Dwie dziesięcioosobowe grupy uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym wraz z sześcioma nauczycielami przeżyły swoją niezwykłą przygodę edukacyjną, wyjeżdżając do The Centre of Preschool and School Education Gómez Moreno w Granadzie. Te mobilności to bardzo ważne punkty przedsięwzięcia pn. „Metoda projektu naszym sposobem na wyrównywanie szans edukacyjnych” realizowanego w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Cieszymy się, że pomimo pandemii udało się w końcu je zrealizować.
Głównym celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez wzrost i rozwój umiejętności językowych, informatycznych i matematyczno-przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji poprzez wykorzystanie doświadczeń szkoły przyjmującej w zakresie metody projektu. Oczywiście zrealizowaliśmy założenia. Jednak zanim młodzi ludzie spotkali się z rówieśnikami z Hiszpanii w szkole uczestniczyli w zajęciach przygotowawczych z języka angielskiego, robotyki i laboratoriach przyrodniczych. W końcu nadszedł czas wyjazdu i poznanie rozwiązań szkoły hiszpańskiej, w której bardzo ważną rolę odgrywa metoda projektu. Spotkanie uczniów szkół to nauka poprzez wymianę doświadczeń w zakresie robotyki i nauk przyrodniczych, a przy okazji doskonalenie języka angielskiego. Program wyjazdu był bogaty w różne doświadczenie. Podczas wyjazdu nie zabrakło integracji młodzieży polsko-hiszpańskiej: wejścia do klas na lekcje, grupy interaktywne oraz praca w grupach polsko-hiszpańskich, ponieważ w takich grupach pracowali w szkole. Nie zabrakło wspólnych warsztatów z robotyki, gdzie to nasi uczniowie w zespołach polsko-hiszpańskich byli specjalistami. Dla naszych uczniów to zajęcia przyrodnicze okazały się czymś nowym i intersujacym, ponieważ pracowali w inny sposób niż w Polsce. Tym razem mieli do wykonania 5 różnych zadań dotyczących Granady i okolic, np. rośliny, geologia, skały, jaskinie. Przygotowywali też w stołówce zupę chłodnik gazpacho z lokalnych produktów, a także zostali poczęstowani lokalnymi owocami. Szkoła to jeden z elementów mobilności. Ważna była też nauka poza nią. Bardzo naukowe było zwiedzanie Muzeum Jaskiń Sacromonte, a także zajęcia przyrodniczo-naukowe w terenie związane z Nerją – nauka o geografii tego miejsca, skałach, jaskini, roślinności itp. Właśnie Nerja to niewielka miejscowość w Andaluzji, w której znajdują się najbardziej spektakularne jaskinie w Europie, a także cudowne wybrzeże. To tutaj jest też Balkon Europy. Nasi młodzi wycieczkowicze zwiedzali również Frigilianę - niewielkie miasteczko leżące w południowej Hiszpanii. Jest to doskonały przykład tzw. pueblos plancos, czyli białych miast. Dominują w nich budynki o fasadach pokrytych intensywnie białym wapieniem. Duże wrażenia na naszych uczniach zrobiło zwiedzanie Alhambry - to prawdziwa perła wśród zabytków w Hiszpanii - arabski pałac, który przykuwa wzrok olbrzymim kompleksem budowli oraz surowością ich architektonicznej formy. Oczywiście była też wycieczka po Granadzie. Niezwykłe wspomnienia pozostaną po pobycie w miasteczku Salobreña leżącego u stóp hiszpańsko-muzułmańskiego zamku na tzw. Costa Tropical, nad brzegiem Morza Śródziemnego. Piękne widoki, długa plaża, rosnące trzciny cukrowe i owoce tropikalne – przyjemne, ale i edukacyjna wyprawa.
Monika Fila
koordynator projektu
Wyjazdy edukacyjne dostarczają uczniom i nauczycielom wielu cennych doświadczeń, wrażeń i możliwości, czyli potwierdzają popularne powiedzenie, że podróże kształcą. W tym krótkim artykule chciałabym przekazać, ile korzyści mogli zaczerpnąć nasi uczniowie z wyjazdu do Szkoły Gomez Moreno w Granadzie, Hiszpania.
Dzięki kontaktowi z obcokrajowcami na pewno wzrasta motywacja młodych ludzi do nauki języków obcych. Niektórzy uczniowie zaczynają rozumieć, jak wspaniałą umiejętnością jest swobodne posługiwanie się innym językiem niż ojczysty oraz że porozumiewanie się w obcym języku ułatwia nawiązywanie kontaktów z poznawanymi osobami i daje wiele satysfakcji.
Możliwość uczęszczania do hiszpańskiej szkoły i aktywne uczestniczenie naszych uczniów w zajęciach przekonuje młodych ludzi, że wiedza i umiejętności mogą być przekazywane w odmienny sposób. Dodatkową atrakcją jest uczestniczenie rodziców uczniów i uczennic w różnych zajęciach. Rodzice wspomagają nauczycieli, w zależności od wykonywanych zawodów i zainteresowań dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniami, umiejętnościami.
Obserwacja życia codziennego w Hiszpanii, wizyty w zabytkowych lub ciekawych miejscach, wysłuchanie krótkich prelekcji o historii, geografii, tradycjach, bogactwach Granady i Andaluzji, z pewnością pozostaną na długo w pamięci niejednego ucznia. Zakwaterowanie w hostelu w centrum Granady, spożywanie typowo hiszpańskich potraw, konieczność robienia drobnych zakupów są prawdziwą szkołą życia. Z kolei korzystanie z pięknej słonecznej pogody w październiku oraz kąpieli w Morzu Śródziemnym będzie dla wszystkich ważnym przekazem, że wakacje w Hiszpanii możemy planować nawet w typowo chłodnych dla Polski miesiącach.
W końcu, podróżowanie samolotem, obecność na wielu lotniskach Europy – w Amsterdamie, Paryżu, Monachium, Sevilli - dla niejednego ucznia jest pierwszą tak ekscytującą podróżą w życiu.
Okazuje się, że niektórzy uczniowie potrafią cieszyć się w każdej sytuacji, np. siedzą uśmiechnięci prawie trzy godziny w trochę zimnym morzu lub z radości ze spotkania z morzem „wpadają” do niego po samą szyję w pięknej kwiecistej sukience. Inni w krótkim czasie i pomimo barier językowych nawiązują świetne kontakty z rówieśnikami i obiecują sobie przyjaźń na zawsze. Są też tacy, którzy zawsze przy sobie noszą polskie wafelki Grześki, spożywają je regularnie i nieustannie marzą o kotlecie schabowym.
A jak mogą z takich wyjazdów skorzystać nauczyciele? Tak jak uczniowie, nauczyciele doświadczają obecności w innej kulturze, nawiązują nowe znajomości, obserwują i uczestniczą w zajęciach w hiszpańskiej szkole. Mają wspaniałą możliwość odwiedzenia interesujących miejsc, pogłębienia wiedzy o Hiszpanii. A co równie ważne, przebywając stale z uczniami, dowiadują się o nich więcej niż w czasie krótkich lekcji i przerw.
Takie są wrażenia nas, nauczycieli i uczniów. Myślę, że w czasie rekrutacji do kolejnego projektu będziemy mogli oczekiwać wielu, wielu chętnych. Wspaniała przygoda gwarantowana!
Anna Czerwonka
nauczyciel języka angielskiego