Grupa Teatralna „Improwizacja” świetnie zaprezentowała się podczas XIV Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych pt. „Porozmawiajmy o uzależnieniach”. Konkurs organizuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie. Patronat nad przeglądem sprawują – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Rzeszowa. Szczególne słowa uznania należą się Wiktorii Sołek – uczennicy klasy 8, która otrzymała tytuł najlepszej aktorki całego przeglądu. Spośród ok. 50 uczestników to jej umiejętności zauważono i doceniono. Warto dodać, że w konkursie biorą udział klasy 7 i 8 oraz szkoły ponadpodstawowe. Uczniowie szkół podstawowych są w zdecydowanej mniejszości, dlatego jeszcze raz warto podkreślić sukces Wiktorii, która rywalizowała z dużo starszymi od niej.
Celem konkursu jest przede wszystkim edukacja młodzieży na temat różnych uzależnień, a teatr ma być jednym ze sposobów na dotarcie do młodych ludzi. Atrakcyjna forma nie tylko uświadamia zagrożenia, ale także pozwala na mistrzowski przekaz omawianych treści. Komisja konkursowa, w skład której wchodzą również osoby profesjonalnie zajmujące się teatrem, podkreślała bardzo wysoki poziom prezentacji. Spotkanie w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie dziewięciu najlepszych spektakli z całego Podkarpacia, które zwyciężyły eliminacje powiatowe, to prawdziwa uczta dla miłośników teatru, a także ważna lekcja profilaktyczna. Cieszymy się, że mogliśmy być jednym z tych zespołów.
Przegląd jest trudny, ponieważ nie ma gotowego scenariusza, tylko trzeba go napisać. Najpierw musi być pomysł, który później należy ubrać w słowa. Kolejny etap to wybór aktorów. Następnie…. Próby, próby, próby! Nam się to udało dzięki współpracy pedagoga szkolnego z instruktorem grupy teatralnej. Konstruktywne rozmowy, zebrane pomysły zaowocowały dramą pt. „Sen o Wiktorii”. Spektakl dotyka problemu papierosów i substancji psychoaktywnych wśród młodych ludzi. Bunt nastolatka i wpływ złego towarzystwa pociąga chłopaka do rozładowania negatywnych emocji za pomocą używek. Sztuka skupia się jednak na pokazaniu dużego znaczenia rodziców, w spektaklu ojca, i osób z najbliższego otoczenia na wybranie drogi w życiu wolnej od używek. Atutem przedstawienia jest śpiew, gra na instrumencie i taniec. Victoria to wolność, o którą w różny sposób „walczą” nasze dwie uczennice noszące imię Wiktoria. Jedną z nich jest Wiktoria Sołek – laureatka nagrody. Drugą Wiktorią - Wiktoria Czapla. Obie widowiskowym tańcem próbują zdobyć uwagę chłopaka, a tym samym wskazać drogę, którą ma kroczyć. Tym chłopakiem jest Maciej Zalepa - miłośnik muzyki Ryśka z Dżemu próbujący rozładować złe emocje za pomocą e-papierosów. To on gra na gitarze elektrycznej i śpiewa utwory rockowe. On też wchodzi w konflikt z ojcem, który stara się uchronić go przed błędami. W rolę ojca w spektaklu wciela się Piotr Urban. Miłość rodzicielska, przyjaciele, a także zaangażowanie pani pedagog odegrają dużą rolę w życiu głównego bohatera. Pani pedagog to Katarzyna Baj, a wspierający kolega również grający na gitarze– Oliwier Krupa.
Drama profilaktyczna to wyzwanie dla instruktorów i aktorów. Uważam, ze nam udało się w ciekawy sposób opowiedzieć o zagrożeniach czyhających na młodych ludzi.
Gratulacje dla całego zespołu, a szczególnie dla Wiktorii Sołek.
Monika Fila
Izabela Grzywna