• Cywilizacja życia 11-12 10 2023 r. XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Szkól im. Jana Pawła II na Jasną Górę

• Za nami XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę odbywająca się pod hasłem „Cywilizacja życia”. Wzięło w niej udział blisko 7 tysięcy osób z ponad 180 szkół. Zaś naszą szkolę reprezentowała 50-osobowa grupa (klasy od V do VIII oraz 4 opiekunów). Głównym organizatorem pielgrzymki była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II w Radomiu.

Uroczystości pielgrzymkowe rozpoczęły się 11 października 2023 r. o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Boskiej prowadzonym przez biskupa radomskiego ks. Marka Solarczyka. Uczestniczył w nich pan Jarosław Kaczyński. Przed mszą świętą 12 października 2023 r. o godz. 10.00 na jasnogórskich błoniach odbył się koncert wokalistki religijnej – Magdy Anioł. O 11.00 mszę świętą odprawił biskup radomski ks. Marek Solarczyk, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Koncelebrę sprawowali ks. Czesław Wawrzyńczak z parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu oraz ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Główną intencją mszy było podziękowanie za 25 lat istnienia i działalności Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Biskup Marek Solarczyk przypomniał, że 16 października mija 45 rocznica wyboru na Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Przytoczył słowa: „nie bójmy się otworzyć drzwi naszych serc dla Chrystusa”, gdyż są one bardzo aktualne również dziś, podobnie jak hasło tegorocznej pielgrzymki zaczerpnięte z Dnia Papieskiego. Po homilii nastąpiło poświęcenie sztandarów: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rytwianach oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Parznicach. Bezpośrednio po Mszy świętej odczytano Akt zawierzenia Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Matce Bożej Królowej Polski. Następnie odczytano list do papieża Franciszka. Zapewniono w nim o modlitwie i podziękowano za patrona – Jana Pawła II. Przypomniano historię rodziny Ulmów jako przykład prawdziwej więzi. Jak co roku został rozstrzygnięty konkurs na znaczek papieski, a laureatom wręczono nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II jest niesamowitym wydarzeniem, na której spotykają się placówki noszące imię wielkiego Polaka – Papieża jednoczącego wszystkie narody i religie.

• #KOCHAMSŁYSZEĆ

• W październiku  uczniowie klasy VIIb  dołączyli do ogólnopolskiej akcji uświadamiającej #KOCHAMSŁYSZEĆ. Akcja ma na celu poznanie znaczenia i funkcjonowania zmysłu słuchu, uwrażliwienie na potrzeby dzieci z wadą słuchu, zapoznanie z protezami słuchowymi – aparatem i implantem ślimakowym. Podczas zajęć przeprowadzonych przez surdopedagoga panią Annę Słotwińską- Krupa uczniowie  dowiedzieli  się, jak zbudowane jest ucho, poznali funkcjonowanie i znaczenie zmysłu słuchu, poznali podstawowe znaki języka migowego „cześć”, „witam”, „dzień dobry”. Po zakończonych zajęciach uczniowie klasy VIIB zgodnie stwierdzili, że należy dbać o słuch i podali praktyczne przykłady, jak to robić.