W dniu 10 stycznia 2019 roku uczniowie klasy 1 zostali włączeni do grona czytelników naszej biblioteki szkolnej. Zanim to nastapiło dzieci zapoznały się z regulaminami czytelni i wypozyczalni, poznały również księgozbiór biblioteki, a szczególnie ten przeznaczony dla nich. Najważniejszym punktem lekcji było wypożyczanie książek. Każdy mały czytelnik otrzymał kartę biblioteczną z nadanym kodem kreskowym, gdyż nasza nowoczesna biblioteka jest skomputeryzowana, a wypożyczanie książek ułatwia czytnik kodów kreskowych. Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści wypożyczyli sobie książki i obiecali systematycznie odwiedzać bibliotekę.
Nowi czytelnicy w bibliotece szkolnej
Sukces Wiktorii
Niemal w przeddzień świąt Bożego Narodzenia - 20. grudnia w Zespole Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku odbył się Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek „W kręgu tradycji świąt Bożego Narodzenia”. W kategorii recytacja naszą szkołę reprezentowała Wiktoria Gdańska z klasy ósmej, która zdobyła III miejsce za deklamację fragmentu utworu Melchiora Wańkowicza „Szczenięce lata”. Gratulujemy!
ak
Marzycielska poczta
W początkach grudnia uczniowie naszej szkoły, odpowiadając na prośbę chorych dzieci, drugi rok z rzędu włączyli się w akcję „Napisz list do chorego dziecka”. Młodzi ludzie nie tylko wykonywali samodzielnie kartki świąteczne, ale pisali również osobiste listy do swoich chorych rówieśników. Dołączali także różne upominki. Mimo iż Marzycielska poczta jest tylko świąteczną akcją, mamy nadzieję, że nasi uczniowie, poznając często dramatyczne historie dzieci i młodzieży, będą uczyć się wrażliwości, współczucia i miłości bliźniego.
ak
Jasełka w naszej szkole
Zapraszamy do obejrzenia przedstawienia jasełkowego klikając na powyższe zdjęcie.
Boże Narodzenie to najbardziej oczekiwany okres w roku. Zgodnie z tradycją obchodzimy te święta niezwykle uroczyście. W naszej szkole również corocznie dzielimy się opłatkiem i przygotowujemy jasełka. W tym roku występowały wszystkie dzieci z klas drugich wspieranie przez trzecioklasistów, chór szkolny i zespół instrumentalny.
Szkolne spotkanie wigilijne rozpoczęła pani dyrektor Halina Gdańska, która wszystkim złożyła życzenia. Później w atmosferę świąt wprowadzeni zostaliśmy poprzez podziwianie niezwykłego widowiska zawierającego głębokie przesłanie. Dwóch narratorów opowiadało historię narodzenia Jezusa, którą odgrywali młodzi aktorzy. Nie zabrakło również elementów baletu. Wszystko to urozmaicone śpiewanymi i zagranymi przez zespół instrumentalny kolędami skłaniało do refleksji i przenosiło w świąteczny klimat. Duchowo przygotowani rozpoczęliśmy drugą część spotkania. Było czytanie Pisma Świętego i odmawianie modlitwy przez ks. Marcina Klina, a potem wszyscy dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia.
Po spotkaniu zrobiło się radośnie. Teraz nadszedł czas na świętowanie w gronie rodzinnym.
Jasełka przygotowywały panie: Elżbieta Matula i Bożena Krajewska, a chór i zespół instrumentalny pani Alicja Dubiel.
Monika Fila
Kiermasz pierniczków za nami…
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Z pewnością każdy z nas właśnie teraz chętniej dzieli się z potrzebującymi. Dlatego też w naszej szkole od kilku lat organizowane są akcje charytatywne, które mają na celu niesienie pomocy innym. I w tym roku nie mogło być inaczej.
W dniach 19-20 grudnia odbył się w naszej szkole charytatywny kiermasz świątecznych pierników. Cała akcja przebiegła pomyślnie. Dzieci, młodzież oraz nauczyciele wykazali się ogromną empatią i wyrozumiałością, gdyż bardzo chętnie kupowali nagromadzone pyszności.
Akcja odbyła się dzięki Wam drodzy koledzy i koleżanki oraz dzięki wspaniałym Rodzicom, którzy upiekli te wspaniałe pyszności! Bardzo wszystkim dziękujemy za zaangażowanie. Zebrane pieniążki zostaną przekazane na cele charytatywne.
Samorząd Uczniowski
Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II podczas eliminacji finałowych „Podkarpackiego Konkursu Literatura i Dzieci – Niezwykłe opowieści”
Po raz kolejny młodsi i starsi uczniowie naszej szkoły recytowali i prezentowali spektakl podczas etapu wojewódzkiego „Podkarpackiego Konkursu Literatura i Dzieci” organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Grupa teatralna „Improwizacja” powtórzyła sukces z tamtego roku, otrzymując wyróżnienie od jury konkursu. Tym razem jeszcze jury dziecięce przyznało jej też nagrodę główną.
Wiktoria Sołek i Julia Świąder w kategorii recytacji oraz grupa teatralna „Improwizacja” w kategorii inscenizacji to laureaci wyłonieni po eliminacjach gminnych i rejonowych, którzy w Rzeszowie znaleźli się już wśród najlepszych z całego województwa. Konkurencja była bardzo duża. Warto wspomnieć, że konkurs rozpoczął się o 9.00, a ostatnie nagrody zostały wręczone ok. 19.00. Została tutaj dostrzeżona grupa teatralna, która zaprezentowała spektakl pt. „Niezwykła opowieść o grodziskim weselu”. Jury konkursu przyznało nagrodę główną i 3 równorzędne wyróżnienia. Jedno z tych wyróżnień otrzymała grupa teatralna z naszej szkoły. Zauważyło ją też jury dziecięce, które właśnie doceniło ten spektakl opowiadający o miłości, weselu, ale nie pozbawiony momentów grozy. Padło wiele pozytywnych słów na temat zastosowanego teatru cieni.
Słowa pochwały za świetny występ dla recytatorek i gratulacje za sukces grupie teatralnej.
Skład grupy teatralnej: Ada Wawrzaszek, Martyna Czerwonka, Patrycja Szałapska, Sebastian Stelmachowski, Jakub Kulpa, Mateusz Gdański, Robert Stęchły, Marcin Wlazło, Paweł Tołpa, Hubert Rachfał, Krystian Mazurek.
Opieka nad grupą: Alicja Dubiel, Monika Fila
Pomoc w oprawie plastycznej: Lidia Pikuła
Monika Fila
Przedszkolaki z wizytą w gabinecie stomatologa
Wszystkie przedszkolaki wiedzą jak dbać o higienę jamy ustnej, ale tej wiedzy nigdy dość , dlatego w dniu 12.12.2018r. wychowankowie naszego przedszkola wybrali się z wizytą do gabinetu stomatologicznego p. Tomasza Grzywny. Podczas spotkania, pan doktor z użyciem tablic z otwieranymi okienkami zademonstrował dzieciom co należy jeść , aby zęby były mocne i zdrowe oraz jakich potraw i napojów, łakoci unikać , aby nasze ząbki nie chorowały. Wspólnie z dziećmi ustalił dietę właściwą dla zdrowych ząbków i kości oraz pokazał narzędzia dentystyczne. Najodważniejsi mieli możliwość usiąść na fotelu .
Na zakończenie spotkania dzieci zostały obdarowane upominkami : szczoteczką do zębów , naklejkami Dzielnego Pacjenta .
Wychowawcy
Charytatywna sprzedaż figurek Jezuska
W dniach od 05 do 13 grudnia na ternie naszej szkoły oraz parafii przeprowadzona została charytatywna sprzedaż figurek Jezuska bożonarodzeniowego, zorganizowana przez Szkolne Koło Caritas. Środki zbierane były na pomoc i leczenie chorej dziewczynki, uczennicy naszej szkoły.
Udało nam się zarobić 1154 zł.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom, rodzicom oraz pracownikom szkoły zaangażowanym w tę pomoc. Ogromną wdzięczność kierujemy dla pani Anny Czerwonki za własnoręczne wykonanie i przekazanie na ten cel ponad stu przepięknych figurek. Wszystkim bardzo dziękujemy i życzymy obfitości łask od Bożej Dzieciny.
SKC
Siódmoklasiści z wizytą w teatrze
Ważnym aspektem w wychowaniu i nauczaniu młodego człowieka są wyjazdy do teatru. Mają one jeszcze większą wartość jeśli oglądany spektakl powstał na podstawie czytanej przez uczniów książki, która jest omawiana na lekcjach języka polskiego. Taki właśnie charakter miał wyjazd uczniów klas siódmych do Teatru „Maska” w Rzeszowie, gdzie obejrzeli spektakl „Opowieść wigilijna” na podstawie opowiadania Karola Dickensa.
Edukacja teatralna wprowadza młodego człowieka w kulturę i rozwija umiejętność wyrażania twórczej ekspresji poprzez język sztuki. To ona wpływa na kształtowanie intelektu młodego widza oraz bogacenie jego osobowości. Nasi uczniowie zostali zaskoczeni nie tylko formą spektaklu opowiadającego o wydarzeniach rozgrywających się Wigilię Bożego Narodzenia, ale zrozumieli, że teatr to praca nad interpretacją dzieła literackiego. W tym spektaklu dokonano tego, wykorzystując żywy plan aktorski połączony z lalkami. Siódmoklasiści mieli również możliwość dostrzec, że teatr spaja różne rodzaje sztuk: elementy literatury, muzyki, tańca. Dodatkowym atutem wyjazdu była tematyka granej sztuki, która wpisuje się w atmosferę towarzyszącą nam w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia. Bohaterem jest Ebenezer Scrooge, dla którego najważniejsze są pieniądze. Uważa, że święta są tylko stratą czasu. Jesteśmy świadkami jego przemiany, która dokonuje się podczas wigilijnej nocy.
Uczniom podobał się pobyt w teatrze. Deklarowali, że przedstawienie było świetną reklamą książki, po którą na pewno sięgną. Ten wyjazd miał zatem walory edukacyjne, jak i wychowawcze.
Monika Fila
Szkolne Koło Caritas zwraca się z prośbą o przekazywanie darów w ramach organizowanej akcji TAK, POMAGAM!
Zbierane są artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których zostaną przygotowane świąteczne paczki.
Prosimy o artykuły codziennej potrzeby tj. : mleko, mąkę, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, herbatę, słodycze dla najmłodszych oraz konserwy mięsne i rybne a także środki czystości.
Zbiórka trwa do 15.12.2018 r.
Paczki trafią do osób potrzebujących.
Za zrozumienie i okazaną pomoc
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY
Mikołaj u przedszkolaków
Dnia 06.12.2018r. do przedszkolaków przyszedł święty Mikołaj, który przyniósł mnóstwo prezentów (nowe gry, zabawki, puzzle, klocki oraz wiele innych upominków). W związku z tym, iż dzieci nie chciały rozstawać się z Mikołajem, następnego dnia wychowankowie przedszkola udali się na spotkanie ze Świętym, które odbyło się w Muzeum Ziemi Leżajskiej. W programie znalazły się miedzy innymi tańce i zabawy integracyjne oraz konkurs drużynowy na przygotowanie najdłuższego łańcucha choinkowego. Następnie dzieci przywitały świętego Mikołaja, który przygotował dla nich kolejną niespodziankę. Mikołaj zadawał dzieciom pytania, z którymi nasze przedszkolaki nie miały żadnych problemów. Niewątpliwie największą radość naszym podopiecznym sprawił święty Mikołaj wręczając im upominki. Po spotkaniu z Mikołajem dzieci udały się na zwiedzanie wystawy Etnograficzno – Zabawkarskiej ukazującej historię zabawkarstwa, która swoją tradycją sięga XVIII wieku. Dzieci obejrzały zabawki drewniane, robione ręcznie takie jak: pukawki, fujarki, samochody, grzechotki, ptaki klaskające skrzydłami, czy dziobiące kurki i koguty. To spotkanie na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków.
Wychowawcy
Bożonarodzeniowa kartka dla misji.
Uczniowie klas 1-3 włączając się w akcję Bożonarodzeniowa kartka dla misji, wykonali własnoręcznie kartki o tematyce świątecznej. Zostały one rozprowadzone wśród pracowników ZUS w Leżajsku. Kwota 276,50 zł jaka została uzyskana z ich sprzedaży, trafi do potrzebujących dzieci na Madagaskarze, wśród których pracuje nasz rodak o. Zdzisław Grad.
Serdecznie dziękujemy małym artystom i pracownikom ZUS, którzy kartki zakupili.
Szkolne Koło Wolontariatu
Z wizytą w Muzeum Bombki Choinkowej
Dnia 30 listopada 2018r. uczniowie klas IIa, IIb, III oraz IVb wzięli udział w wyjeździe do Muzeum Bomki Choinkowej w Nowej Dębie. Uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać ozdoby choinkowe wykonane w stylu wiktoriańskim, amerykańskim, francuskim, norweskim, czy staropolskim. Uczniowie obejrzeli również tysiące ręcznie wyprodukowanych bombek oraz setki niesamowitych eksponatów wystawionych w galeriach. Ponieważ fabryka w Nowej Dębie pracuje bez użycia maszyn, uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz dmuchania bombek oraz ich ręcznego dekorowania. Mogli spróbować swoich sił w zdobieniu bombek, poprzez udział w warsztatach tematycznych, na których wykonali prace według swojego pomysłu. Ozdobią one zapewne domowe choinki, gdyż dzieci dostały je na pamiątkę pobytu w tym bajecznym miejscu. W drodze powrotnej wszyscy zgodnie stwierdzili, że była to bardzo udana wycieczka.
Wychowawcy
Andrzejki w przedszkolu
W czwartek 29 listopada w ramach zajęć przedszkolnych odbyła się ZABAWA ANDRZEJKOWA. Tego dnia dzieci miały okazję poznać zwyczaje i tradycje andrzejkowe. Wychowankowie przedszkola brali aktywny udział w różnego rodzaju zabawach, rywalizacjach tanecznych oraz andrzejkowych wróżbach. W czasie przerw między tymi atrakcjami dzieci mogły delektować się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Andrzejkowa zabawa przyniosła wszystkim przedszkolakom wiele radości i uśmiechu.
Wychowawcy
Spotkanie ze Strażą Ochrony Kolei
23 listopada 2018 r. naszą szkołę odwiedzili przdstawiciele Straży Ochrony Kolei. Spotkanie dla klas 1-3 poświęcone było zasadom bezpiecznego poruszania się na peronach, dworcach i przejazdach kolejowych.Prowadzący zapoznał również uczniów z zadaniami jakie pełni Straż Ochrony Kolei. Dzieci miały okazję obejrzeć filmy edukacyjne i dzięki nim dowiedzieć się jak wielkie znaczenie ma prawidłowe pokonywanie przejazdów kolejowych i że nie wolno bawić się koło torowiska. Nastepnie funkcjonariusze pokazali uczniom swoje umundurowanie i wyposażenie jakie zabierają na akcje. Na zakończenie spotkania odbył się quiz i w nagrodę za dobre odpowiedzi dzieci otzrymały książeczki pt. " Bezpieczny Przejazd" . Takie spotkania w sposób znaczący rozwijają już u najmłodszych postawę odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo.
Zabawy andrzejkowe w przedszkolu
W czwartek 29 XI w przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Przedszkolne sale zamieniły się w magiczne krainy, do których wkroczyła wróżka. Podekscytowane dzieci z radością poznały andrzejkowe tradycje i różnymi sposobami odkrywały sekrety losu. W ten magiczny dzień przedszkolacy dowiedzieć się mogli, kim zostaną za kilka lat, a zatem w przyszłości. Za pomocą szczęśliwych liczb z kostką, kolorowych kartoników, butów , a także innych tajemniczych przedmiotów dowiadywały się ,czy spełnią się ich najskrytsze marzenia. Słodki poczęstunek, tańce przy muzyce dopełniły wesołej zabawiy z balonami, wstążkami itp.
Wychowawcy
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU
W dniu 26 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymii kochanymi pluszakami. Na początek przedstawiona została historia pluszowego misia. Dzieci, opowiadały o swoich maskotkach i okazało się ,że to nie tylko pluszowa przytulanka, ale to ktoś bardzo bliski, czuły cierpliwy i często nie zastąpiony. Było słuchanie czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, zabawa w starego niedźwiedzia oraz tańce z misiami w rytm piosenki „Jadą jadą misie". W zabawach dziewczynki przygotowały przyjęcie dla misiów, a chłopcy zbudowali z klocków misiową gawre. Maluchy własnoręcznie wykleiły kudłatego misia, a starszaki bardzo ładnie poradziły sobie z kodowaniem . Uwieńczeniem zabawy było zdjęcie w misiowej fotobudce. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości.
Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.Wychowawcy
Powiatowy Kongres Mediatorów Szkolnych
20.11.2018r. w Giedlarowej odbył się Powiatowy Kongres Mediatorów Szkolnych, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele zaangażowani w szkolną mediację w naszej placówce.
Od września 2018r. szkoła w Grodzisku Dolnym jest jedną z 4 z powiatu leżajskiego, która wprowadza mediację w rozwiązywaniu konfliktów w środowisku szkolnym, dlatego uczestnictwo w Powiatowym Kongresie Mediatorów Szkolnych pozwoliło na pogłębienie i skonfrontowanie wiedzy dotyczącej tej tematyki. Duże wrażenie na wszystkich, także na naszych uczniach, zrobił pan dr Maciej Milczanowski, który jest byłym żołnierzem, historykiem, obecnie nauczycielem akademickim, blogerem. Zna się na strategii i przywództwie. W swoim wystąpieniu „Od konfliktu pozytywnego po efekt Lucyfera” odniósł się do efektu Lucyfera opisanego przez prof. Philipa Zimbardo. Warto wspomnieć, że jest to mechanizm, który niepostrzeżenie wkrada się do życia społecznego, niszcząc relacje stopniowo. Przez większość czasu nikt nie zauważa, co się dzieje. Pan Milczanowski podkreślał, że nawet w czasie największych katastrof humanitarnych, takich jak Holokaust, Wołyń 43, czy Rwanda 94 itd. wielu uczestników tych zdarzeń mimo wszystko nie zdawało sobie sprawy ze zła, w jakim uczestniczy. Cały sekret leży właśnie w stopniowym pojawianiu się tego efektu. Swoje wystąpienie miała też pani Renata Wiśniewska, która mówiła o wykorzystywaniu mediacji w rozwiązywaniu konfliktów w środowisku szkolnym. Na pewno duże znaczenie dla naszych mediatorów miała część konferencji poświęcona na przykłady dobrych praktyk Szkoły Podstawowej nr 1 w Leżajsku i Szkoły Podstawowej w Kuryłówce. Mogliśmy porównać nasze działania oraz podpatrzyć, jak to robią inni.
Udział w tym kongresie był dla obecnych na nim uczniów, czyli Moniki Czerwonki i Szymona Przeszło, oraz nauczycieli pouczającym doświadczeniem.
Monika Fila
Grupa teatralna „Improwizacja” nominowana do etapu wojewódzkiego w konkursie „Literatura i dzieci”
Grupa teatralna „Improwizacja” została laureatem eliminacji rejonowych konkursu „Literatura i dzieci” i tym sposobem otworzyła sobie po raz kolejny drogę do udziału w eliminacjach wojewódzkich.
Młodzi aktorzy zaprezentowali spektakl pt. „Niezwykła opowieść o grodziskim weselu”. Jak sam tytuł wskazuje, inscenizacja dotyczyła miłości pomiędzy Marysią i Wojtkiem, która doprowadziła młodych do wesela. Widzowie mogli zobaczyć wesele ludowe ubarwione elementami fantastycznymi, ponieważ na przyjęcie przybyli nieproszeni goście. Nie były to postacie z naszego świata. Atutem sztuki okazało się połączenie żywego planu z teatrem cieni. Całości dopełniała muzyka kapeli ludowej oraz piękne ludowe stroje.
Spektakl otrzymał wiele pochwał. Teraz będzie konkurował z innymi inscenizacjami z terenu województwa.
Skład grupy teatralnej: Ada Wawrzaszek, Martyna Czerwonka, Patrycja Szałapska, Sebastian Stelmachowski, Jakub Kulpa, Mateusz Gdański, Robert Stęchły, Marcin Wlazło, Paweł Tołpa, Hubert Rachfał, Krystian Mazurek.
Opieka nad grupą: Alicja Dubiel, Monika Fila
Pomoc w oprawie plastycznej: Lidia Pikuła
Monika Fila
Archiwum Aktualności