Nawigacja

 • Dzieci z klas I-III i oddziałów przedszkolnych z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym podczas szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej

  Dzieci z klas I-III i oddziałów przedszkolnych z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym podczas szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej - Obrazek 1

  Czy ma sens szkolenie z pomocy przedmedycznej dla małego dziecka? Może się nasunąć to pytanie, kiedy słyszymy, że już przedszkolaki biorą udział w takich spotkaniach. Odpowiedź jest jednoznaczna: tak. Właśnie to dziecko może się znaleźć w trudnej sytuacji i powinniśmy go nauczyć właściwego zachowania. W cyklu szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i bezpieczeństwa w szkole i poza nią uczestniczyli  najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Jak co roku wybrani uczniowie klas III gimnazjum prowadzili zajęcia w klasach edukacji wczesnoszkolnej i w oddziałach przedszkolnych. Głównym celem tych zajęć było to, by już najmłodsi nabywali praktycznych umiejętności i oswajali się z ideą pomagania innym.

   Może maluchy nie są w stanie fachowo ucisnąć fantoma czy zrobić właściwego wdechu, jednak warto oswajać je z tematem pierwszej pomocy, gdyż często właśnie dzieci są jedynymi osobami które mogą wezwać pomoc. Po drugie, ważne jest, by wiedziały, że może być wypadek i trzeba będzie komuś pomóc. Trzeba im uświadomić, że w ogóle istnieje coś takiego jak pierwsza pomoc. Wiadomo, że najlepiej uczyć się praktycznie, a w przypadku najmłodszych najlepszą formą jest nauka poprzez zabawę i właśnie takie metody stosowali nasi gimnazjaliści. Uczyli dzieci, jak wezwać pomoc i w jakiej kolejności przekazywać informację dyspozytorowi.  Maluchy w formie zabaw wyrabiały  odruch sięgania po telefon i dzwonienia po pogotowie czy powiadomienia jakiejś osoby dorosłej. Uczyły się na fantomie, jak udzielić tej pomocy praktycznej, czyli w którym miejscu i w jaki sposób zastosować uciski, jak wykonać wdechy ratownicze i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej. Oprócz zajęć z pomocy przedmedycznej gimnazjaliści prowadzili szkolenia „bezpieczne wakacje”, na których poruszali tematy bezpieczeństwa nad wodą, przypominali zasady bezpieczeństwa podczas prac polowych i zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

  Uczniowie, którzy brali udział w tych szkoleniach: Anna Rydzik, Aleksandra Rafa, Ewelina Boroń, Kacper Klin, Aneta Burszta, Klaudia Trojnar, Jakub Romanowski, Krzysztof Makówka, Sandra Mazurek, Paweł Liszka, Szymon Gdański, Martyna Klin, Gabriela Kulińska, Dominika Rachfał, Zuzanna Wojtyna, Aleksandra Kisiel, Aneta Bęben, Mateusz Kilian, Dominik Mazurek, Brygida Szałapska, Izabela Chmura.

  Wraz z wiekiem i rozwojem dziecka wskazane jest poszerzać jego umiejętności i wiedzę w zakresie pierwszej pomocy. Kto wie, może dzięki takiemu szkoleniu uratujemy komuś życie albo rozpalimy w sercu młodego człowieka pasję, którą będzie chciał realizować w swoim życiu zawodowym.

                                                                                                                                                Krzysztof Wilk

 • Bądźmy dobrzy jak chleb - wolontariat w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym

  Bądźmy dobrzy jak chleb - wolontariat w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym - Obrazek 1

  Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą.

  Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.

  Jan Paweł II

  Do niewątpliwie ważnych obszarów działalności naszej szkoły należy zaangażowanie w inicjatywy charytatywne realizowane w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu.

              Nasi uczniowie uczą się wrażliwości na drugiego człowieka, odpowiedzialności, poświęcenia na rzecz osób potrzebujących. Te najcenniejsze we współczesnym świecie wartości konsekwentnie wpaja istniejące od wielu lat w naszej placówce Szkolne Koło Caritas, a także samorząd uczniowski i Koło Misyjne.

              Wspólny cel, jakim jest pomoc drugiemu człowiekowi, współpraca grupy nauczycieli i coraz liczniejszej grupy uczniów sprawiają, że działania mają moc czynienia dobra oraz dają radość i satysfakcję wszystkim zaangażowanym. Inicjatywy podejmowane w ramach wolontariatu skierowane są przede wszystkim do tych, którzy żyją w naszym najbliższym środowisku i znamy ich często bardzo trudną sytuację materialną czy zdrowotną. Nie jesteśmy obojętni także na los cierpiących niedostatek za granicami naszego kraju: w Europie Wschodniej czy na innych kontynentach.

  Wśród wielu akcji warto wymienić świąteczną zbiórkę żywności i środków czystości. Przed świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocą w ramach akcji Tak, pomagam! młodzież zebrała w sklepach kilkaset kilogramów żywności i produktów chemicznych, z których przygotowano i przekazano najuboższym mieszkańcom naszej gminy kilkadziesiąt paczek. W Wielkim Poście oraz pod koniec roku szkolnego odbyła się kwesta wśród nauczycieli na dożywianie uczniów w Togo oraz głodujących w krajach misyjnych. Od października do czerwca trwała zbiórka pieniędzy na plac zabaw dla dzieci na misjach. W ciągu kilku miesięcy zebrano kilkadziesiąt kilogramów drobnych monet. Dzięki zaangażowaniu dzieci, młodzieży i całych rodzin maluchy w krajach misyjnych będą mogły bawić się na placu zabaw. Po raz piąty zorganizowano piknik rodzinny, z którego część pieniędzy przeznaczona została na letni wypoczynek dzieci z parafii w Bursztynie na Ukrainie. Od wielu lat uczniowie młodszych klas oraz nauczyciele, adoptując dzieci w ramach misyjnej adopcji serca, przyczyniają się do poprawy jakości życia młodych ludzi w najuboższych krajach świata. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się zbiórki makulatury na studnie w Afryce. W roku szkolnym 2017/2018 udało się przeznaczyć na ten cel kilka ton tego surowca wtórnego. Chociaż dzięki ludziom dobrej woli przybywa nowych ujęć wody, to potrzeby są nadal ogromne, dlatego akcję zamierzamy kontynuować. Od wielu lat zbieramy również plastikowe nakrętki z przeznaczeniem na chore dziecko. Włącza się w tę akcję nie tylko szkoła, ale także inni mieszkańcy gminy.

  W października ubiegłego roku w przeddzień Święta Patrona naszej szkoły oraz XVIII Dnia Papieskiego inicjujące swoją działalność Szkolne Koło Wolontariatu podczas przerw rozprowadzało papieskie kremówki, które tak lubił nasz Patron -Jan Paweł II. Jak się okazało, uczniowie i nauczyciele również chętnie przyłączyli się do tej akcji, gdyż w czasie tylko jednej przerwy sprzedano 110 kremówek, a dochód z ich sprzedaży przeznaczono na pomoc w leczeniu chorej na nowotwór dziewczynki z  naszego powiatu.

  Od dwóch lat samorząd uczniowski organizuje akcję charytatywną Pierniczek od serca. Ta przedświąteczna pierniczkowa inicjatywa z każdym rokiem coraz mocniej angażuje uczniów, nauczycieli i rodziców, porusza ich serca, wrażliwość na drugiego człowieka będącego w trudnej sytuacji życiowej. Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, a ilość przepięknych, pachnących, kolorowych pierniczków zaskoczyła wszystkich. Świąteczne pierniczki to prawdziwe rękodzieła uzdolnionych uczniów i ich rodziców, a także nauczycieli. Zebrane pieniądze przekazujemy na misje.

  Tłusty czwartek jest dniem, w którym każdy chce spróbować słodkich wypieków. W naszej szkole pamiętano o tej tradycji, ale również o potrzebujących dzieciach w krajach, w których pracują misjonarze. Dlatego właśnie w tłusty czwartek samorząd uczniowski gimnazjum i szkoły podstawowej przygotował smaczne słodkości: pączki, faworki, oponki w ramach akcji Pączki dla misji w Madagaskarze.                         

  Inna akcja charytatywna samorządu uczniowskiego to Babeczki wielkanocne. W tym roku po raz kolejny samorząd zaprosił uczniów, ich rodziców i nauczycieli do włączenia się w świąteczną akcję pieczenia babeczek wielkanocnych, które zachwycały smakiem, zapachem i wyglądem. Dochód z ich sprzedaży był przeznaczony na pomoc chorym dzieciom z naszego powiatu.

  W tym roku szkolnym włączyliśmy się w projekt Marzycielska poczta. Chętni uczniowie wysyłali kartki pocztowe i listy do chorych dzieci. Pomysł spodobał się uczniom naszej szkoły i mamy nadzieję, że nadal będzie cieszył się ich zainteresowaniem.

  Od dawna nasza szkoła współpracuje z Fundacją Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie”. W dzień Wszystkich Świętych uczniowie  kwestują na cmentarzu w Grodzisku Dolnym. Zebrane pieniądze przekazywane są na pomoc materialną dzieciom i młodzieży znajdującym się w szczególnie trudnych warunkach egzystencjalnych.

  Z funduszy zgromadzonych w czasie różnych akcji wspomagamy uczniów naszej szkoły na przykład poprzez zakup przyborów szkolnych lub dofinansowanie wycieczek, które są często jedyną okazją, by mogli spędzić przyjemnie czas wraz ze swoimi rówieśnikami i zobaczyć ciekawe miejsca.

  Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób, których często nie znamy osobiście, ale wiemy, że potrzebują pomocy ze względu na trudną sytuację materialno - bytową, chorobę, trudne warunki życiowe. Poprzez nasze akcje charytatywne pokazujemy młodym ludziom, że nie wszystko, co robimy, musi przynosić nam korzyści materialne. Możemy pomagać innym i mieć z tego ogromną satysfakcję. Akcje charytatywne bardzo dobrze wpływają na charakter młodego człowieka.  Przeprowadzanie takich akcji uwrażliwia uczniów na ludzkie krzywdy, na cierpienie człowieka, uczą miłości i dzielenia się z innymi, dostrzegania, że wśród nas są ludzie potrzebujący. 

  Wszystkim uczestnikom akacje dostarczyły wiele satysfakcji i wpłynęły pozytywnie na relacje interpersonalne między uczniami, nauczycielami i rodzicami. Pamiętając o tym że jesteśmy zobowiązani do miłości miłosiernej wobec bliźnich, staramy się być dobrzy jak chleb.

   

                                                                                     Szkolne Koło Wolontariatu

 • Sukcesy sportowe uczniów Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym

  Sukcesy sportowe uczniów Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym - Obrazek 1

  Sezon sportowy 2017/2018 dobiegł końca. Był to bardzo udany rok szkolny dla sportowców Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym, którzy z dużym zaangażowaniem brali udział w licznych zawodach sportowych, zajmując wysokie lokaty.

   Do większych osiągnięć należy zaliczyć zajęcie przez drużynę dziewcząt 8 miejsca w województwie w piłce ręcznej, 9 miejsca w finale wojewódzkim w drużynowych biegach przełajowych oraz 13 miejsca w wojewódzkim finale ligi lekkoatletycznej. Również nasze piłkarki nożne zdobyły kolejny tytuł mistrza powiatu leżajskiego, a ich młodsze koleżanki zajęły 2 miejsce w powiecie w mini piłce nożnej. Drużyna dziewcząt klas młodszych zakończyła rywalizację na 11 miejscu w województwie  w mini piłce ręcznej.   W konkursie „Baw się z nami” drużyna naszej szkoły zdobyła 1 miejsce w powiecie, a w kolejnych zawodach rejonowych wywalczyła 3 miejsce.

  Podkarpacki Wojewódzki Szkolny Związek  Sportowy podsumował  sportową rywalizację szkół. Nasza szkoła zajęła następujące miejsca:

  - szkoła podstawowa (klasy I-III i IV-VI ) zdobyła  136pkt. zajmując 3 miejsce w powiecie i  83 miejsce w województwie  na ogółem 606 szkół podstawowych  startujących w rozgrywkach,

  - gimnazjum i klasa VII -   zdobyła 219 pkt. Zajmując 1 miejsce w powiecie i  39 miejsce w województwie podkarpackim. W rozgrywkach sportowych wystartowało 580 szkół z Podkarpacia.

  Wyróżniający się sportowcy naszej szkoły w tym sezonie sportowym:

   Klasa VII i klasy gimnazjalne:

  Ewelina Boroń, Zuzanna Wojtyna, Anna Rydzik, Aneta Burszta, Brygida Szałapska, Martyna Chamik, Klaudia Trojnar, Aleksandra Kisiel,  Barbara Grabowiec, Julia Stępień, Wiktoria Gdańska, Regina Boroń, Andżelika Mazur, Gabriela Rączka, Iwona Rynasiewicz,  Rydzik Aleksandra, Dominik Mazurek, Piotr Tołpa, Szymon Gdański, Paweł Liszka Bielecki Łukasz, Seweryn Gdański, Grzywna Dawid, Czerwonka Bartosz, Krajewski Przemysław, Lizak Łukasz, Romanowski Jakub, Urban Marcin, Konrad Moroszczyk , Tomasz Pytel, Jan Bartnik, Krzysztof, Danak Arkadiusz Krajewski, Bartosz Matuszek, Michał Mazur, Dawid Ołowiecki, Igor Sawicki, Bartłomiej Szozda .

  Klasy III- VI szkoły podstawowej:

  Patrycja Szałapska,  Moszkowicz Martyna, Patrycja Wojnarska,  Karolina Stopyra, Martyna Czerwonka   Amelia Boroń , Kamila Duda,  Ada Wawrzaszek,  Julia Świąder, Monika Jużyniec, Klaudia Szozda, Zuzanna Bechta, Aleksandra Krupa, Mateusz Gdański ,  Aleksander Giedlarowiec,  Karol Ołowiecki , Szymon Ryfa , Piotr Zych, Rachfał Hubert, Czerwonka Hubert  Mścisz Michał, Mazurek Krystian, Kulpa Jakub, Joniec Kacper,  Piotr Rączka,  Mariusz Spólnik, Bartosz Czerwonka, Szymon Kojder,  Dominik Krzeszowski, Karol Leja , Patryk Mazur, Fabian Żak, Radosław Szałapski , Katarzyna Strug, Weronika Smędra,  Agnieszka Przeszło,  Martyna Grzywna Albert Leniart, Paulina Jużyniec .

              Gratulujemy zwycięzcom. Zachęcamy wszystkie dzieci do aktywności sportowej, tak ważnej dla właściwego rozwoju dziecka                                                                                                                                                                      

  Krzysztof Wilk

 • Projekt "Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej"

  Projekt "Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej" - Obrazek 1

  Od października w naszej szkole realizowany był program „APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ”. Do udziału zaproszono grupę  uczniów klasy 3 oraz uczniów klasy 4b szkoły podstawowej.

         Celem programu APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ jest rozwijanie     w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E.P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

  Realizacja programu powinna przyczynić się do rozwijania w dzieciach umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i zrozumienia dla innych.

          Uczniowie na pierwszych zajęciach zastanawiali skąd taka nazwa programu. Wyjaśniono im, że gdy ktoś się zrani lub skaleczy sięga do apteczki pierwszej pomocy medycznej, by szybko opatrywać rany, zaklejać plastrem zadrapania lub podać leki uśmierzające ból. A co się dzieje, jeśli mamy do czynienia ze zranieniem emocjonalnym?

  Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale by również odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną.

       Zajęcia odbywały się raz w tygodniu, po 2 godziny. Pierwsza godzina była poświęcona na realizację programu, druga to czas, w którym uczniowie tworzyli wspólnie parce plastyczne, projekty, mapy myśli nawiązujące do omawianego tematu. Uczniowie  mogli wykazać się kreatywnością, odkrywali swoje zdolności, dzielili się pomysłami, a jednocześnie uczyli się współpracy, negocjowania i sztuki kompromisu. Po zakończeniu wyrazili chęć zaprezentowania młodszym kolegom Apteczki, tego czego nauczyli się i wypracowali na zajęciach, odważnie zadawali pytania, pokazywali swoje prace, zdjęcia, przekazali to, co najważniejsze i najciekawsze z realizowanego programu

        W programie APTECZKA omawiane były z uczniami następujące zagadnienia:

  1. Apteczka skarbów - jak leczyć rany duszy?
  2. Optymizm - myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
  3. Przyjaźń - okazuj miłość i przyjaźń!
  4. Kreatywność - ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
  5. Wytrwałość - nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
  6. Zdrowie fizyczne - dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
  7. Szczerość - nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia!
  8. Życzliwość - próbuj zrozumieć i wspierać innych!
  9. Wdzięczność - okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
  10. Marzenia - wyznaczaj sobie cele i snuj marzenia!

           Był to czas twórczej i aktywnej pracy, spędzony w atmosferze życzliwości i dobrej zabawy, za co dziękuję uczniom.

                                                              Izabela Grzywna- pedagog szkolny

 • Podziękowanie z Bursztyna

  PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

  TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ W BURSZTYNIE

   

  YKpaîHa, IBaHO-OpaHKiBCbKa 0651.

  77111 Ma SypułTMH, Byn- C. Bał-łnepn 64

  parafia.bursztyn@ukr.net

  Bursztyn, 21.06.2018 r.

   

   

   

   

   

  Sz. P. Dyrektor

  Zespołu Szkół im. Jana Pawła II

  oraz Szkolne Koło Caritas Grodzisko Dolne

   

  Kolejny raz Boża Opatrzność posłużyła się hojnymi sercami dzieci i rodziców Waszego szkolnego środowiska, aby sprawić radość dzieciom na Ukrainie, grupującym się przy naszej parafii w Bursztynie, leżącej na terenie dawnego województwa stanisławowskiego.

  W ich też imieniu oraz na prośbę wzruszonych rodziców składam wyrazy ogromnej wdzięczności za udzieloną pomoc (1700 zł) na zorganizowanie letniego wypoczynku, połączonego z elementami edukacyjnymi i wychowawczymi. Pobyt w Karpatach został zaplanowany na termin 23-27 lipca br. i obecnie trwają do niego ostatnie niezbędne przygotowania. Z radością podzielimy się owocami tej wyprawy z naszymi Dobroczyńcami, gdy tylko szczęśliwie wrócimy do domu:)

  Z naszej strony już teraz obiecujemy prostą dzieciącą modlitwę w intencjach członków Szkolnego Koła Caritas. Natomiast o specjalne Boże błogosławieństwo dla całej szkoły za wstawiennictwem Świętego jej Patrona będziemy prosić na Mszy św. w niedzielę 29 lipca br. Niech życzliwość Nieba ogarnia wszystkich zaangażowanych w budowanie więzi jedności poprzez solidarne wsparcie i okazywane zrozumienie!

  Z szacunkiem i życzeniami wszelkiego dobra

   

  administrator parafii

 • Wycieczka klas czwartych nad Solinę.

  Wycieczka klas czwartych nad Solinę. - Obrazek 1

  14. czerwca czwarte klasy wzięły udział w wycieczce edukacyjno-krajoznawczej nad Solinę. W programie był m.in. przejazd kolejką bieszczadzką, wejście do wnętrza zapory oraz rejs statkiem po zalewie. Mimo nie do końca sprzyjającej aurze wszystkim dopisywał świetny humor. Uczniowie wrócili do domów z uśmiechami na twarzach, zasobem nowej wiedzy i  plecakami pełnymi pamiątek.

 • Konkurs matematyczny ,,Procent''

  Dnia 16 maja uczeń klasy IIB Gimnazjum odebrał nagrodę III stopnia za udział w XVI Powiatowym Konkursie Matematycznym ,,Procent'' dla klas III Gimnazjum. W konkursie brało udział 35 uczniów z 10 gimnazjów gminy Łańcut-Leżajsk. 

  Gratulijemy i liczymy w przyszłym roku na więcej.

 • Dnia 7 czerwca 2018r. w naszej szkole odbył się II etap Gminnego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej. Brali w nim udział uczniowie klas II i III Gimnazjum im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II
  w Grodzisku Dolnym, którzy zakwalifikowali się, przechodząc przez etap szkolny.

  Zwycięzcami konkursu zostali: 

  Krystian Kinach - IIIB

  Gabriela Kulpa - IIB

  Anna Rydzik - IIIA

  Nauczycielom przygotowującym i przeprowadzającym konkurs z obydwu szkół serdecznie dziękujemy.
  Zwycięzcom gratulujemy, a podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników, którzy wykazali się wysokim poziomem wiedzy.

 • Dzień Dziecka na Roztoczu

  Dzień Dziecka na Roztoczu - Obrazek 1

  W środę 30 maja 2018r. klasa IIIB gimnazjum wraz z wychowawczynią oraz p. Aleksandrą Majkut spędziła Dzień Dziecka na Roztoczu. Odpoczynek rozpoczęto nad stawem Echo. Punktem kulminacyjnym wyjazdu był spływ kajakowy. Spływ zakończono w Zwierzyńcu, na zalewie Rudka. 

 • Wycieczka do Wrocławia

  Wycieczka do Wrocławia - Obrazek 1

  W dniach 11-13 czerwca 2018r. uczniowie klas III gimnazjum wraz z opiekunami odwiedzili Wrocław. Wrocław jest to miasto 12 wysp, 112 mostów i wielu katedr. W ciągu 3 dni odwiedziliśmy: Panoramę Racławicką, Sky Tower, Ogród Zoologiczny, Muzeum Narodowe. Ponadto spacerowaliśmy bulwarami położonymi nad Odrą oraz zobaczyliśmy most słynący z zawieszonych kłódek tzw. Ostrów Tumski.

 • Spotkanie z podróżnikiem

  Spotkanie z podróżnikiem - Obrazek 1

  W dniu 7 czerwca 2018 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z podróżnikiem z grupy Trzask, Panem Grzegorzem Chachurą, który prezentował opowieść podróżniczą, zdjęcia i fakty geograficzno-historyczne o odległym azjatyckim kraju -Tajlandii. W spotkaniu, które podzielone było na dwie części, brali udział  uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.
  Podróżnik w niezwykle ciekawy i barwny sposób zapoznał uczniów z ciekawostkami tajlandzkimi. A to niektóre z nich:

  - Tajlandczycy uważają, że kształt ich kraju przypomina głowę słonia

  - Uważa się , że nazwa stolicy Bangkok jest najdłuższą nazwą miasta na świecie

  - Tajowie zaliczani są do najbardziej uśmiechniętych ludzi na świecie

  - Niezwykłe jest życie, szczególnie kobiet o "długich szyjach"

  - Tajlandczycy w niezwykły sposób traktują swego króla

  - Okazuje się, że małpki są niezwykle inteligentnymi , bardzo sprytnymi zwierzątkami i mają nawet swoją świątynię

  Prowadzący spotkanie swoje  opowieści uzupełniał zdjęciami i rekwizytami przywiezionymi z podróży. Podczas prezentacji można było zobaczyć  przepiękne fotografie wodospadów w Parku Narodowym Erawan, jezioro zakwitające kwiatami lotosu, tygrysy w rezerwacie przyrody, nietoperze oraz małpy, które są oswojone i nie boją się ludzi, wioskę tajską, Bangkok, potrawy serwowane w Tajlandii.

  Na zakończenie wszyscy uczniowie  podziękowali prowadzącemu brawami .
  Spotkania z grupą Trzask to ciekawa forma przybliżania dzieciom różnych miejsc na całym świecie. Są one lekcją geografii, przyrody, a także mogą być inspiracją do rozwijania swoich zainteresowań i marzeń.

 • Wycieczka do Pstrągowej

  Wycieczka do Pstrągowej

   13 czerwca nasi uczniowie z klasy Ia, Ib  i II uczestniczyli w wycieczce do miejscowości Pstrągowa.

  Siedlisko „Janczar”, które odwiedziliśmy zaoferowało naszym wychowankom ciekawą formę zajęć w postaci: warsztatów pieczenia chleba, przejazdów bryczkami, indywidualnych przejażdżek konnych na maneżu. Dodatkowo dzieci mogły korzystać z urządzeń sportowych i bogato wyposażonego placu zabaw. Na każdego uczestnika wycieczki czekała także kiełbasa z grilla, która po tak aktywnie spędzonym czasie smakowała wyjątkowo .

  Pobyt w tak niezwykle urokliwym miejscu minął bardzo szybko, a uczestnicy wycieczki wrócili do domów pełni wrażeń z kolejnymi pozytywnymi doświadczeniami.

   Wychowawczynie

 • W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych

  W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych

         W dniu 12 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I - III z przedstawicielem policji - dzielnicowym Stanisławem Półćwiartkiem. Wiodącym tematem było bezpieczeństwo dzieci w czasie wakacji. Prelegent apelował   o rozsądek w czasie zabaw nad wodą, w ruchu drogowym i innych sytuacjach  niosących zagrożenie dla zdrowia i życia.

 • Piknik rodzinny – piknikiem dobra - Obrazek 1„Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.
   Nieważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi.”    
  Papież Jan Paweł II

  10.06.2018r. przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym odbył się piknik rodzinny zorganizowany przez Szkolne Koło Caritas.  Przybyli na nie wszyscy, którzy mieli ochotę spotkać się z drugim człowiekiem i włączyć się w pomoc potrzebującym w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego, a przy okazji spędzić czas w miłej atmosferze wśród rodziny, przyjaciół i znajomych. Głównym celem tegorocznego przedsięwzięcia była pomoc w zorganizowaniu wakacji z Bogiem dla dzieci z Ukrainy.

  Jan Paweł II, patron szkoły, wielokrotnie mówił, że w młodych ludziach jest ogromny potencjał dobra i twórczych możliwości. Papież zawsze zachęcał młodzież, aby wyrażała siebie. „I zawsze im to uświadamiam. Nie jest wcale najważniejsze, co ja wam powiem – ważne jest to, co wy mi powiecie. Powiecie niekoniecznie słowami, powiecie waszą obecnością, waszym śpiewem, może nawet waszym tańcem, waszymi inscenizacjami.” Zatem widzowie podziwiali mistrzowski taniec tych mniejszych i większych: przedszkolaków, uczniów kl. IV i kl. V. Zobaczyliśmy widowiskowy taniec z kolorowymi chustami kl. III gimnazjum oraz występ solowy Amelii Wojtyny i Jakuba Fili z zespołu Maraton Boogie z Giedlarowej. Podziwialiśmy występ grupy gimastycznej „Igraszka”, w której ćwiczą dziewczęta z naszej gminy. Trenerem i opiekunem grupy jest pan  Krzysztof Wilk.  Widzowie zostali też przeniesieni na deski teatru. Klasa II i VII szkoły podstawowej zaprezentowała pantomimę przedstawiająca życie Jana Pawła II od narodzin, przez pontyfikat, do śmierci. Można zobaczyć w niej mnóstwo scen i symboli. Widowisko, które wyzwala różne uczucia: od radości po smutek czy wzruszenie. Był taniec, gra aktorska, akrobatyka, ale nie zabrakło też akcentu muzycznego. Występowali: Maja Groch i Szymon Gdański, a także koncertowała grupa wokalna z Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym w składzie: Zosia Kulpa, Patrycja Wojnarska, Brygida Bartnik, Anna Potaczała  oraz Magdalena Mach.  Widzowie zostali też zaproszeni na niezwykłe spotkanie muzyczne z Panem Bogiem za sprawą koncertu Kleryckiego Zespołu SPES  z Wyższego Seminarium Duchownego z Przemyśla. Warto zaznaczyć, że „spes” – to znaczy nadzieja. Duże zainteresowanie wywołał swoim pokazem Przemysław Wilk - artysta estradowy, iluzjonista. Sprawił, że nic nie było tak oczywiste, jak nam się wydawało, prezentując zadziwiające sztuczki. Przez cały czas trwania pikniku młodzież Ruchu Światło - Życie pod kierunkiem ks. Marcina Klina zapraszała wszystkich do tańców integracyjnych na scenie, jak i przed sceną. Oprócz tego, co się działo na scenie, było wiele innych atrakcji: różnorodne zabawy dla dzieci z pięcioma klaunami, wesołe miasteczko, loteria fantowa, pyszny poczęstunek w postaci ciasta, kiełbasy, lodów.

  „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością." Tak o czynieniu dobra wypowiadał się papież Jan Paweł II. Dlatego bardzo serdecznie dziękujemy za pozytywną odpowiedź i obecność wszystkich, którzy byli z nami tego dnia. Dziękujemy wielu instytucjom, sponsorom, osobom chcącym pomóc, dzięki którym mogliśmy zaprosić na to rodzinne spotkanie. To oni przygotowali na dzisiejszy dzień nagrody do loterii fantowej, przekazali pieniądze, podarowali nam lody, napoje, słodycze, wypożyczyli sprzęt, służyli pomocą. Wszyscy przyczynili się do czynienia dobra, czyli też są obdarowani. Do tych obdarowanych należą: pan Jacek Chmura – wójt Gminy Grodzisko Dolne, ks. Jan Kuca – proboszcz Parafii Grodzisko Dolne, pan Marek Śliż – starosta Powiatu Leżajskiego, pani Katarzyna Mach-Wawrzaszek- dyrektor Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym, pan Marek Krauz – Ośrodek Kultury w Giedlarowej, pan Jerzy Gdański- przewodniczący Rady Gminy Grodzisko Dolne, pan Andrzej Gdański- radny, pan Tadeusz Krajewski – sołtys wsi Grodzisko Dolne, pan Tadeusz Mazurek – sołtys wsi Grodzisko Dolne Miasto, pan Sławomir Żak – prezes OSP Grodzisko Dolne „Miasto”, pan Andrzej Baj – prezes OSP w Grodzisku Dolnym, państwo Irena i Andrzej Adamczyk – właściciele Igloo Clubu w Grodzisku Dolnym, pani Aldona Bocek Telka – właścicielka Apteki Berberis, pani Anna Karaś – właścicielka salonu fryzjerskiego, pani Agnieszka Stępień – właścicielka Studia Kosmetycznego Lejdis, pan Stanisław Bielecki – właściciel Galerii Grodzisko, pan Waldemar Burek – właściciel Delikatesów Centrum, pan Eugeniusz Miś- prezesowi GSSCH Grodzisko Dolne, pan Paweł Grzywna- właściciel Gabinetu Stomatologicznego, pan Krzysztof Zalepa – właściciel firmy Comp Service, pani Renata Domin – usługi krawieckie REMAR, pan Adam Czerwonka – właściciel firmy Arcus Soft, Stanisław Stopyra – właściciel Kowalstwa Artystycznego,  pan Krzysztof Wilk – firma V-Sport, pan Zenon Borowiec – właściciel Kebaba na rozdrożu, pan Markowi Sroczyk – właścicielowi Pizzerii u Mareckiego, pan Łukasz Filip, pan Adrian Gdański- Fpuh Prodmal,  rodzice zaangażowanym w rozkładanie i składanie sprzętu, pieczenie ciasta, pracownicy i nauczyciele: Agnieszka Krauz, Renata Kula, ks. Marcin Klin, Izabela Grzywna, Renata Kula, Alicja Zalepa, Agnieszka Witwer, Tomasz Sołek, Aleksandra Majkut, Alicja Dubiel, Renata Wnęk, Ewa Heleniak, Barbara Jagustyn, Elżbieta Horoszko – Krasny, Krzysztof Wilk. Szczególne podziękowania należą się pani dyrektor Halinie Gdańskiej i panu Waldemarowi Decowi wraz z wolontariuszami z Szkolnego Koła Caritas.

                                                             Monika Fila

 • - Obrazek 1

  08.06.2018r. w naszej szkole odbył się III Gminny Konkurs Języka Angielskiego, w którym udział wzięło 29 uczniów klas 5 i 6 szkoły podstawowej.
  Wyniki przestawiają się następująco:

  I miejsce – Oliwia Możdżeń (ZS w Grodzisku Górnym)
  II miejsce – Oliwia Stopyra (ZS w Grodzisku Dolnym)
  III miejsce – Szymon Ryfa (ZS w Grodzisku Dolnym)

  Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!  

  Elżbieta Horoszko – Krasny

 • Piękne opowieści o wolności i niepodległości - Obrazek 1

  Spośród słów używanych nieczęsto,

  tłumnie dzisiaj na place wybiegło
  słowo piękne, jak honor i męstwo,
  słowo, które brzmi – niepodległość.

                 Marcin Wolski „Niepodległość”

  30.05.2018r. odbył się Powiatowy Konkurs Krasomówczy „Patroni naszych szkół”, który został zorganizowany już po raz dziesiąty. Współorganizują go dwie szkoły: Zespół Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym i Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym.  W tym roku gospodarzem konkursu była szkoła w Grodzisku Górnym.

  Przywitał gości i otworzył konkurs pan Roman Matuszek – dyrektor Zespołu Szkół
  im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym, a zamknęła popisy oratorskie pani Halina Gdańska – dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym. Gościliśmy: pana Stanisława Bartnika - radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, panią Krystynę Zagrodzką – dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodzisku Dolnym. Zaszczyciła nas swoją obecnością pani Maria Majkut – emerytowany dyrektor Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym, inicjatorka konkursu krasomówczego. Oracji wysłuchiwali nauczyciele i oczywiście uczniowie.

  Fragment wiersza Marcina Wolskiego, który był mottem tegorocznego konkursu wskazuje, czego dotyczyły wystąpienia. Nawiązuje on do listopada 1918r., kiedy to po 123 Polska odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzimy 100 letnią rocznicę odzyskania niepodległości. Jest to rok, w którym częściej dyskutujemy o Polskiej niepodległości i drodze dochodzenia do niej. Jednak nie skupiamy się tylko na momencie odzyskania wolności w 1918 r., ale często odwołujemy się też do tego, co działo się od 1918 roku do czasów współczesnych. Dzisiaj przecież też walczymy o niepodległość, ale w inny sposób -  naszą pracą i swoim staraniem o to, by być razem i budować naszą Ojczyznę. 17 mówców ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu leżajskiego: Grodziska Górnego, Grodziska Dolnego, Woli Zarczyckiej, Nowej Sarzyny, Brzózy Królewskiej opowiadało o niepodległości, patriotyzmie, osobach kochających ojczyznę oraz miejscach pamięci narodowej. Oratorów oceniała komisja w składzie: Andrzej Piecuch – aktor Teatru Maska w Rzeszowie, Kacper Burda – absolwent szkoły teatralnej w Warszawie, Małgorzata Halasa – redaktor „Gazety z Grodziska i okolic”, Katarzyna Wikiera – nauczycielka ucząca w Zespole Szkół w Żołyni, Lucyna Słoniec  – nauczycielka z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku.

  Podczas obrad jury widzowie byli świadkami widowiska tanecznego i muzycznego, w którym brali  udział uczniowie z dwóch szkół organizujących konkurs. Podziwialiśmy mistrzowski taniec zespołu Maraton Boogie z Giedlarowej, w którym tańczy Amelia Wojtyna z  Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym i Jakub Fila z Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym. Zespół skupia dzieci i młodzież tańczącą do muzyki z lat 30-40 i 50 - 60 boogie woogie, rock and roll, lindy hop. Swoje umiejętności prezentują podczas zawodów tanecznych Pucharu i Mistrzostw Polski w Boogie Woogie, osiągając wysokie wyniki w rywalizacji z parami z terenu całej Polski. Zespół prowadzą Jolanta i Andrzej Ciryt. Tańce przeplatane były pięknym śpiewem uczennic ze szkoły w Grodzisku Dolnym: Brygidy Bartnik, Patrycji Wojnarskiej i Weroniki Joniec. Muzycznie zaprezentowała się też szkoła, która była gospodarzem konkursu. Widzowie wysłuchali koncertu w wykonaniu: Agaty Matuszek – saksofon, Wiktorii Tysz-śpiew, Natalia Skiby, Zuzanny Cebuli – gitara.

   

   

  Niezależna i profesjonalna komisja za najlepszych oratorów uznała:

  W kategorii klas I-III szkoły podstawowej:

  I miejsce: Wiktoria Sołek z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym

  II miejsce: Jakub Klin z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym

  III miejsce: Anna Koń z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym

  Wyróżnienie: Marcel Pytel z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym

   

  W kategorii klas IV-VI:

  I miejsce: Mateusz Szczęch z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzózie Królewskiej

  II  miejsce: Jakub Fila z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym

  III miejsce: Julia Majkut z Zespoł Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym

  Wyróżnienie: Zuzanna Kusiak ze Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej

   

  W kategorii kl.VII i gimnazjum:

  I miejsce: Wiktoria Gdańska z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym

  II miejsce: Marta Zagaja ze Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej

  III miejsce: Szymon Gdański z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym

   

  Gratulacje kierujemy do wszystkich uczestników konkursu, ponieważ konkurs krasomówczy uważane są za jedne z trudniejszych.  Nie wystarczy napisać tekst, ale trzeba go jeszcze umieć sugestywnie powiedzieć. Ucząc posługiwania się poprawnym językiem polskim, kształtujemy szacunek do ziemi ojczystej i jej kultury, czyli uczymy patriotyzmu. Na podsumowanie tegorocznego konkursu  warto przytoczyć wiersz Czesława Janczarskiego „Co to jest Polska?”

   

  - Co to jest Polska? -
  Spytał Jaś w przedszkolu.
  Polska - to wieś
  i las,

  i zboże w polu,
  i szosa, którą pędzi
  do miasta autobus,
  i samolot, co leci
  wysoko, na tobą.
  Polska- to miasto,
  strumień i rzeka,
  i …

  ten grodziski Dąb Wolności, Krzyż Grunwaldu, historie życia znanych i nieznanych postaci, którzy ukochali Ojczyznę, czyli bohaterowie wysłuchanych opowieści.

   

  Ten konkurs nie mógłby się odbyć, gdyby nie przyjazne osoby, instytucje i firmy, które ufundowały nagrody i przyczyniły się do profesjonalnej organizacji tej inicjatywy. Zaliczmy do nich:

  Urząd Gminy Grodzisko Dolne,

  Starostwo Powiatowe w Leżajsku,

  GS „SCH” w Grodzisku Dolnym

   

                                                                          Monika Fila

                                                                          

 • Spotkanie autorskie - lekcją wrażliwości i odwagi

  Spotkanie autorskie - lekcją wrażliwości i odwagi - Obrazek 1

  W środę 6.06.2018r. klasy piąte i szóste uczestniczyły w Bibliotece Publicznej w Grodzisku Dolnym w pełnym wzruszeń spotkaniu autorskim z panią Renatą Piątkowską- autorką książek dla dzieci i panią  Malwiną Kożuro – lektorem. Było to spotkanie z literaturą, historią, ale przede wszystkim z Szymkiem – bohaterem książki „Wszystkie moje mamy” i jego drugą mamą, czyli niezwykłą kobietą – Ireną Sendlerową.

  Bezpośredni kontakt z autorem książki jest zawsze bardzo wartościowy, ale tym razem pani Renata Piątkowska zawładnęła umysłem i sercami dzieci i osób dorosłych.  Przyjechała z Bielska-Białej, by przedstawić jedną ze swoich książek zatytułowaną ”Wszystkie moje mamy”. Tematyka książki bardzo trudna, zwłaszcza dla młodego czytelnika, ponieważ zostaje przedstawiona tutaj historia jednego z 2500 dzieci uratowanych z getta przez panią Irenę Sendlerową podczas II wojny światowej. Pani Renata, opowiadając historię bohatera tej książki – Szymka, nie tylko przekazuje wiedzę historyczną, ale na przykładzie pani Ireny pokazuje, czym jest dobro i miłość. Udowadnia, że zawsze można starać się przeciwstawiać złu. Pani Irena i zaufani łącznicy codziennie ryzykowali swoje życie, aby ocalić jak najwięcej żydowskich dzieci. Siostra Jolanta, bo tak funkcjonowała w getcie, swoją postawą jest wzorem do naśladowania, iskierką miłości w ciemności zła. Uratowała 2500 dzieci, czyli 2500 światów, a żałowała tylko jednego w życiu, że uratowała tak mało małych istnień. Stwierdzenie, które nie wymaga komentarza. Słuchacze z ogromnym zainteresowaniem i przejęciem słuchali opowieści pisarki, która potrafiła z wielką wrażliwością napisać książkę i opowiadać o otchłani zła. Wszyscy obecni podczas 2 godzin spotkania chłonęli słowa pani Renaty. Na pewno zapamiętają małego Szymka i przesłanie, które płynie z tej książki: najważniejsze, aby być dobrym dla drugiego człowieka i zawsze przeciwstawiać się złu. Pani Malwina Kożuro po mistrzowsku czytała głośno fragmenty wspomnianej książki, co jeszcze bardzie potęgowało różnorodne uczucia pojawiające się u słuchaczy: smutek, a wręcz rozpacz, momenty wzruszenia, ale i radości. Były łzy, ale i uśmiech.

  Czy to tylko poranek autorski? Zdecydowanie nie. Trudno poszukać właściwych słów, które oddadzą jego znaczenie. Na pewno była to lekcja wrażliwości, odwagi i determinacji. Spotkanie zakończyło się zakupem książek oraz autografami. Dziękujemy pani Krystynie Zagrodzkiej – dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej za zaproszenie.

                                                                                                                Monika Fila

 • - Obrazek 1

 • Sportowy Dzień Dziecka na wesoło - Obrazek 1

  Dzień Dziecka to dzień, na który dzieci czekają cały rok. 30.05.2018r. nasza szkoła postanowiła zorganizować Sportowy Dzień Dziecka. Uczestniczyli w nim ci najmłodsi i ci najstarsi, czyli od przedszkolaka do gimnazjalisty.

   Dla uczniów zostały przygotowane różnorodne konkurencje sportowe. Przedszkolaki pod opieką pań wychowawczyń uczestniczyły w ciekawych zabawach. Najbardziej podobała im się zabawa z balonami.  Klasy I-III,  według pomysłu pani Danuty Miś i wychowawczyń, rywalizowały między sobą, ale też tańczyły na trawie. Uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej i gimnazjaliści zostali włączeni w zabawy na wesoło. Dzień zaczęli od tańca kowbojskiego prowadzonego przez panią Alicję Zalepę. Później to już marszobieg w terenie. Przewodnikiem klas młodszych była pani Alicja Zalepa, a starszych pan Waldemar Dec. Na boisku Orlika odbywały się zawody na wesoło zorganizowane przez pana Krzysztofa Wilka i Tomasza Sołka. Warto wspomnieć o niektórych, wywołujących uśmiech, konkurencjach: drużynowy bieg z wężem, prowadzenie piłeczki slalomem – kijem do unihokeja, przenoszenie wody na łyżeczkach do szklanek, wodna balonada – mecze klasowe, dmuchanie balonów na czas, biegi w płetwach oraz workach. Atrakcyjne konkurencje angażowały wszystkich, nawet nauczycieli. Dla każdego była upieczona w ognisku albo na grillu kiełbaska oraz lody. Dzień zakończył się od wręczenia przedszkolakom i dzieciom klas I-III specjalnie przygotowanych medali, a pozostali uczniowie otrzymali breloczki. Nagrody i pamiątki zawierające nazwę szkoły i nazwę wydarzenia. Zwycięskie klasy i najlepsi biegacze otrzymali dyplomy.

  Sport, rywalizacja, ale przede wszystkim wesoła zabawa – tak w krótki sposób można podsumować Dzień Dziecka.

                                                                                     Monika Fila

 • Spotkanie z panią Dominiką Mieleszko- lekarzem weterynarii.

   

  29 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie przedszkolaków i uczniów klas 1-3 z panią Dominiką Mieleszko, która jest lekarzem weterynarii i pracuje w gabinecie „Pupil” w Leżajsku. Pani doktor opowiedziała o swojej pracy, o tym jak dbać o zwierzęta i należycie je pielęgnować. Udzieliła wskazówek dotyczących zachowania się podczas spotkania ze zwierzętami, których nie znamy. Wraz z naszym gościem przyjechał też jej pupil- pies rasy golden retriever, który wabi się Fart i  który natychmiast stał się ulubieńcem naszych uczniów. Pies bardzo cierpliwie znosił wszystkie okazywane mu dowody sympatii, pozwolił posłuchać dzieciom bicia serca przy użyciu stetoskopu, a następnie wykonywał komendy wydawane mu przez nasze maluchy. Spotkanie było dla jego uczestników bardzo pouczające i przebiegało w niezwykle sympatycznej atmosferze. Bardzo dziękujemy pani doktor za przyjęcie zaproszenia i spotkanie z naszymi uczniami.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym.
  Grodzisko Dolne 150
  37-306 Grodzisko Dolne
  woj. podkarpackie
 • 017 2436001

Galeria zdjęć