Nawigacja

Świetlica Przedszkole Pedagog Logopeda

Pedagog

 

  Pedagog szkolny                     

   mgr Izabela Grzywna

Pedagog szkolny oferuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną również wirtualnie. Zapraszam do kontaktu pod adresem: izagrzywna@onet.pl oraz telefonicznie: 690083229; (17)2436001

Godziny pracy pedagoga szkolnego:

Poniedziałek   – 9.00 – 14.30

Wtorek           – 9.00 – 13.30

Środa              – 8.00 – 13.30

Czwartek        – 9.00 – 13.30

Piątek              – 9.00 – 11.00

                       Dzień Życzliwości i Pozdrowień już kolejny raz w naszej szkole

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, określany także Dniem Dobrych Uczynków, to święto obchodzone 21 listopada w 180 krajach na całym świecie. Idea Światowego Dnia Życzliwości narodziła się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą „Hallo World Day”. Głównym celem Dnia Życzliwości jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, dobroć, okazywanie sobie bezinteresownej pomocy. Dlatego również w naszej szkole kolejny już raz zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli do wspólnych obchodów Dnia Życzliwości i Pozdrowień, aby poprzez różnorodne działania w sposób szczególny przypomnieć również naszym uczniom o  znaczeniu  serdeczności i  życzliwości w codziennym życiu.

W tym dniu kolor żółty był obowiązującym  kolorem garderoby. Symbolizuje on radość i optymizm, a dla nas również życzliwość. Uczniowie przygotowali klasowe gazetki o znaczeniu życzliwości w codziennych relacjach, wyrażonej poprzez znane wszystkim, a często zapomniane już słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, lubię cię, jesteś dla mnie ważny. Samorząd Uczniowski przygotował dla uczniów przywieszki- żółte buźki. Lekcje wychowawcze prowadzone przez wychowawców i pedagoga szkolnego były także poświęcone tematyce życzliwości. Powstało również drzewko życzliwości i pozdrowień, na którym uczniowie przywieszali karteczki- listki z pozdrowieniami. Przedszkolaki z grupy młodszej  i zerówki  aktywnie uczestniczyły w zajęciach, podając przykłady codziennej życzliwości i wzajemnej  pomocy. Dużo emocji i dobrej zabawy dostarczyła im gra Uczuciowe wyścigi przygotowana przez życzliwe uczennice klasy 7a. Przedszkolaki nazywały emocję, którą wylosowały w czasie gry oraz podawały  przykłady sytuacji z ich życia, w których ta emocja im towarzyszyła: radość, smutek, złość, strach, wstyd. Nagrodą za ich zaangażowanie  były uśmiechnięte breloczki i „życzliwa” słodka krówka.

Uczniowie w klasach 1- 3 okazywali   życzliwość, pisząc do siebie  listy czy  też przesyłając sobie urocze życzliwe liściki oraz wręczając samodzielnie wykonane laurki. W wyjątkowy sposób troszczyli się i dbali o innych, będąc cichym przyjacielem, o czym z dumą opowiadali w czasie wspólnych spotkań. Uczniowie  klasy 1-3 oraz klas 4-8 wykonali piękne prace plastyczne oraz napisali wiersze o tematyce życzliwości w ramach zorganizowanych z tej okazji konkursów.

          W tym roku uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w dwóch konkursach organizowanych w naszej szkole z okazji Dnia Życzliwości. W konkursie plastycznym uczniowie klasy 1 a i 2a oraz uczniowie klas 4-8 przygotowali plakaty promujące życzliwość w codziennych relacjach koleżeńskich, rodzinnych, sąsiedzkich. Plakaty zachwycają wszystkich, ale też zachęcają do zastanowienia się nad znaczeniem życzliwości w naszym życiu. Podobnie jak piękne wiersze o tematyce życzliwości  przygotowane przez jedenastu młodych literatów. Prace zostały nagrodzone dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi i upominkami, których zakup został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

            Pomysły uczniów oraz okazane innym serce zasługują na słowa uznania i słodki upominek- żółtą  krówkę z uśmiechem z okazji szkolnych obchodów Dnia Życzliwości.

                                                                                              Izabela Grzywna

Zadania pedagoga szkolnego:

  1. udzielanie pomocy z zakresu psychologii i pedagogiki według indywidualnych potrzeb uczniów,
  2. prowadzenie badań i diagnozy indywidualnych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych uczniów,
  3. określanie predyspozycji, uzdolnień i zainteresowań uczniów w celu znalezienia przyczyn trudności w funkcjonowaniu i nauce poprzez badanie możliwości psychofizycznych podopiecznych,
  4. prowadzenie diagnozy sytuacji wychowawczych w placówce, aby efektywnie rozwiązywać problemy uczniów, które blokują ich pełny udział w życiu szkoły czy przedszkola,
  5. podejmowanie efektywnych działań mających na celu profilaktykę uzależnień i innych częstych problemów dotykających dzieci i młodzież,
  6. podejmowanie i prowadzenie interwencji, a także działań mediacyjnych w sytuacjach kryzysowych,
  7. praca z uczniami z zaburzeniami rozwojowymi w celu minimalizacji ich skutków,
  8. zapobieganie pojawianiu się zaburzeń zachowania u uczniów,
  9. podejmowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów,
  10. współpraca z nauczycielami i rodzicami w rozwijaniu możliwości, uzdolnień i predyspozycji indywidualnych uczniów,
  11. wsparcie wychowawców i nauczycieli w udzielaniu pomocy pedagogicznej, rozpoznawaniu możliwości psychofizycznych oraz potrzeb uczniów, określaniu źródeł niepowodzeń edukacyjnych uczniów, a także analizowaniu barier utrudniających im funkcjonowanie w placówce.

 

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 w naszej szkole

Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku obchodzony był na całym świecie 9 lutego. Celem DBI  jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Obecnie edukacja na rzecz bezpiecznego interentu stała się szczególnie ważna, gdyż pandemia spowodowała, że młodzi ludzie jeszcze więcej czasu spędzają  przy komputerze i smartfonie. Dlatego również w naszej szkole,  podobnie jak w poprzednich latach, podejmowane były różne działania zmierzające do propagowania idei bezpiecznego i mądrego  korzystania z zasobów internetu. Zarówno o korzyściach i dobrych stronach internetu, ale przede wszystkim o zagrożeniach rozmawiano w czasie lekcji wychowawczych online prowadzonych przez pedagoga szkolnego oraz wychowawców. Przedszkolaki z grupy starszej i młodszej  uczestniczyły w zajęciach  edukacyjnych „Necio.pl”, w czasie których również poznawały zasady bezpiecznego internetu. Najmłodsi poprzez wspólną zabawę, rozwiązywanie ćwiczeń i rozmowę przyswajali wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Bohaterem projektu był robocik Necio. Uczniowie z klas 2 i 3 oraz 4-7 chętnie zaangażowali się w konkursy: plastyczny, na grafikę komputerową, krzyżówkę, grę planszową oraz konkurs literacki o tematyce bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie wykazali się kreatywnością, wiedzą o zagadnieniach związanych z internetem, ale też własnym doświadczeniem jako użytkowników świata wirtualnego.

                                                                                                                                   Izabela Grzywna

                                                                                                                                   Agnieszka Krauz

 

 

Zbliża się Dzień

Bezpiecznego Internetu 2021

Działajmy razem!

w tym roku DBI obchodzimy 9 lutego (wtorek)

 

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Zapraszamy
uczniów do udziału w szkolnych konkursach na:

 

  • Plakat lub grafikę komputerową
    pod hasłem „Bezpieczny Internet- działajmy razem”
  • Tekst piosenki /do znanej lub napisanej przez siebie melodii/,

której tematem będzie bezpieczne korzystanie z Internetu

Nagrany utwór prosimy przesłać do organizatorów.

  • Grę planszową lub krzyżówkę
    na temat bezpieczeństwa w sieci
  • Opowiadanie (dla kl. 6-8),
    komiks (dla kl.4-5) na jeden z wybranych tematów:

1. Nigdy nie zapomnę tego, co mnie spotkało w Internecie- opowiadanie utrzymane w konwencji science- fiction o zagrożeniach w internecie.

2. Wpadłam/ wpadłem w sieć- opowiadanie

o zagrożeniach w internecie.

 

Termin oddawania prac do 28.02.2021r.
Szczegółowe informacje u p. L. Pikuły, p. I. Grzywny, p. A. Krauz.

Zachęcamy do udziału w konkursach.
Przewidziane są nagrody.

 

 

Listopad miesiącem życzliwości w naszej szkole

 

 

   

    W tym roku plany związane z obchodami Dnia Życzliwości w naszej szkole musiały ulec zmianom, ale dzięki zaangażowaniu uczniów oraz nauczycieli w dużej  mierze udało się zrealizować najważniejsze założenia tego szczególnego dnia.

    21 listopada obchodzono Międzynarodowy Dzień Życzliwości, a w naszej szkole przez cały miesiąc listopad realizowane były działania, które miały na celu uświadomić wszystkim, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i że warto okazać komuś bezinteresowną życzliwość. W ramach miesiąca życzliwości odbywały się lekcje wychowawcze on-line w klasach czwartych, piątych i szóstych prowadzone przez pedagoga szkolnego oraz wychowawców, w czasie których rozmawiano o znaczeniu życzliwości i dobrego słowa w codziennych relacjach – zgodnie z tegorocznym hasłem: Dobre słowo- podaj dalej! Uczniowie przytaczali przykłady życzliwych zachowań, gestów, słów, o których warto pamiętać każdego dnia, a które szczególnie teraz są nam tak bardzo potrzebne. Wskazywali też zachowania, których trzeba się wystrzegać, bo szkodzą budowaniu dobrych relacji, oddalają od siebie i krzywdzą. Natomiast uczniowie klasy 7a i 5a wraz z wychowawcami zaangażowali się w opracowanie klasowego projektu– Życzliwość w  mojej klasie, udowadniając tym samym, że najważniejsza jest chęć współpracy, integracja grupy, kreatywność i doping wychowawcy. Również uczniowie innych klas, w szczególności klasy 2a wykonali bardzo ciekawe prace plastyczne, plakaty, kartki, ukazując w nich różne oblicza ludzkiej życzliwości.

   Niezwykle radosne były spotkania, rozmowy i wspólna praca plastyczna- Drzewo życzliwości w grupach przedszkolnych. Nasze przedszkolaki chętnie odpowiadały na pytania pedagoga szkolnego dotyczące emocji towarzyszącym różnym sytuacjom oraz rozpoznawania i nazywania emocji. Mówiły również, czym jest życzliwości w ich grupie, zaprezentowały przygotowane z paniami wychowawczyniami zabawy ruchowe, scenki, gazetki o życzliwości i piękne własnoręcznie podpisane serce.

   Radosne zaangażowanie przedszkolaków, a także ich starszych kolegów w różne życzliwe działania kolejny raz pokazało, że bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, którzy ją okazuje, za co bardzo dziękujemy.

                                                                             Pedagog szkolny oraz nauczyciele mediatorzy.

 

    Pomimo pandemii i nauki w warunkach domowych, również w tym roku chcemy zaangażować się w obchody Dnia Życzliwości. Niestety, w tym roku nie wyrośnie w naszej szkole piękne drzewo z pozdrowieniami, ale możemy w inny sposób obchodzić ten szczególny dzień. To zależy tylko od naszej wyobraźni, pomysłowości i chęci okazania innym naszej sympatii, przyjaźni czy życzliwości. Ponieważ najlepsze pomysły rodzą się w grupie klasowej i też w tej grupie życzliwość jest najważniejsza, w tym roku chcemy pokazać klasowe pomysły i zarazem spojrzenie na zagadnienie wzajemnej życzliwości. Zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do współtworzenia tego wyjątkowego dnia: 

 

Międzynarodowego Dnia Życzliwości 

 

 

 

 

 

https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/123198229_2780940698860082_3971247605475162841_o.jpg?_nc_cat=108&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=KeLXYnRlpjMAX_csFbp&_nc_ht=scontent.fwaw3-1.fna&oh=4ff79e9e60b180f1298c0edd84a4d3fb&oe=5FCDEB19

Wszystko kiedyś przeminie...

Wszystko kiedyś przeminie...

Pandemia, ograniczenia, zmęczenie, przytłoczenie, niepewność również przeminą.

Jeszcze będzie normalnie.

                                                     

 

 

   

                                    W miesiącu październiku

 

 

https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-0/p480x480/121230754_2497633163869728_5499133153476073018_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=OMAKuE8YkxIAX9H_xN7&_nc_ht=scontent.fwaw3-1.fna&tp=6&oh=c7707d0fae9ad8530aec201f01992f58&oe=5FB5F123

w sposób szczególny pamiętamy o profilaktyce zdrowia psychicznego

 

                    10 PAŹDZIERNIKA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

 

  • Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego.

Sytuacja epidemiczna wynikająca z pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wywoływana przez niego infekcja COVID-19 wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Uruchamia wiele mechanizmów, które mają wpływ na stan naszego zdrowia psychicznego:

- izolacja i ograniczony kontakt z bliskimi,

- niepewność związana z przyszłością, zmiany zaleceń i wytycznych,

- brak poczucia bezpieczeństwa,

 - nasilanie się lęku,

- dysonans związany z kontaktem z drugim człowiekiem, który jest dla nas tak naturalny i potrzebny.

 

       Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest: „Ruch na rzecz zdrowia psychicznego: inwestujmy”.

  • Jak dbać o zdrowie psychiczne?

„Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł” – Leonardo da Vinci

 Dlaczego ruch jest ważny?

Odpowiedź na te pytania znajdziecie w przygotowanych grafikach:

 

https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/121246367_168769611508515_5065226827782361207_o.png?_nc_cat=107&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=nFcL-VsJ81cAX97EWIj&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=816fc67db331f95eba9139e045a42659&oe=5FB4EA9C

https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/121234456_168769631508513_5031002700302982077_o.png?_nc_cat=103&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=O8cb6mwYGoQAX-KqqYy&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=dec93ea29a2c8ccbafbccba53e79bdd3&oe=5FB5F678

https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/121279628_2497652697201108_962688478068866155_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=SAROeVVWXMoAX_kDd8N&_nc_ht=scontent.fwaw3-1.fna&oh=3ccd75df15e5824080b14f9cdbf9581b&oe=5FB6C07B

https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/121260768_168769661508510_4769691430146508996_o.png?_nc_cat=104&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=Z5x-5Vvx5hIAX90gntZ&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=56dab13a14b4af876672071c9f35ec0c&oe=5FB7D99C

 

 

Zdalna praca pedagoga szkolnego

 

        Szanowni Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele!

Wychodząc naprzeciw sytuacji, która nas wszystkich zaskoczyła, 

zapraszam Was do Wirtualnego Gabinetu Pedagoga.

 

Drodzy Uczniowie!

   Z okazji Dania Dziecka życzę Wam, abyście zawsze czuli się ważni, kochani i traktowani z szacunkiem oraz aby czas dzieciństwa stała się zasobem, z którego będziecie czerpać przez całe życie.

Wspaniałego Dania Dziecka! 

             Wytrwałość-  nie poddawaj się, sukces w życiu, to bieg na długi dystans!

       Dlaczego warto być wytrwałym? Na takie pytanie przez ostatnie tygodnie próbowały szukać odpowiedzi uczennice z klasy 5a w ramach realizowanych zdalnie i online zajęć z programu Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej. Jak można nazwać cechę, dzięki której nie poddajemy się nawet wtedy, gdy jest nam trudno w życiu? To wytrwałość. Dzięki niej osiągamy nowe umiejętności, podejmujemy nowe wyzwania, ale też rozwijamy swoje zdolności i  pasje, a często nawet  pokonujemy własne ograniczenia. Ważne też są cele, które sobie wyznaczamy. Warto do nich dążyć pomimo różnych ograniczeń i trudności, a wytrwałość pomaga w ich realizacji. Często w osiągnięciu celu przeszkadzają nam przekonania: nie mogę, nie potrafię, inni mi mówią, że to nie ma sensu, to się nie uda, nie mam tyle odwagi, inni zrobią to lepiej. Warto zmienić te przekonania i sposób myślenia. Wytrwałość wiąże się z pokonywaniem przeszkód pojawiających się na drodze do realizacji celu. Zadania i ćwiczenia, które uczennice wykonywały w domu, miały pomóc im w zmianie negatywnych przekonań, pokazać rolę przekonań pozytywnych oraz uzmysłowić skutki przekonań pozytywnych i  negatywnych. Symbolem może być wykonany samodzielnie kluczyk do Apteczki skarbów, który będzie przypominał, że w trudnych sprawach istnieją różne rozwiązania. Obecnie uczniowie mogą zmagać się z wieloma trudnościami związanymi z nauką w domu, brakiem kontaktów w grupie rówieśników  i innymi. Należy jednak szukać sposobów na zmianę przekonań pesymistycznych na te bardziej optymistyczne, nawet (a może szczególnie) w czasie tej niełatwej i uciążliwej dla wszystkich sytuacji. Warto rozmawiać o tym, co dobrego wydarzyło się każdego dnia, skupiać się na pozytywnych chwilach i o nich pamiętać. Może pomóc w tym stworek nazwany Zmartwisiem Pożeryńskim, który zjada zmartwienia oraz krople wdzięczności, za co jeteś wdzięczny? Co jest twoimi kropelkami wdzieczności? Są to pomysły na poprawę nastroju i ciekawe zajęcie w wolnym czasie. Poniżej zdjęcia parc- krople wdzięczności - Paulinki Kiełbickiej oraz Stworek, który zjada zmartwienia:)

 

 

 

                                                                      

 

 

 

        Program Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej zbliża i pomaga 

      Zazwyczaj, gdy coś nam dolega, sięgamy do apteczki pierwszej pomocy medycznej. A kiedy ktoś nas zrani i jest nam przykro lub gdy problemy nas przerastają i czujemy się osamotnieni? Wtedy z pomocą przychodzi-Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej, która ma na celu pomoc uczniom w radzeniu sobie z trudnościami i  kształtowanie umiejętności społecznych i emocjonalnych. Uczniowie poprzez wspólnie wykonywane ćwiczenia poznają świat emocji, odkrywają, co nimi kieruje, jak sobie z nimi radzić i stopniowo kształtować w sobie postawę optymizmu, tak potrzebną w obecnej, bardzo trudnej  rzeczywistości. Założenia programu i cotygodniowa jego realizacja, obecnie w formie zdalne i online, ma na celu poprawę w radzeniu sobie ze stresem i trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i zrozumienia dla innych.

  Grupa uczennic z kl.5 uczestniczy w programie i podejmuje różne ciekawe działania z własnej inicjatywy. Dziewczynki, poprzez aplikację Messenger, każdego dnia a nawet w weekend wymieniają się informacjami o podejmowanych działaniach związanych tematyką Apteczki. Pokazują swoje zainteresowania, pasje i talent, małe dzieła, które sprawiają radość (ukazane na licznych zdjęciach), rozmawiają o nich, doceniają prace koleżanek, ale co najważniejsze, są najlepszym sposobem radzenie sobie z trudnymi emocjami w obecnej sytuacji izolacji społecznej. Już widać ich optymizm, chęć do działania i dzielenia się tym z innymiJ Zachęcam też innych uczniówJ, kontakt poprzez wiadomość w e-dzienniku i aplikację MessengerJ

   Prace uczennic dotyczą również realizowanej na zajęciach tematyki mediacji szkolnych i Porozumienie bez Przemocy. W świecie Porozumienia bez Przemocy  to żyrafa posługuje się „językiem serca” – uczuć i potrzeb, natomiast  szakal posługuje się językiem ocen, osądów, często obwinia innych.

Prace uczennic w ramach realizowanego obecnie Programu Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej:

            Pauliny Kiełbickiej i Karoliny Czech

 

Wyniki konkursu rodzinnego Żyrafa przestrzenna oraz Miniencyklopedia wiedzy o mediacji zostaną zamieszczone w najbliższy czasie.


 

Kilka słów od pedagoga szkolnego

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

          Obecna sytuacja związana z wprowadzeniem stanu epidemii, a co za tym idzie koniecznością pozostania w domu i zorganizowania właśnie w warunkach domowych nauki, ale też zabawy, wspólnie spędzonego czasu, przesyłam kilka linków do stron edukacyjnych. Są to propozycje, które pozwolą rozwinąć zainteresowania, rozbudzić ciekawość młodego człowieka oraz w sposób efektywny spędzić czas w miłej atmosferze, zapewniając zarazem poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty. Warto też pamiętać o zagrożeniach związanych z nadmiernym i niekontrolowanym korzystaniem z internetu.  

             O zasadach związanych z bezpieczeństwem w sieci przypominamy każdego roku poprzez udział naszych uczniów w Dniu Bezpiecznego Internetu. Jednak warto przypomnieć najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się w wirtualnym świecie, bez którego obecnie trudno funkcjonować. Polecam zamieszczone poniżej linki, szczególnie te dotyczące bezpieczeństwa naszych pociech.

        Życzę miłych chwil spędzonych w gronie rodzinnym oraz dużo zdrowia.

                                                                                                                                                                            Izabela Grzywna

Bezpieczne korzystanie z urządzeń ekranowych i Internetu

Domowe Zasady Ekranowe

Domowe Zasady Ekranowe to zbiór reguł dotyczących sposobów korzystania z urządzeń ekranowych. Dobrze opracowane zasady używania nowych technologii pomagają zadbać o bezpieczeństwo online, uczą uważności oraz równowagi między aktywnościami online i offline. Mogą stać się naturalnym elementem życia rodzinnego. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w ramach prowadzonych działań profilaktycznych zachęca rodziców, aby wspólnie z dziećmi zadbali o stworzenie własnego zestawu zasad korzystania z urządzeń ekranowych w domu.

                                            Czas z ekranem

     Korzystanie z urządzeń ekranowych wpływa na inne aktywności, w tym na realizację obowiązków dnia codziennego. Dlatego ważne jest określenie ram czasowych używania ich przez członków rodziny. W przypadku dzieci warto ustalić odpowiednie dla wieku limity czasowe.                                 

                przykładowe zasady dotyczące czasu korzystania z urządzeń ekranowych:  

1. Ustalamy limity czasu spędzanego przed ekranem

2. Wspólnie korzystamy z urządzeń ekranowych (dotyczy rodziców i dzieci w wieku 2−12 lat).

3.Wspólnie określamy aplikacje, programy i strony, z jakich korzystają dzieci.

Różnorodność aktywności wspierających rozwój 

   Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje zróżnicowanych aktywności, które wpływają na rozwój wielu ważnych umiejętności. Organizując mu różne aktywności, pamiętajmy o kilku sprawach.  

     Przykładowe zasady dotyczące planowania aktywności wspierających rozwój oraz relacje:   

1. Dbamy o to, aby mieć przynajmniej godzinę aktywności fizycznej dziennie (dotyczy osób powyżej 2. roku życia).   2.Dążymy do równowagi w podziale na czas spędzany online i offline.                                                                     3. Wspólnie dbamy o różnorodność aktywności wspierających rozwój.

                                                                        Odpoczynek i regeneracja   

Człowiek, aby zachować zdrowie i dobrze się rozwijać, potrzebuje odpowiedniej ilości i jakości odpoczynku. Dlatego bardzo ważny jest sen, który służy też regeneracji układu nerwowego.   

Przykładowe zasady dotyczące organizacji odpoczynku:   

 1. Dbamy o odpowiednią ilość snu.                                                                                                                             2. Nie korzystamy z urządzeń ekranowych przynajmniej godzinę przed snem.                                                                       3. Rezygnujemy z ładowania urządzeń ekranowych w sypialni oraz z wykorzystywania ich w funkcji budzika.               4.Ustalamy miejsce w domu, w którym wszyscy domownicy ładują swoje telefony.

                                                                            Przestrzeń dla rodziny  

W życiu codziennym dobrze jest zadbać o rodzinne strefy bez ekranów, w których urządzenia nie będą utrudniały wzajemnych relacji.   

Przykładowe zasady związane z tworzeniem przestrzeni dla relacji rodzinnych:   

1. Planujemy rodzinny czas bez ekranów.                                                                                                                     2. Nie korzystamy z ekranów podczas spożywania posiłków.                                                                                       3. Nie korzystamy z ekranów w czasie zabaw z dzieckiem.                                                                                       4. W czasie spędzanym wspólnie wyłączamy powiadomienia w aplikacjach.

                                                            Edukacja i bezpieczeństwo online   

Zadbajmy o wartość edukacyjną aktywności w sieci dziecka. Wspierajmy te, które przyczyniają się do jego rozwoju osobistego i społecznego oraz rozwijania zainteresowań. Czuwajmy, aby dziecko korzystało tylko z treści, aplikacji czy gier, które są odpowiednie dla jego wieku.

Przykładowe zasady dotyczące edukacji i bezpieczeństwa online: 

1.Rozważnie publikujemy informacje dotyczące wizerunku dziecka.                                                                           2. Nie publikujemy swoich danych w sieci.                                                                                                                 3. Jeśli coś nas zaniepokoi online, rozmawiamy o tym z rodzicami.                                                                              4. Dbamy o ustawienia prywatności swojego profilu.                                                                                                     5. Nie udostępniamy nikomu haseł do kont i profili.

                                        Aktywności bez ekranów   

W Domowych Zasadach Ekranowych warto uwzględnić również aktywności, w czasie których korzystanie z ekranów może nie być bezpieczne, znacznie obniża ich jakość lub przyczynia się  do kształtowania niekorzystnych nawyków.                 

Przykładowe zasady dotyczące innych aktywności bez ekranów:   

1. Zaczynamy dzień bez telefonu.                                                                                                                                2. Nie korzystamy z urządzeń ekranowych w czasie drogi do szkoły czy pracy- jeżeli chodzenie do szkoły będzie już dozwolone.                                                                                                                                                             3. Kierując samochodem nie obsługujemy urządzeń ekranowych.                                                                             4. Podczas odrabiania lekcji korzystamy z urządzeń ekranowych tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do rozwiązania zadań domowych- uważnie planujmy czas spędzony przy urządzeniach ekranowych, gdyż obecnie nie mamy możliwości kontaktów offline                                                                                                                                        5. Spotkania z przyjaciółmi staramy się spędzać bez ekranów- w obecnej sytuacji kontakty społeczne są niewskazane, ale korzystajmy też z rozmów z użyciem telefonu, w tym czasie nasz wzrok odpoczywa.

                                         Kontrola rodzicielska  

Przykładowe zasady dotyczące kontroli rodzicielskiej:   

1. Z urządzeń ekranowych korzystamy razem.                                                                                                               2. Rozmawiamy o zagrożeniach online.                                                                                                                   3.Dbamy o to, aby treści, do których dostęp ma dziecko, były dostosowane do jego wieku.                                       4. Ustalamy wspólnie zakres korzystania z programów kontroli rodzicielskiej.

 

     Drodzy Uczniowie! 

      O bezpieczeństwie w Internecie przypomina nam każdego roku, obchodzony również w naszej szkole, Dzień Bezpiecznego Internetu. Na plakatach BDI oraz Waszych pracach  konkursowych zamieszczone są ważne zasady mówiące o bezpieczeństwie w Sieci,  w obecnej sytuacji warto je przypomnieć:

1. Zabezpiecz swój sprzęt- komputer, telefon, tablet. Zainstaluj antywirus, pamiętaj o aktualizacjach, nie klikaj w nieznane linki i nie pobieraj podejrzanych załączników.

2. Zadbaj o swoją prywatność- skonfiguruj ustawienia prywatności. Nikomu nie udostępniaj swoich haseł. Używaj bezpiecznych, silnych haseł. Bezpieczne hasła to jedna z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia swoich danych w Internecie. Zaleca się, by hasło składało się z przynajmniej 12 znaków, zawierało duże i małe litery, liczby oraz znaki specjalne.

3. Szanuj siebie- dbaj o swój pozytywny wizerunek w sieci.

4. Szanuj innych- nie wyzywaj, nie obrażaj, nie hejtuj.

5. Szanuj swój czas- zachowaj umiar w spędzaniu czasu w sieci.

6. Bądź krytyczny- nie wszystkie informacje dostępne w sieci są prawdziwe.

7. Pomyśl zanim wrzucisz- to co wrzucisz do sieci zostaje tam na zawsze.

8. Korzystaj z możliwości jakie daje internet- zastanów się jak możesz twórczo wykorzystać jego potencjał. Internet jest niesamowitym narzędziem z wirtualnie nielimitowaną liczbą zastosowań. Niestety jego wszechstronność pozwala także na wyrządzanie szkód jego użytkownikom, pamiętaj o tym!

9.Przestrzegaj prawa- pamiętaj, że regulacje prawne obowiązują również w internecie. W przypadku natrafienia na nielegalne treści, zgłoś je osobom dorosłym.

10. Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest wyjście- w sytuacji zagrożenia online poproś o pomoc zaufaną osobę dorosłą.

Więcej informacji na poniższych stronie: sieciaki.pl; saferinternet.pl, nask.pl, fundacja.orange.pl

 

https://sieciaki.pl/- Sieciaki.pl - poznaj bezpieczny internet i dołącz do drużyny Sieciaków. Bezpieczna strona dla dzieci. Konkursy, komiksy, sondy, filmy i gry dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu.

Saferinternet.pl - projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Wśród podejmowanych działań priorytetem jest edukacja, zarówno dzieci, jak i rodziców, a także podnoszenie kompetencji profesjonalistów w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.

https://miastodzieci.pl/- jak ćwiczyć koncentrację podczas zabawy? Proste zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

 http://junior.reporter.pl/- dzieci w sieci, informacje popularnonaukowe, recenzje gier i książek dla dzieci, porady na temat korzystania z komputera i Internetu, humor, forum dyskusyjne.

http://www.swierszczyk.pl/- Świerszczyk - magazyn dla dzieci.

http://ciufcia.pl/- serwis edukacyjny dla dzieci w wieku 2-6 lat. Zawiera gry i zabawy dostosowane do dzieci w wieku przedszkolnym.

www.victor-junior.pl- dwutygodnik edukacyjny dla uczniów klas IV- VI.

http://origami.art.pl- dla zainteresowanych sztuką origami.

 

                    Jak poradzić sobie z samodzielną nauką w domu?

        Ostatnie tygodnie spędzone w domu, bez możliwości nauki w szkole prowadzonej bezpośrednio przez nauczyciela, pokazały jak ważne i potrzebne są umiejętności związane z procesem uczenia się, takie jak: samodyscyplina, dobra organizacja, zarządzanie czasem, systematyczność w pracy i wytrwałość w dążeniu do celu. Ważną rolę ogrywa również motywacja. Uczniowie nabywają te umiejętności stopniowo. W wieku 9-11 lat dziecko pamięta, żeby wykonać stały obowiązek domowy po szkole, bez przypominania, a także przynosi książki, zadania domowe do i ze szkoły. Pamięta też o zmianach w harmonogramie dnia. Uczeń w wieku 12-14 lat zwykle jest w stanie ukończyć odrabianie zadania domowego przed pójściem do łóżka, a także podjąć dobre decyzje dotyczące priorytetów, gdy czas jest ograniczony (zrezygnować z przyjemności). Potrafi też rozłożyć projekt długoterminowy na kilka dni (przykłady zadań z Kwestionariusza Umiejętności Wykonawczych dla różnych grup wiekowych: 6-8; 9-11; 12-14- dostępne w gabinecie pedagoga, polecam!). Samodzielna nauka może okazać się niełatwa bez wytrenowanych wcześniej umiejętności, niezbędnych w procesie nabywania wiedzy. O czym jednak warto pamiętać!

1. Najważniejsze jest przekonanie, że mogę i potrafię nauczyć się czegoś nowego- pewność siebie i wiara w swoje możliwości jako fundament efektywnej nauki. Warto o tym pamiętać.

2. Dobrze zorganizowany warsztat pracy ucznia- czyli przygotowane miejsce do nauki,   potrzebne książki, zeszyty czy inne pomoce do pracy. Telefon w tym czasie najlepiej wyciszyć, chyba że korzystamy z niego podczas nauki lub lekcji on-line. Praca umysłowa wymaga ciszy i skupienia, więc cała rodzina powinna uszanować to i starać się zachowywać ciszej. W ten sposób również pomagamy dziecku podczas procesu uczenia się.

3. Bardzo ważne są stałe godziny przeznaczone na naukę i obowiązki szkolne- dobrze przemyślane, a następnie przestrzegane. Najlepiej zaplanować czas na naukę do południa, później to czas na krótkie, ale systematyczne powtórki materiału, czytanie lektury, własne zainteresowania. Ilość czasu poświęconego każdego dnia na naukę zależy od wieku ucznia i ilości przesyłanych materiałów od nauczycieli- warto na bieżąco śledzić te wiadomości i pracować bardzo systematycznie.

4. Oczywiście należy pamiętać o przerwach, chwili relaksu, a także piciu wody i zdrowych posiłkach. Rodzice powinni dopilnować przestrzegania przez dziecko ustalonego harmonogramu pracy na każdy dzień, ale przede wszystkim  powinni  motywować i wspierać w trudnych chwilach. Należy znaleźć też czas na  wspólną zabawę, ulubione gry, oglądanie filmu w gronie rodziny, słuchanie muzyki, gotowanie, rozmowę i wszystko to, co poprawi nam nastrój i będzie chwilą relaksu.

5. Ostatnie i najważniejsze zadanie, przed którym stoją obecnie dorośli troszczący się o dobro dziecka, czyli o edukację i naukę w domu, ale też o psychikę i emocje młodego człowieka:

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie  i  jak pomóc dziecku

poradzić sobie z trudnymi emocjami ?

 

          Specjaliści radzą:

  • Obecna trudna sytuacja, z którą musimy się wszyscy zmierzyć, wymaga od nas jeszcze większej uwagi i troski skierowanej na nasze dzieci- młodsze i te starsze. Obserwujmy ich zachowanie, sposób reagowania na różne informacje, wyzwania i trudności związane z edukacją w domu, mając na uwadze czy radzą sobie emocjonalnie z zastaną rzeczywistością. Młodzi ludzie, ale również małe dzieci obserwują dorosłych i ich sposób  reagowania na różne informacje, zdarzenia i uczą się od nas. Możemy im przekazać, że też obawiamy się, co przyniosą następne tygodnie, bo nikt tego dokładnie tego nie wie, ale czekamy na zakończenie tej trudnej sytuacji i jesteśmy dobrej myśli. Nie ucinajmy rozmów, nie twórzmy tajemnic, gdyż takie postawa rodzica buduje lęk w dziecku. Dla dobra dziecka, które też nas obserwuje, nie reagujemy panicznym strachem, nie śledzimy tylko wiadomości medialnych, nie zamykajmy się w sobie, bo taki model zachowania przekażemy młodszym. Mamy być wsparciem i reagować na wszystkie niepokojące i nietypowe dla naszego dziecka zmiany w zachowaniu. W razie wątpliwości warto porozmawiać z wychowawcą, pedagogiem, psychologiem, do czego zachęcam.

 

  • Należy pozwolić dziecku na rozmowę i zadawanie pytań dotyczących zagrożeń związanych z koronawirusem. Do dzieci obecnie docierają różne informacje z mediów, które jednak nie zawsze są w stanie zrozumieć, ale budzą w nich strach. Dlatego warto spokojnie, krótko i rzeczowo wyjaśnić, co oznacza ta wiadomość, ale nasz spokój w rozmowie pozwoli dziecku wyciszyć swoje emocje i zrozumieć, że nic złego mu nie zagraża. Należy podkreślać że musimy zachować zasady związane z higieną i unikaniem kontaktów z innymi osobami, bo ta ostrożność pomaga w wyeliminowaniu choroby i skutecznie nas chroni. Watro odpowiadać szczerze- jeżeli czegoś nie wiemy, mówimy to otwarcie, to buduje zaufanie. Pamiętajmy! Dzieci pytają tych, do których mają zaufanie i których lubią, a my musimy wykazać się cierpliwością i kontrolować swoje emocje.

 

  • Rozmawiajmy z dzieckiem, jak radzić sobie z lękiem- rozmowa o emocjach, szczególnie tych trudnych jest ważną umiejętnością, którą należy kształtować od najmłodszych lat. Już sama rozmowa pomaga, jest nam lżej, bo możemy podzielić się z kimś tym, co nas trapi. Dziecko robi to spontanicznie i nieświadomie, potrzebuje tylko kogoś bliskiego, z kim czuje się bezpiecznie, a rodzic mu w tym pomaga. Mówimy, że dorośli też odczuwają lęk, też im on towarzyszy, jednak mają swoje sposoby. Można zapytać dziecko czy zna taki sposób, jak wytropić taki lęk? Opowiedzieć o nim, może też z humorem, oswoić, z czasem będzie mniejszy, aż zniknie. Po takiej szczerej i rzeczowej rozmowie warto przekierować uwagę dziecka na inny temat, może jakieś zajęcie, które dziecko lubi lub go zainteresuje. Jeżeli reakcją na usłyszane informacje będzie płacz, złość lub krzyk, to też pozwólmy dziecku na te chwile słabości, ma do nich prawo. Rodzic nawet intuicyjnie będzie wiedział, jak pomóc dziecku, bo zna swoje dziecko najlepiej. Może z nim być, wysłuchać, przytulić, rozmawiać i poważnie potraktować pytania i problemy dziecka, nie tylko w czasie epidemii koronawirusa, tylko zawsze. 

 

  • Watro przypominać naszym dzieciom, szczególnie tym dorastającym, które jeszcze mocniej przeżywają izolację i brak kontaktów z rówieśnikami, że ten trudny czas minie i wszystko wróci do normalności. Warto rozmawiać o tym, jak to widzą młodzi ludzie i jak to przeżywają, przypominając im, że ta sytuacja kryzysowa zakończy się i na to czekamy wszyscy. Pamiętajmy jednak, żeby nie zmuszać do rozmowy o emocjach naszego dziecka, może to nie jest ten właściwy moment. Czekajmy cierpliwie na odpowiednią sytuację, na sygnał i gotowość do rozmowy  ze strony naszego dziecka.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym.
    Grodzisko Dolne 150
    37-306 Grodzisko Dolne
    woj. podkarpackie
  • 017 2436001

Galeria zdjęć