Wielu z nas- dorosłych, pamięta św. Jana Pawła II, bowiem 16 lat temu był jeszcze z nami. Może i pośród tych, którzy czytają ten artykuł, są tacy, którzy uczestniczyli w jednej lub kilku pielgrzymkach Papieża- Polaka, uczestnicząc w Eucharystii i wsłuchując się w homilie, które głosił jako Namiestnik Chrystusa. Może są tacy, którzy stanęli na placu św. Piotra i wpatrywali się w „białą plamkę” w oddali pod bazyliką- ze wzruszeniem uświadamiając sobie, że to Pasterz całego Kościoła, czekając aż przejedzie w papamobile i choć na chwilę spojrzy, uśmiechnie się i pobłogosławi. Tak, jak wtedy- 13 maja 1981 roku, kiedy rozległy się strzały i papież upadł raniony kulami... Wielu spośród nas pamięta ten dzień… Wiemy dobrze, że była tam również Ona: Maryja- Pani z Fatimy, która pokazała swoją opiekę nie tylko nad Papieżem, ale nad całym Kościołem. Św. Jan Paweł II podkreślał to wielokrotnie. W roku obchodziliśmy 40- rocznicę tego wydarzenia.
Obecnie w dorosłość wchodzi młode pokolenie, które nie żyje w czasach Jana Pawła II. Dzieci i młodzież nie doświadczyli w sposób bezpośredni jego obecności i posługi oraz nie usłyszeli na żywo jego słów. Mają jednak możliwość poznawania Papieża- naszego Rodaka poprzez lekturę Jego encyklik, adhortacji, książek; poprzez oglądanie filmów biograficznych i słuchanie nagrań jego homilii, katechez i audiencji. I wielu spośród nich tak czyni. Dorośli powinni motywować młode pokolenie do tego, aby pielęgnować pamięć o św. Janie Pawle II, przyjmować jego przesłanie i strzec autorytetu Papieża, który wielu chce dzisiaj podważyć. Pocieszającym jest fakt, że nie brakuje rodzin przekazujących żywą pamięć o św. Janie Pawle II. Taką rolę pełni również szkoła w Grodzisku Dolnym, której jest Patronem, a w której już po raz dwudziesty odbył Powiatowy Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II.
Ze względu na to, że w Kościele przeżywamy trzyletni rok duszpasterski poświęcony Mszy Świętej, zdecydowaliśmy, że tegoroczny konkurs będzie odwoływał się do przesłania św. Jana Pawła II o Eucharystii. Uczestnicy mogli skorzystać z encykliki św. Jana Pawła II o Eucharystii „Ecclesia de Eucharistia” (łac. „O Eucharystii w życiu Kościoła”), której fragmenty umieszczone zostały na stronie internetowej szkoły. Uczniowie z 4 szkół podstawowych z powiatu leżajskiego, którzy zdecydowali się na udział w konkursie, mieli możliwość wyboru tematu pracy pisemnej. Młodsi uczniowie mogli napisać tekst na jeden z zaproponowanych tematów: Napisz list do św. Jana Pawła II o swoim spotkaniu z Jezusem w Eucharystii lub: Czym dla Ciebie jest Eucharystia i jaki wpływ ma na Twoje życie? lub Napisz list do przyjaciela, w którym zachęcisz go do głębokiego przeżywania Mszy św. Wykorzystaj w swojej pracy nauczanie Papieża zawarte w encyklice „Ecclesia de Eucharistia”. Natomiast starsi uczniowie wybierali spośród następujących poleceń: Eucharystia w życiu św. Jana Pawła II – na podstawie rozważań Papieża zawartych w encyklice „Ecclesia de Eucharistia lub: Odnieś świadectwo i wskazania św. Jana Pawła II o Eucharystii do swojego życia.
Z pewnością wielu spośród uczestników wczytywało się we fragmenty encykliki . „Ecclesia de Eucharistia”, w której św. Jan Paweł II dzieli się swoim doświadczeniem Eucharystii: „Gdy myślę o Eucharystii, patrząc na moje życie kapłana, biskupa i Następcy Piotra, wspominam spontanicznie wiele chwil i miejsc, w których dane mi było ją sprawować. Pamiętam kościół parafialny w Niegowici, gdzie spełniałem moją pierwszą posługę duszpasterską, kolegiatę św. Floriana w Krakowie, katedrę na Wawelu, bazylikę św. Piotra oraz wiele bazylik i kościołów w Rzymie i na całym świecie. (…) Dane mi ją było również sprawować w wielu miejscach na górskich szlakach, nad jeziorami i na brzegach morskich; sprawowałem ją na ołtarzach zbudowanych na stadionach, na placach miast... Ta różnorodna sceneria moich Mszy św. sprawia, iż doświadczam bardzo mocno uniwersalnego – można wręcz powiedzieć kosmicznego charakteru celebracji eucharystycznej.
Laureaci konkursu w swoich pracach wykazali się znajomością encykliki, a ich teksty były przemyślane i dojrzałe. Komisja konkursowa w kategorii klas młodszych najwyżej oceniła pracę Izabeli Kyci ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy, a w kategorii klas starszych – Anny Wośko ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sarzynie. Nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Grodzisko Dolne i Starostwo Powiatowe w Leżajsku otrzymali także: w kategorii młodszej - Marcin Żugaj (II miejsce) i Patrycja Sęk (III miejsce) ze Szkoły Podstawowej w Grodzisku Dolnym, a w kategorii starszej - Paweł Gorzelnik (II miejsce) ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy i Katarzyna Wośko ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sarzynie.
Oby to „uniwersalne” i duchowe doświadczenie św. Jana Pawła II udzielało się nam, którzy mamy możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej. Obyśmy, przyjmując do swojego serca Jezusa, który w Eucharystii daje nam ofiarę z siebie samego, mogli jednoczyć się z Nim i całym Kościołem, również z tym w niebie, gdzie jest św. Jan Paweł II. Swoim duchowym doświadczeniem podzielili się uczniowie- uczestnicy tegorocznego konkursu. Niektórzy z pewnością przy pomocy swoich rodziców. Drodzy rodzice i uczniowie, dziękujemy za Wasze świadectwo!
Ks. Łukasz Pernal