramatyki, należy mieć nadzieję, że młodzi Polacy nie zniechęcą się i poznając reguły nią rządzące, będą troszczyć się o piękno ojczystego języka. Dlatego już dzisiaj zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Gminnego Konkursu Ortograficznego.
ak
Mamy finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Budowy i Programowania Robotów GG Robot 2019 Przyjaciele elektrycznego myślenia
Cztery drużyny z naszej szkoły uczestniczyły w konkursie GG Robot 2019 Przyjaciele elektrycznego myślenia. Drużyna AW4RIA zdobyła tytuł finalisty konkursu kuratoryjnego, który jest ogólnopolskim turniejem tematycznym organizowanym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Porozumienia w sprawie udziału w konkursie podpisało aż 11 kuratoriów i uczniowie ze szkół podległych tym kuratoriom oświaty, w wypadku zajęcia miejsca od 1 do 3 otrzymują tytuły laureata, a od 4 do 8 finalisty konkursu kuratoryjnego, co jest bardzo dużym osiągnięciem.
Konkurs GG Robot jest w istocie programem edukacyjnym mającym na celu przygotowanie zainteresowanych uczniów do kształcenia politechnicznego. Ma on atrakcyjną formę, ponieważ uczniowie biorą udział w turnieju, w którym muszą pracować zespołowo. Konkurs jest bardzo trudny, ponieważ wymaga od uczniów wielu umiejętności. Muszą oni zaprojektować robota, zbudować go, zaprogramować i udokumentować swoją pracę. Wymagane jest też przygotowanie dokumentacji swojego projektu: plan pracy, koncepcja konstrukcji robota oraz schemat oprogramowania. Trzeba jeszcze zaprezentować efekty swojej pracy przed komisją. Na ostateczną klasyfikację składają się wszystkie te elementy, zatem młodzi programiści kilka miesięcy pracują. Najbardziej emocjonujące są ostatnie 2 dni, kiedy to odbywają się eliminacje i walki robotów. Wśród uczestników są łzy radości i rozpaczy. Atmosfera bardzo naukowa, ale i napięta. Tak naprawdę do końca nie wiadomo, jaki będzie efekt ostateczny.
Szczególnie gratulujemy drużynie AW4RIA, w składzie Kulpa Jakub, Czerwonka Hubert, Krupa Aleksandra, Rachwał Hubert, która wywalczyła tytuł finalisty konkursu kuratoryjnego. Słowa pochwały należą się jednak wszystkim naszym drużynom, które godnie reprezentowały szkołę. W walkach robotów były jednymi z lepszych.
Monika Fila, Tomasz Sołek
6
Wycieczka klas szóstych do Warszawy
W dniach 15-16 kwietnia 2019r. uczniowie klasy 6a i 6b pod opieką pani Anny Czerwonki, pani Elżbiety Horoszko – Krasny oraz pana Waldemara Deca wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W pierwszy dzień zwiedziliśmy Wilanów – perełkę polskiego baroku, letnią rezydencję Jana III Sobieskiego – jednego z największych polskich władców oraz spacerowaliśmy po parku. Ponadto byliśmy w Muzeum Geologii, a następnie spacerowaliśmy po letniej rezydencji króla Stanisława Augusta - Łazienkach Królewskich. Po czym udaliśmy się na obiadokolacje do Mleczarni Jerozolimskiej. Najedzeni i pełni energii ruszyliśmy na dalszy podbój stolicy. Zwiedziliśmy Współczesne Centrum Warszawy, gdzie obok starych kamienic wyrosły nowoczesne biurowce oraz szklane i stalowe drapacze chmur. Podziwialiśmy Warszawę z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki oraz udaliśmy się na małe zakupy do Złotych Tarasów. Noc spędziliśmy w Hotelu Hit. Drugi dzień zaczęliśmy od pożywnego śniadania w hotelowej restauracji, po czym udaliśmy się na dalsze zwiedzanie stolicy. Po mieście poruszaliśmy się metrem oraz tramwajem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starego Miasta – spacerowaliśmy najstarszymi uliczkami miasta, zwiedziliśmy Katedrę św. Jana, Zamek Królewski - odbudowany ze zgliszczy stanowi pomnik historii i kultury narodowej. O 14:00 zjedliśmy przepyszny obiad w barze na zamku, po czym kontynuowaliśmy spacer Krakowskim Przedmieściem , podziwiając Pałac Prezydencki oraz kamienice, kościoły i pomniki. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta przy Grobie Nieznanego Żołnierza, obejrzenie zmiany warty oraz wizyta w Ogrodzie Saskim- kiedyś pięknie otaczał letnią rezydencję królewską, był pierwszym ogrodem oddanym mieszkańcom miasta do wypoczynku. Na koniec udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest rozwijanie nauki, współpraca z naukowcami i nauczycielami, a według misji instytucji także: inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Zmęczeni ale szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do domu o północy J
Opracowała: Elżbieta Horoszko - Krasny
Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja 1791r. Sejm Wielki uchwalił pierwszą w Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej konstytucję.
Corocznie upamiętniamy ten fakt poprzez udział w szkolnej akademii. Również w tym roku odbył się uroczysty apel z okazji 228 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowali go uczniowie klas IVb i VIa pod kierunkiem p. A. Czerwonki. p. A. Zygmunt oraz p. A. Dubiel. Jak przystało na święto narodowe uroczystość rozpoczęła się od wejścia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego.
Teksty recytowanych wierszy, śpiewanych piosenek zachęciły nas do chwili refleksji nad tym, czym jest WOLNOŚĆ, OJCZYZNA i NARÓD dla każdego z nas.
Nie zapominamy również o tym, że 1 maja obchodzimy Święto Pracy, 2 maja Dzień Flagi Narodowej, a 3 maja nie tylko kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji, ale również Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Pani Dyrektor przypomniała uczniom o konieczności okazywania przywiązania do symboli narodowych, w tym do flagi biało- czerwonej, o której należy pamiętać i ją wywiesić w okresie świąt państwowych.
OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom"
Osiągnięcia naszych uczniów w gminnych eliminacjach OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom"
Grupa młodsza:
- I miejsce Aleksander Giedlarowiec
- II miejsce Julia Świąder
Grupa starsza:
- II miejsce Laura Marciniec
- III miejsce Aleksandra Rydzik
W/w uczniowie będą reprezentowali Gminę Grodzisko Dolne w eliminacjach powiatowych.
KOMUNIKAT
2 maja 2019r. w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych decyzją dyrektora. Proszę Rodziców o zgłoszenie do poniedziałku do wychowawców uczniów, dla których szkoła ma zapewnić zajęcia opiekuńcze.
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Wyniki gminnego etapu:
I miejsce w grupie starszej Szkoły Podstawowej zajęła drużyna z Zespołu Szkół
im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym w składzie: Paulina Chmura, Zuzanna Szałaj, Hubert Rachfał.I miejsce w grupie młodszej Szkoły Podstawowej zajęła drużyna Z Zespołu Szkół
im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym w składzie: Weronika Makówka, Dawid Kubat, Maksymilian Marek, Aleksandra Marek.Indywidualnie największą ilość punktów zdobyła w grupie starszej Paulina Chmura, a w grupie młodszej Weronika Makówka i Dawid Kubat.
Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy
Zespołu Szkół im. Jana Pawła II
w Grodzisku Dolnym
życzą zdrowych, pogodnych
Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości,
radosnego, wiosennego nastroju
oraz serdecznych spotkań
w gronie rodziny i przyjaciół.
INFORMACJA
Dyrekcja Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym informuje, że od dnia 24 kwietnia 2019r. zajęcia dydaktyczno wychowawcze i opiekuńcze odbywać się będą zgodnie z planem.
Halina Gdańska
dyrektor zespołu szkół
Archiwum Aktualności