XVII Wojewódzki Konkurs Krasomówczy „Moja mała Ojczyzna” sprawił, że 9 czerwca 2025r. był dniem pełnym wzruszeń, pasji i pięknego słowa. To niezwykłe wydarzenie, odbywające się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. od lat łączy młodych pasjonatów historii, tradycji i dziedzictwa lokalnego, którzy udowodniają, że mówienie o swojej ojczyźnie może być formą sztuki – głęboką, osobistą i pełną serca.
Konkurs uświetniła obecność znamienitych gości: pani Katarzyny Ćwikły- naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Leżajsku i pana Mariusza Jasica – zastępcy Wójta Gminy Grodzisko Dolne. Zaproszenie przyjął również pan Roman Matuszek – dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Dolnym., a także pani Halina Leja – dyrektor Biblioteki Publicznej w Grodzisku Dolnym. Nie mogło zabraknąć pani Marii Majkut – emerytowanej dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym, która była inicjatorką tego konkursu. Cieszymy się też z obecności pani Stanisławy Suszyło - emerytowanej nauczycielki języka polskiego z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym.
W murach Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym zebrali się uczniowie z różnych szkół województwa podkarpackiego, by podzielić się swoimi przemyśleniami i historiami związanymi z małymi ojczyznami – miejscami, które „oswoili” przez doświadczenie, pamięć i miłość. Wysłuchaliśmy 25 opowieści – każda z nich była drogą poprzez miejscowości, z których przybyli, czyli z Grodziska Dolnego, Grodziska Górnego, Sarzyny, Dąbrowicy, Przeworska, Gniewczyny Łańcuckiej i Żołyni. Te historie to tez droga, którą młodzi ludzie przeszli, by zrozumieć, pokochać i opowiedzieć. Jak powiedział lis z „Małego Księcia”:
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”
Wystąpienia uczniów z 3 kategorii wiekowych: klasy I-III, IV-VI i VII-VIII były właśnie takie – widzialne tylko sercem. Młodzi mówcy podejmowali różnorodne, lecz bliskie sercu tematy: od lokalnych legend, przez historię rodzinnych miejscowości i postaci, po osobiste doświadczenia budowania więzi z własną społecznością.
Oceny wystąpień podjęła się komisja w składzie:
• pan Andrzej Piecuch – aktor Teatru „Maska” (przewodniczący)
• pani Lucyna Słoniec – nauczycielka Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku
• pan Jacek Sało – nauczyciel z I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu
• pani Katarzyna Mach-Wawrzaszek – dyrektor Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym
• pani Katarzyna Wikiera – nauczycielka Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Żołyni
Jury podkreśliło wysoki i wyrównany poziom konkursu. Młodzi oratorzy zachwycili treścią wystąpień i sugestywnym przekazem.
Zwycięzcy w kategorii I-III:
I miejsce: Nikodem Nicpoń z Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym („Tradycje straży grobowych w Gminie Grodzisko Dolne”)
II miejsce: Franciszek Kłos z Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Szpetnara w Dąbrowicy ( „Legenda o dąbrowickim jeziorku łez”)
III miejsce: Barbara Bajan z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym („Czarcia skała”)
Wyróżnienia:
Lena Laszczowska z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym („Turki z Grodziska Górnego”)
Jan Klin z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym
( „Jak zostałem Grodziszoczkiem”_
Daniel Dyjak z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym („Chcę zostać Turkiem”)
Klasy IV-VI:
I miejsce: Maria Fila z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym („Maria”)
II miejsce: Wiktoria Stęchły z Szkoły Podstawowej im. gen. A. Chruściela ps. „Monter” w Gniewczynie Łańcuckiej („Niemy świadek historii”)
III miejsce: Laura Grzywna z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym – („Legenda o Jeziorze Czyste”)
Kategoria VII-VIII:
I miejsce: Jan Tytuła z Szkoły Podstawowej im. gen. A. Chruściela ps. „Monter” w Gniewczynie Łańcuckiej („Rodzinne strony”)
II miejsce: Emilia Drozd z Szkoły Podstawowej nr 3 w Przeworsku („Hrabina Magdalena Morska”)
III miejsce: Magdalena Śliwa z Szkoły Podstawowej nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku („Powrót ostatniego ordynata do Przeworska”)
Wyróżnienie: Sabina Mierucka z Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Szpetnara w Dąbrowicy („O pierwszym dąbrowickim kościółku”)
Konkurs jest też takim kulturalnym wydarzeniem, podczas którego promujemy młodych ludzi osiągających sukcesy artystyczne. W tym roku publiczność podziwiała występ wokalny uczennic z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu – Zuzanny Trelki, Julity Urbańczyk i Heleny Kowalczyk oraz spektakl „Nasze małe planety” na podstawie opowieści filozoficznej „Mały Książę” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego w wykonaniu Grupy Teatralnej „Improwizacja” z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym
Dzięki uczestnikom konkursu mogliśmy zobaczyć sercem ich małe ojczyzny i poczuć, że każde miejsce ma swoją historię wartą opowiedzenia.
Ten konkurs nie mógłby się odbyć, gdyby nie przyjazne instytucje, które ufundowały nagrody i przyczyniły się do profesjonalnej organizacji tej inicjatywy. Zaliczmy do nich:
Urząd Gminy Grodzisko Dolne,
Starostwo Powiatowe w Leżajsku.
Monika Fila