W dniach od 2 do 8 marca 2025 grupa 10 uczniów z nauczycielami z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym przebywała w Macedonii Północnej w ramach przyznanej Akredytacji przez Agencję Programu Erasmus + realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Gościliśmy w Szkole Podstawowej im. Klimenta Ohrydskiego w Bitoli, drugim co do wielkości mieście Macedonii Północnej. Nasza wizyta miała na celu rozwój kompetencji społecznych poprzez wykorzystanie działań artystycznych, metod opartych na aktywizacji i współpracy w grupie, rozwiniecie umiejętności pracy zespołowej, integrację młodzieży z różnych krajów Europy, poznanie kultury, tradycji, historii odwiedzanego kraju oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
Dzięki zajęciom warsztatowym, w których uczestniczyli uczniowie polscy i macedońscy, poznaliśmy tradycyjne instrumenty muzyczne, wykonywaliśmy biżuterię, malowaliśmy stroje ludowe obydwu krajów. Wykonując słowniki polsko—angielsko- macedońskie, dowiedzieliśmy się, że nasze języki mają wiele podobnych, a nawet identycznych słów.
Rodzice uczniów ze szkoły w Bitoli przygotowali dla nas poczęstunek - były to tradycyjne potrawy i desery macedońskie. Poznaliśmy nowe smaki i dania, których nigdy wcześniej nie próbowaliśmy. W kuchni macedońskiej popularne są sałatki ze świeżych warzyw, które podaje się przed każdym obiadem. Główne dania przygotowywane są przede wszystkim z mięsa, ziemniaków, makaronu, ryżu.
Doskonałą okazją do poznania przyrody Macedonii Północnej były wycieczki do Parku Narodowego Pelister i nad Jezioro Ochrydzkie. Macedonia Północna posiada piękne krajobrazy ze względu na położenie w górzystym terenie. Góry są wysokie, na szczytach wielu z nich leżał jeszcze śnieg. W Parku Narodowym Pelister braliśmy udział w zajęciach przyrodniczych. Mogliśmy też podziwiać niesamowite widoki, wędrując szlakiem wyznaczonym dla zwiedzających. Jezioro Ochrydzkie zrobiło na nas wielkie wrażenie. Jest ono otoczone górami, a miasteczko Ochryda słynie z produkcji biżuterii z perłami ochrydzkimi. Tutaj odwiedziliśmy jeden z warsztatów jubilerskich oraz pracownię, w której wytwarzany jest papier czerpany. Miasteczko jest pełne małych domów wczasowych, kawiarenek i jest naprawdę urokliwe.
Z wyjazdu do Macedonii Północnej zachowamy wiele miłych wspomnień oraz wiedzę i doświadczenia. Żaden film, książka czy opowieść podróżnika nie zastąpi takiej wyjątkowej podróży. Wizyty w zaprzyjaźnionych szkołach Unii Europejskiej uczą nas również samodzielności, otwartości, tolerancji oraz poszanowania dla innych kultur i religii. Pomagają nam zrozumieć, że pomimo wielu różnic jesteśmy takimi samymi ludźmi, którzy, spotykając nieznajomych, potrafią okazać przyjaźń, pomoc i obdarować uśmiechem.
Anna Czerwonka